Проблеми забезпечення гендерної рівності в умовах правового режиму воєнного стану

Автор(и)

  • І.М. Шопіна доктор юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративно-правових дисциплін Інституту права, Львівський державний університет внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0000-0003-3334-7548

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.115

Ключові слова:

гендерна рівність, гендерна дискримінація, гендерний паритет, гендерний баланс, рівні права жінок і чоловіків, проходження військової служби жінками, права жінок

Анотація

У статті визначено, що Конституція України та рамковий Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» (в якому враховано вимоги низки ратифікованих нашою державою міжнародних правових актів) не містять якихось обмежень щодо призову жі­нок на військову службу за мобілізацією у пе­ріод правового режиму воєнного стану чи поза ним. Однак з точки зору громадської підтримки рішення про поширення військового обов’язку на жінок для встановлення гендерного паритету викликає певні сумніви та заперечення.

Акцентовано увагу на даних соціологічних досліджень, які свідчать про зниження мотивації до проходження військової служби в Збройних Силах України та інших військових формуван­нях у період повномасштабної російської зброй­ної агресії.

Визначено, що сучасний етап відсічі повномасштабній російській агресії свідчить про не­обхідність збільшення мобілізаційного резерву України за рахунок включення до нього но­вих категорій військовозобов’язаних. Вказане обумовлює необхідність громадської рефлексії принципу гендерної рівності в аспекті виконан­ня військового обов’язку. Невдачі та прорахунки мобілізаційної політики нашої держави свідчать про потребу пошуку нових шляхів, які базува­лися б не на імпульсивних рішеннях політиків, а на науковому підґрунті. Моделювання бажа­ної ситуації в сфері залучення громадян України на військову службу має своїми передумовами переосмислення ролі жінок та юнацтва у захи­сті держави, що потребує широких суспільних обговорень, науково-просвітницьких заходів, розробки соціальної реклами, яка дозволяла б переконатися в існуванні гідних умов проход­ження служби жінками-військовослужбовицями, включаючи їх кар’єрне зростання.

Сформульовано поняття забезпечення гендерної рівності в умовах правового режиму во­єнного стану - це комплекс заходів правового, політичного, військового, науково-дослідниць­кого, педагогічного та організаційно-управлін­ського характеру, спрямованих на формування паритетних засад участі жінок і чоловіків у відсі­чі повномасштабній російській збройній агресії, включаючи виконання військового обов’язку.

Посилання

Демографічна криза в Україні: у 2024 році смертність утричі перевищує народжуваність. URL: https://sud.ua/uk/news.

Ukraine Refugee Situation. Select location. URL: https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine.

Кучеренко Д., Тимофєєв В. Гендерна рівність у секторі безпеки і оборони України: сучасні тенденції та перспективи. Період трансформаційних процесів в світовій науці: задачі та виклики: матеріали наукової конференції (м. Одеса, 2 червня 2023 року). Одеса, 2023. С. 66-68.

Тінін Д.Г. Гендерна рівність у воєнний час: як війна змінює роль жінок у суспільстві. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Право. 2023. Т. 2. Вип. 80. С. 432-437.

Дашковський А.В. Гендерна рівність в зброєних силах України. Забезпечення гендерної рівності та інклюзії в академічному середовищі: збірник матеріалів Міжнар. наук.-практ. конф. (30 квіт. 2024 р.). Київ, 2024. С. 61-64.

Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків: Закон України від 8 вересня 2005 року № 2866-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2866-15#Text.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку: Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text.

Про військовий обов’язок і військову службу: Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

Гендерні стереотипи та ролі очима молоді: до і після початку повномасштабної російської агресії: Звіт за результатами дослідження. URL: https://www.sapiens.com.ua/publications/socpol-research/257/GS_2.pdf.

Результати загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова з 21 по 27 березня 2024 року. URL: https://dif.org.ua/article/sotsialno-politichni-orientatsii-ta-problemi-mobilizatsii-v-ukraini-zagalnonatsionalne-opituvannya.

Мосорко А. Кількість жінок в армії на початок січня 2024 року становила майже 70 тисяч - Наталія Калмикова. URL: https://www.mil.gov.ua/news/2024/05/01/kilkist-zhinok-v-armii.

Барсукова О. У Міноборони розповіли, скільки жінок служать у ЗСУ станом на 2024 рік. URL: https://life.pravda.com.ua/society/skilki-zhinok-sluzhit-u-zsu-statistika-minoboroni-2024-300413.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право