Забезпечення права засуджених з психічними відхиленнями у контексті принципу гуманного ставлення та поваги до їх людської гідності в умовах воєнного стану в Україні

Автор(и)

  • І.М. Василюк кандидат юридичних наук, доцент кафедри права та фінансів Луцького інституту розвитку людини Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», адвокат, Україна https://orcid.org/0000-0002-7999-6212
  • Ю.П. Кушнірук асистент кафедри права та фінансів Луцького інституту розвитку людини Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна», адвокат, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.119

Ключові слова:

право на гуманне ставлення та повагу людської гідності, принципи права, засуджений, психічні відхилення, обмежена осудність, позбавлення волі, воєнний стан, забезпечення

Анотація

У даній роботі, з урахуванням положень ст. 20 Кримінального кодексу (КК) України, у якій визначено правовий статус осіб з обмеже­ною осудністю, а також на підставі конституцій­них засад та принципу забезпечення честі і гід­ності людини як найвищої соціальної цінності, визначено основні проблеми та розроблені на­уково обґрунтовані шляхи щодо удосконалення правового механізму з означених питань у сфе­рі виконання покарань і пробації.

Зокрема, встановлено, що у чинному кри­мінально-виконавчому законодавстві України (ст. 2 Кримінально-виконавчого кодексу (КВК)) відсутні будь-які норми, які стосувалися б ре­алізації вказаного вище права засудженими з психічними відхиленнями, що у подальшому ви­ступає однією з детермінант, яка знижує рівень виправно-ресоціалізаційного впливу на зазна­чену категорію осіб та сприяє вчиненню ними нових злочинів у процесі виконання-відбування покарань.

При цьому звернута увага на той факт, що практично від 7% до 12% засуджених, які що­річно відбувають покарання у виді позбавлення волі на певний строк, мають ті чи інші психічні відхилення і є реально обмежено осудними, ма­ючи у зв’язку з цим підвищений рівень суспіль­ної небезпеки та віктимності (здатності стати жертвою протиправних посягань), що обумов­лює необхідність по-новому підійти на законо­давчому та правозастосовному рівнях до забез­печення принципу та права на гуманне ставлен­ня і повагу їх людської гідності.

Констатовано, що серед пріоритетних крите­ріїв стану забезпечення прав людини в Україні, за якими оцінюється можливість вступу нашої держави в Європейський Союз та НАТО, є га­рантування та дотримання у правозастосовній практиці такого принципу, як гуманне ставлен­ня і повагу людської гідності будь-якої особи.

Враховуючи зазначене, у даній роботі дове­дено, що для вирішення на державному рівні даної проблематики варто ґрунтовно та всебіч­но з’ясувати зміст та сутність такої міжнародно визнаної правової категорії, як «принцип гума­нізму та поваги до прав і свобод людини», що актуально в умовах воєнного стану в Україні.

Посилання

Загальна характеристика Державної кримінально-виконавчої служби України: станом на 01.07.2023 року. URL: https://kvs.gov.ua/important-info/for-public.

Кубрак Р.М., Лень В.В. Кримінально-виконавча характеристика засуджених з психічними відхиленнями до позбавлення волі на певний строк: монографія. Дніпро: видавець Біла К. О., 2018. 272 с.

Богатирьов А.І. Антикриміногенний вплив на злочинність у місцях несвободи України: монографія. Херсон: Видавничій дім «Гельветика», 2019. 432 с.

Про введення воєнного стану в Україні: Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022. URL: https://www.president.gov.ua/documents/642022-41397.

Василюк І.М. Право засуджених до позбавлення волі на гуманне ставлення та повагу їх людської гідності: дис....канд. юрид.наук: 12.00.08. Запоріжжя: Класичний приватний університет, 2017. 233 с.

Великий тлумачний словник сучасної української мови / укл. О. Єрошенко. Донецьк: ТОВ «Глорія Трейд», 2012. 864 с.

Колб О.Г., Ремега В.В. Про деякі інституційні принципи кримінально-виконавчої діяльності персоналу органів та установ виконання покарань України. Kelm: Knowledge, Education, Law, Management, 2017. № 2(18). С. 71-78.

Коваль О. Питання та основний зміст принципів права України. Адвокат. 2005. № 7. С. 25-29.

Колб О., Литвин А. Про деякі принципи реалізації міжнародних стандартів у місцях позбавлення волі України. Захист прав і свобод людини та громадянина в умовах формування правової держави: збірник тез IX Всеукраїнської науково-практичної конференції (Львів, 30 травня 2020 року). Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020. С. 163-164.

Курс дистанційного навчання для працівників ОВС. URL: http://www.naiau.kiev.ua/tslc/pages/humanright/texts/04_01_u.htm.

Гальцова О.В. Повага до гідності засудженої особи як складова принципу поваги до прав і свобод людини у кримінально-виконавчому законодавстві, виконанні і відбуванні покарань. Часопис Київського університету права. 2014. № 3. С. 241-244.

Рабинович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина: навч. посібник. Київ : Атіка, 2004. 464 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право