Поняття та правова природа принципів державного регулювання обороту віртуальних активів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.111Ключові слова:
поняття, принципи, принципи права, віртуальні активи, правова природа, принципи державного регулювання обороту віртуальних активівАнотація
Необхідною умовою системного розвитку та послідовного здійснення державного регулювання обороту віртуальних активів є побудова чіткого уявлення про його принципи, покладені в його основу. Враховуючи новизну, специфічність та коротку історію розвитку даної сфери суспільних відносин, дослідження аспектів щодо поняття та правової природи принципів державного регулювання обороту віртуальних активів набувають актуальності.
У статті досліджено термін «принцип» та його значення, з’ясовано, що дана категорія визначається трьома компонентами, які входять до її змісту. Вказано, що поняття принципи значно ширше за його законодавчий та нормативний вираз.
Встановлено, що в основу принципів закладені суспільні інтереси та потреби, які змінюються і формуються незалежно від волі законодавця. Основна роль у виявленні зазначених потреб належить юридичній практиці, що за своєю природою покликана оперативно та швидко реагувати на зміни, що відбуваються у галузі права.
Охарактеризовано такі елементи принципів права, як засада, ідея, положення, вимога та визначено, що хоча вони і використовуються як однорідні поняття для характеристики поняття принцип права, все ж таки мають термінологічні розбіжності, які є важливими, оскільки дають змогу підкреслити багатоаспектність та складність категорії принципи права.
Розглянуто різні підходи науковців до визначення поняття принципів права. Наведено авторське визначення принципів державного регулювання обороту віртуальних активів, під якими розуміються: норми-ідеї, вихідні положення, закріплені, в тому числі, в нормативно-правових актах, що визначають зміст і спрямованість державного регулювання обороту віртуальних активів та за якими відбувається цілеспрямований вплив на систему взаємовідносин між всіма учасниками ринку віртуальних активів для підтримки їх рівноваги.
Досліджено правову природу принципів державного регулювання. Акцентовано увагу на тому, що за своєю правовою природою, на відміну від норм, принципи державного регулювання обороту віртуальних активів жорстко не фіксують зміст поведінки, а відтак здатні швидше реагувати на зміни суспільного життя.
Сформульовано висновок, про те, що включення дефініції поняття принципів державного регулювання обороту віртуальних активів та власне самих принципів у вітчизняну правову систему забезпечить побудову належного державного регулювання обороту віртуальних активів.
Посилання
Прийма С.В. Поняття принципу в аспекті співвідношення з суміжними категоріями. Державне будівництво та місцеве самоврядування. 2014. Вип. 28. С. 46-55. URL: https://dspace.nlu.edu.ua/jspui/bitstream/123456789/7489/1/Priyma_46.pdf.
Зайчук О.В. Принципи права в контексті розвитку загальної теорії держави і права. Альманах права. 2012. Вип. 3. С. 22-28. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/63854/04-Zaychuk.pdf?sequence=1.
Колодій А.М. Принципи права України. К.: Юрінком Інтер, 1998. 208 с.
Говорун М. Правова природа принципу платності землекористування. Підприємництво, господарство і право. 2018. № 9. С. 103-108. URL: http://pgp-journal.kiev.ua/archive/2018/9/20.pdf.
5. Шатіло В.А. Загальнонаукові підходи до визначення принципів права та їх вплив на розвиток конституційного механізму державної влади. Публічне право. 2019. № 2. С. 9-14. URL: https://www.publichne-pravo.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=84:pp-2019-34-01&catid=90&Itemid=483&lang=uk.
Юшина С.І. Принципи державного регулювання зовнішньої торгівлі: поняття та законодавче закріплення. Правове регулювання економіки : зб. наук. пр. / М-во освіти і науки України, ДВНЗ «Київ. нац. екон. ун-т ім. Вадима Гетьмана», Юридичний ф-т ; редкол.: В.Ф. Опришко (головн. ред.) [та ін.]. Київ: КНЕУ, 2008. Вип. 8. С. 341-347. URL: https://ir.kneu.edu.ua/server/api/core/bitstreams/ee04e6b3-d918-4d6e-b887-ecb6bc52d91c/content.
Бахновська І.П. Риси принципів права: теоретичні аспекти. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право».2013. Вип. 23. Ч. 1. Т. 1. С. 18-22. URL: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/6554/1/90.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 С.В. Цукан
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.