Іноземний досвід запобігання корупційним злочинам, що вчиняються поліцейськими

Автор(и)

  • Р.А. Вовченко аспірант кафедри кримінології та інформаційних технологій Національної академії внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.120

Ключові слова:

корупція, корупційна злочинність, поліцейський, Національна поліція України, міжнародні засади, іноземний досвід, запобігання

Анотація

У статті узагальнена іноземна практика реа­лізації державної політики (стратегії) запобіган­ня корупційним кримінальним правопорушен­ням серед персоналу правоохоронних органів. Визначено, що питання дотримання законності у правоохоронній системі ряду іноземних кра­їн є не менш важливим, ніж в Україні, дозво­ляючи глибше зрозуміти вітчизняну корупційну злочинність і правоохоронні проблеми, зокрема Національної поліції України, а також максимізувати заходи запобігання кримінальним право­порушенням серед особового складу.

Доведено, що факти зловживань співробіт­ників правоохоронних відомств частіше трапля­ються в підрозділах, у яких відсутній належний контроль за діяльністю підлеглих з боку ке­рівників та громадськості. Останніми роками в більшості європейських країн спостерігається тенденція до наближення (уніфікації) криміно­логічних ініціатив, що пояснюється як міжуря­довою координацією заходів запобігання право­порушенням з ознаками корупції, так й актив­ним обміном досвіду проведених заходів.

Зазначено, що в сучасному іноземному зако­нодавстві поліцейська служба розглядається як специфічний вид державної служби. Поліцей­ські, як і інші державні службовці, зобов’язані дотримуватися суворо контрольованих дисци­плінарно-етичних норм. Для цього в ряді кра­їн були прийняті спеціальні зведені правила - етичні кодекси, кодекси честі поліцейських, стандарти поведінки, модельні правила тощо. Підкреслено, що важливу роль у запобіганні правопорушенням, пов’язаним з корупцією, ско­єним поліцейськими в інших країнах, відіграють антикорупційні заходи організаційно-управлін­ського характеру.

До основних напрямів забезпечення захисту правоохоронної системи від вчинення корупційних злочинів в інших країнах належать такі: єдині правові стандарти запобігання протиправ­ним діям в правоохоронних підрозділах і служ­бах; посилення кримінальної відповідальності працівників у разі вчинення корупційних зло­чинів; підвищення кваліфікації для працівників практичних підрозділів з питань корупції та по­ведінки в корупційно-зумовлених ситуаціях.

Посилання

Ярош В.В. Кримінально-правові санкції за злочини у сфері службової діяльності : дис канд. юрид. наук : 12.00.08. Київ, 2015. 223 с.

Коваленко Ю.О. Адміністративно-правовий механізм інформаційного забезпечення протидії корупції в правоохоронних органах України : дис канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ, 2018. 255 с.

Колодяжний М.Г. Сучасний зарубіжний досвід громадського впливу на злочинність : монографія. Харків : Право, 2017. 252 с.

Стеценко С.Г., Ткаченко О.В. Корупція в органах внутрішніх справ: проблеми протидії: монографія. Київ: Алерта, КНТ, 2008. 168 с.

Ромців О.І. Особливості подолання протидії під час розслідування злочинів у сфері службової діяльності : дис канд. юрид. наук : 12.00.09. Львів, 2016. 225 с.

Луговий В.О. Адміністративно-правовий механізм запобігання правопорушенням, пов’язаним з корупцією, що вчиняються поліцейськими: дис канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ, 2019. 279 с.

Бардачов В.В. Зарубіжний досвід запобігання злочинам, що вчиняють працівники поліції. Правовий часопис Донбасу. 2019. № 4. С. 168-175.

Коненко С.Я. Профілактика та боротьба з корупцією в Німеччини: (Із досвіду роботи землі Нижня Саксонія). Київ: Знання України, 2006. 16 с.

Кладченко А.О. Становлення та розвиток сучасного антикорупційного законодавства України: теоретико-правове дослідження : дис канд. юрид. наук : 12.00.01. Івано-Франківськ, 2018. 226 с.

Мартиненко В.О. Особливості кримінальної відповідальності за зловживання владою або службовим становищем, що вчиняють державні службовці. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2017. № 3 (104). С. 118-132.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право