Забезпечення права засуджених з психічними відхиленнями у контексті принципу гуманного ставлення та поваги до їх людської гідності в умовах воєнного стану в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.119Ключові слова:
право на гуманне ставлення та повагу людської гідності, принципи права, засуджений, психічні відхилення, обмежена осудність, позбавлення волі, воєнний стан, забезпеченняАнотація
У даній роботі, з урахуванням положень ст. 20 Кримінального кодексу (КК) України, у якій визначено правовий статус осіб з обмеженою осудністю, а також на підставі конституційних засад та принципу забезпечення честі і гідності людини як найвищої соціальної цінності, визначено основні проблеми та розроблені науково обґрунтовані шляхи щодо удосконалення правового механізму з означених питань у сфері виконання покарань і пробації.
Зокрема, встановлено, що у чинному кримінально-виконавчому законодавстві України (ст. 2 Кримінально-виконавчого кодексу (КВК)) відсутні будь-які норми, які стосувалися б реалізації вказаного вище права засудженими з психічними відхиленнями, що у подальшому виступає однією з детермінант, яка знижує рівень виправно-ресоціалізаційного впливу на зазначену категорію осіб та сприяє вчиненню ними нових злочинів у процесі виконання-відбування покарань.
При цьому звернута увага на той факт, що практично від 7% до 12% засуджених, які щорічно відбувають покарання у виді позбавлення волі на певний строк, мають ті чи інші психічні відхилення і є реально обмежено осудними, маючи у зв’язку з цим підвищений рівень суспільної небезпеки та віктимності (здатності стати жертвою протиправних посягань), що обумовлює необхідність по-новому підійти на законодавчому та правозастосовному рівнях до забезпечення принципу та права на гуманне ставлення і повагу їх людської гідності.
Констатовано, що серед пріоритетних критеріїв стану забезпечення прав людини в Україні, за якими оцінюється можливість вступу нашої держави в Європейський Союз та НАТО, є гарантування та дотримання у правозастосовній практиці такого принципу, як гуманне ставлення і повагу людської гідності будь-якої особи.
Враховуючи зазначене, у даній роботі доведено, що для вирішення на державному рівні даної проблематики варто ґрунтовно та всебічно з’ясувати зміст та сутність такої міжнародно визнаної правової категорії, як «принцип гуманізму та поваги до прав і свобод людини», що актуально в умовах воєнного стану в Україні.
Посилання
Загальна характеристика Державної кримінально-виконавчої служби України: станом на 01.07.2023 року. URL: https://kvs.gov.ua/important-info/for-public.
Кубрак Р.М., Лень В.В. Кримінально-виконавча характеристика засуджених з психічними відхиленнями до позбавлення волі на певний строк: монографія. Дніпро: видавець Біла К. О., 2018. 272 с.
Богатирьов А.І. Антикриміногенний вплив на злочинність у місцях несвободи України: монографія. Херсон: Видавничій дім «Гельветика», 2019. 432 с.
Про введення воєнного стану в Україні: Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022. URL: https://www.president.gov.ua/documents/642022-41397.
Василюк І.М. Право засуджених до позбавлення волі на гуманне ставлення та повагу їх людської гідності: дис....канд. юрид.наук: 12.00.08. Запоріжжя: Класичний приватний університет, 2017. 233 с.
Великий тлумачний словник сучасної української мови / укл. О. Єрошенко. Донецьк: ТОВ «Глорія Трейд», 2012. 864 с.
Колб О.Г., Ремега В.В. Про деякі інституційні принципи кримінально-виконавчої діяльності персоналу органів та установ виконання покарань України. Kelm: Knowledge, Education, Law, Management, 2017. № 2(18). С. 71-78.
Коваль О. Питання та основний зміст принципів права України. Адвокат. 2005. № 7. С. 25-29.
Колб О., Литвин А. Про деякі принципи реалізації міжнародних стандартів у місцях позбавлення волі України. Захист прав і свобод людини та громадянина в умовах формування правової держави: збірник тез IX Всеукраїнської науково-практичної конференції (Львів, 30 травня 2020 року). Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2020. С. 163-164.
Курс дистанційного навчання для працівників ОВС. URL: http://www.naiau.kiev.ua/tslc/pages/humanright/texts/04_01_u.htm.
Гальцова О.В. Повага до гідності засудженої особи як складова принципу поваги до прав і свобод людини у кримінально-виконавчому законодавстві, виконанні і відбуванні покарань. Часопис Київського університету права. 2014. № 3. С. 241-244.
Рабинович П.М., Хавронюк М.І. Права людини і громадянина: навч. посібник. Київ : Атіка, 2004. 464 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.М. Василюк, Ю.П. Кушнірук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.