Проблема призначення та виконання екологічної експертизи під час війни

Автор(и)

  • А.М. Лазебний кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри кримінального права та процесу, Державний податковий університет, Україна https://orcid.org/0000-0001-9812-6151
  • Д.А. Інгульська здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, Державний податковий університет, Україна https://orcid.org/0009-0009-8390-0103

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.140

Ключові слова:

екологічна експертиза, воєнні дії, екологічна безпека, екологічні злочини, правове регулювання, адаптація методів

Анотація

У цій статті аналізуються проблеми призна­чення та проведення екологічної експертизи в контексті воєнних дій, що є вкрай важливим в умовах сучасної реальності, коли збройні кон­флікти чинять дедалі більший вплив на навко­лишнє середовище. Розглянуто вплив війни на екологічний стан регіону та труднощі, що вини­кають у процесі організації та проведення екс­пертиз, спрямованих на оцінку цього впливу. Особлива увага приділяється правовим аспек­там проведення дослідження, безпеці експертів та необхідності адаптації наявних методів до екстремальних умов бойових дій.

Особливу увагу приділено правовим аспек­там екологічної оцінки у воєнний час. Зазна­чається, що в багатьох країнах, які пережили збройні конфлікти, законодавство не завжди пе­редбачає чіткі процедури проведення подібних досліджень, що ускладнює їх реалізацію. Крім того, недосконала правова база може ускладни­ти визнання результатів досліджень як доказів у суді. Пропонується внести правки до законо­давства, що регламентують деталі проведення екологічних досліджень у зонах конфліктів і за­безпечують належний рівень правового захисту та підтримки експертів.

Не менш важливим є питання безпеки екс­пертів, які проводять дослідження в контексті воєнних дій. Війна створює безліч ризиків для життя і здоров’я професіоналів. У цій статті розглядаються стратегії, які можуть бути реа­лізовані для захисту експертів, як-от надання спеціальної допомоги та використання сучас­них технологій для дистанційного моніторингу навколишнього середовища. Адаптація методів екологічної оцінки до екстремальних ситуацій - важливий крок до підвищення їхньої ефек­тивності та надійності. У статті також звернено увагу на необхідність міжнародного співробіт­ництва та координації зусиль при проведенні екологічних експертиз у зонах конфліктів. В умовах сучасної глобалізації екологічні пробле­ми, спричинені війною, часто виходять за межі національних кордонів і мають регіональні або навіть глобальні наслідки. Спільні дослідження, обмін даними і технологіями між державами та міжнародними організаціями можуть значно під­вищити ефективність оцінок і знизити негативні екологічні наслідки збройних конфліктів. Також важливо розробити міжнародні стандарти та протоколи для гармонізації підходів до прове­дення таких оцінок і забезпечення їхньої об’єк­тивності та міжнародного визнання.

Посилання

Правова система України в умовах воєнного стану : збірник наукових праць / за загальною редакцією О.О. Кота, А.Б. Гриняка, Н.В. Міловської, М.М. Хоменка. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2022. 540 с. URL: https://lawmaking.academy/wp-content/uploads/KRTS_Pravova-systema-Ukrayiny.pdf (дата звернення: 15.10.2024).

Еколого-правова безпека суверенної держави в умовах воєнного стану : матеріали наук.-практ. онлайн-конференції (Харків, 8 груд. 2022 р.) / за заг. ред. А.П. Гетьмана; МОН України, Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого, Каф. екол. права, Каф. права Європ. Союзу, Рада молодих вчених Харків : Право, 2022. 390 с. URL: https://nauka.nlu.edu.ua/nauka/download/zbirniki_konf/08.12.2022_eko.pdf. (дата звернення: 15.10.2024).

Актуальні питання протидії злочинності в умовах воєнного стану: збірник матеріалів Всеукраїнської науково - практичної конференції (в авторській редакції), (м. Кривий Ріг, 25 листопада 2022 року). Кривий Ріг, 2022. 276 с. URL: https://dnuvs.ukr.education/wpcontent/uploads/2023/05/zbirnyk_aktualni_pytannya_protydiyi_zlochynnosti.pdf. (дата звернення: 16.10.2024).

Інженерно-екологічна (екологічна) експертиза | Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. Київський науково-дослідний інститут судових експертиз.URL: https://kndise.gov.ua/inzhenerno-ekologichna/ (дата звернення: 17.10.2024).

Ринкова О.В. Види судово-екологічної експертизи та завдання, що вирішуються в ході її проведення. Адвокат. 2011. № 9 (132). URL: https://expertize-journal.org.ua/attachments/article/1103/adv_2011_9_6.pdf (дата звернення: 17.10.2024).

Судова експертиза в контексті відновлення України. ІІІ Всеукраїнський форум судових експертів: Матер. ІІІ всеукр. наук.-практ. конф. (9 червня 2023 р. м. Львів); за ред. д.т.н. М.О. Можаєва / НДЦСЕ у сфері інформаційних технологій та інтелектуальної власності Мін’юсту. Київ: видавництво Ліра-К, 2023. - 268 с. URL: https://intelect.org.ua/wp-content/uploads/2023/08/sudova-ekspertyza-2023-druk.pdf. (дата звернення: 17.10.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність