Загальні засади використання спеціальних знань у процесі розслідування кримінальних правопорушень у сфері публічних закупівель
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.143Ключові слова:
кримінальне провадження, спеціальні знання, спеціаліст, інспектор-криміналіст, досудове розслідування, публічні закупівліАнотація
В статті обґрунтовано доцільність використання спеціальних знань у процесі розслідування кримінальних правопорушень у сфері публічних закупівель. Доведено актуальність дослідження нормативно-правового регулювання використання спеціальних знань під час розслідування кримінальних правопорушень у цій сфері. Запропоновано власне визначення спеціальних знань як комплексу теоретичних знань та практичних навичок, набутих в результаті спеціалізованої освіти та професійної діяльності, які не є загальновідомими і використовуються для детального розслідування кримінальних правопорушень і вирішення завдань судочинства. Встановлено, що до кола спеціалістів як суб’єктів криміналістичного забезпечення розслідування кримінальних правопорушень у сфері публічних закупівель на підзаконному нормативно-правовому рівні віднесено й інспекторів-криміналістів, старших інспекторів-криміналістів, техніків-криміналістів та працівників Експертної служби Міністерства внутрішніх справ (далі - МВС) у складі спеціалізованої пересувної лабораторії. Доведено наявність процесуальної та не процесуальної форм використання спеціальних знань для розслідування кримінальних правопорушень у сфері публічних закупівель. З’ясовано, що спеціаліст як особа, яка в силу своїх посадових обов’язків виконує функції, передбачені кримінальним-процесуальним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами, використовуючи свої спеціальні знання і навики; не будучи зацікавленою у результатах розслідування; не проводячи попередньо ревізій, перевірок, аудиту, моніторингу є одним із суб’єктів криміналістичного забезпечення розслідування кримінальних правопорушень у сфері публічних закупівель. Встановлено, що чинне нормативно-правове регулювання форм використання спеціальних знань під час розслідувань кримінальних правопорушень в цілому, у сфері публічних закупівель зокрема, до суб’єктів криміналістичного забезпечення відносить й спеціалістів-криміналістів, які залучаються до кримінального провадження як спеціалісти у встановленому законодавством порядку.
Посилання
Харкевич Ю.І. Використання спеціальних знань під час розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних з державним фінансуванням галузі охорони здоров’я в умовах Пандемії. Вісник кримінального судочинства. № 3-4. 2022. С. 232-242.
Шепітько В.Ю. Проблеми використання спеціальних знань крізь призму сучасного кримінального судочинства в Україні. Судова експертиза. 2014. № 1. 64 с.
Салтевський М.В. Криміналістика (у сучасному викладі) : [підручник для вузів]. / М.В. Салтевський. К. : Кондор, 2005. 588 с.
Цимбал П.В., Федорчук М.А., Варшавець Я.Л Співвідношення поняття «спеціальні знання» із суміжними поняттями у кримінальному провадженні. Теорія і практика судової експертизи і криміналістики : матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (м. Київ, 27 лют. 2018 р.). Київ- Маріуполь, 2018. С. 376.
Коваленко В.В. Застосування науково-технічних засобів спеціалістами при проведенні слідчих дій : монографія. Луганськ : РВВ ЛДУВС, 2007. 248 с.
Лук’янчиков Є.Д., Лук’янчиков Б.Є., Микитенко О.Б. Співвідношення висновку експерта з висновком криміналіста у кримінальному провадженні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. Т. 2. № 76. 2023. С. 172-177.
Щербаковський М.Г. Проведення експертизи під час судового розгляду. Ароцкеровські читання: зб. матер. засідання, присвяченого 85-річчю від дня народження видатного вченого-криміналіста Л.Ю. Ароцкера (м. Суми, 1-2 листопада 2012 р.). Харків: Харківськ. наук.-досл. інститут судових експертиз, 2012. - С. 37-39.
Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13 квітня 2012 р. № 4651-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.
Наказ МВС України від 03.11.2015 р. № 1339 «Про затвердження Інструкції про порядок залучення працівників органів досудового розслідування поліції та Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України як спеціалістів для участі в проведенні огляду місця події». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1392-15#n14.
Наказ МВС України від 07.07.2017 р. № 575 «Про затвердження Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0937-17#n4.
Косміна Н.М. Використання спеціальних знань при розслідуванні злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків : автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.09. Харків, 2011. 21 с.
Бідняк Г.С. Теорія і практика використання спеціальних знань при розслідуванні шахрайств: монографія, Дніпропетровськ. держ. ун-т внутр. справ. Дніпро: Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. 2019. 152 с.
Курман О.В. Використання спеціальних економічних знань на досудовому розслідування. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». № 3. 2022. С. 238-241.
Наказ МВС України від 16.03.2020 р. № 257 «Про затвердження Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми «СЛІД» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0319-20#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 К.Б. Шнайдер
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.