Порівняльно-правовий аспект розвитку інституту державної служби України та Великої Британії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.102Ключові слова:
інститут державної служби в Україні, інститут цивільної (державної) служби у Великій Британії, державна служба, концепції «доброго врядування», «нового державного менеджменту», «політичних мереж», кар’єрний ріст державних службовців, модель «етичної інфраструктури демократичної держави»Анотація
Статтю присвячено дослідженню інституту державної служби в Україні та Великій Британії, проведено порівняльно-правовий аналіз, який дозволяє виявити як спільні риси, так і суттєві відмінності в організації та функціонуванні державного апарату цих країн.
Особливу увагу приділено історичним і культурним чинникам, які вплинули на формування сучасної системи державної служби. В Україні інститут державної служби розглядається як важливий елемент адміністративного права та публічного управління, який забезпечує реалізацію державної політики, виконання завдань держави та захист прав громадян. Водночас система державної служби Великої Британії, відома як “Civil Service” (цивільна служба), демонструє приклад усталеної, прозорої та політично нейтральної моделі, яка стала орієнтиром для багатьох країн світу.
У роботі акцентується увага на необхідності реформування публічного управління в Україні з урахуванням світових тенденцій та британського досвіду, зокрема, досліджено концепції «доброго врядування» (Good Governance), «нового державного менеджменту» (New Public Management) і «політичних мереж» (Policy Networks), які є основою для реформ у розвинених демократичних країнах.
Аналізується значення кар’єрного росту державних службовців як ключового елемента забезпеченняефективності державного управління, наголошується на тому, що система кар’єрного росту в Україні перебуває на етапі вдосконалення, у той час як у Великій Британії вона має тривалі традиції прозорості, доброчесності та політичної нейтральності.
Окремо розглянуто роль етичних стандартів у формуванні професійної культури державної служби, представлено модель «етичної інфраструктури демократичної держави», яка спрямована на навчання етичній поведінці та контроль за дотриманням етичних норм державними службовцями.
Підкреслюється, що підвищення професіоналізму та етичності державних службовців є невід’ємними чинниками зміцнення довіри до державного апарату, забезпечення соціальної стабільності та сталого розвитку, а адаптація британських підходів до української реальності сприятиме створенню прозорої, ефективної та підзвітної системи державної служби, яка відповідатиме сучасним викликам і потребам суспільства.
Посилання
Офіційний урядовий сайт Великої Британії. URL: https://www.gov.uk/government/organisations/civil-service?lang=en.
Карпунець А.С. Інститут державної служби в системі державного управління. Науковий вісник Академії муніципального управління: зб. наук. пр. Серія: Управління. 2016. URL: https://ktpu.kpi.ua/wp-content/uploads/2018/05/Institut-derzhavnoyi-sluzhbi-v-sistemi-derzhavnogo-upravlinnya.pdf.
Адміністративне право України. Академічний курс: підручник у 2 т. Т. 1 / за заг. ред. В.Б. Авер’янова. Київ: Юридична думка, 2004. 584 с.
Про державну службу: Закон України від 10.12.2015 р. № 889-VIII: станом на 10 лист. 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19#Text.
Конституція України: від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР: станом на 10 лист. 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254k/96-ep#Text.
Бахуринський М.В. Державний службовець у Великобританії. Всеукр. студ. онл.-фор., присвячений 100-річчю державної служби в Україні (6 червня 2018 р.). Житомир: Житомирський державний технологічний університет, 2018. URL: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/10/15.pdf.
Михайловська Є.В. Адміністративно-правовий статус державного службовця системи державного управління сфери освіти і науки України: дис... д-ра філософії : 081. Суми, 2020. 203 с. URL: https://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/80796.
Галіцина Н.В. Принципи «Good Governance» і «Good Administration» в адміністративному праві. Юридичний бюлетень. 2020. Вип. 13. С. 101-110. URL: http://www.lawbulletin.oduvs.od.ua/archive/2020/13/14.pdf.
Сміян А.В. Державна служба у Великобританії. Матер. Всеукр. наук.-прак. конф. «Актуальні проблеми управління економікою та діяльністю підприємств». Житомир, 2018. URL: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2018/10/117.pdf.
Yakushik V. The British Civil Service Reform and Its Importance for Ukraine. Electronic resource. NATO Academic Fellowship Programme. URL: https://www.nato.int/acad/fellow/96-98/yakushik.pdf.
Штирьов О.М. Етична інфраструктура як механізм впливу на формування управлінської еліти. Наукові праці Чорноморського державного університету імені Петра Могили комплексу «Києво-Могилянська академія». Серія: Державне управління. 2010. Т. 130. Вип. 117. С. 82-85. URL: https://lib.chmnu.edu.ua/pdf/naukpraci/govermgmt/2010/130-117-16.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Є.В. Михайловська, Д.В. Поліщук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.