Міжнародний енергетичний правопорядок: до постановки науково-теоретичної і практичної проблематики
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.148Ключові слова:
міжнародний правопорядок, міжнародний енергетичний правопорядок, міжнародні правовідносини, сталий збалансований розвиток, міжнародне право, принципи, засади, механізмАнотація
Активізація на початку ХХ ст. міжнародних і національних ініціатив багатьох держав сучасногосвіту у напрямі забезпечення сталого й збалансованого розвитку зумовила появу ряду актів міжнародних організацій, суттєве оновлення національного законодавства України у енергетичній та інших сферах. Значна їх частина - документи стратегічного характеру, зокрема, стосуються енергетичного сектору, забезпечення енергетичної безпеки, енергетичного правопорядку. Водночас останній феномен залишається недостатньо вивченим, йдеться про його теоретичні й практичні аспекти.
Мета статті передбачає вивчення теоретичних засад, передумов і закономірностей концеп- туалізації міжнародного енергетичного правопорядку, обґрунтування актуальних теоретичних і практичних аспектів, що посилюють його роль і значення. Досягненню цієї мети сприятиме виконання відповідних завдань застосування належної методологічної основи, що включає такі методи як діалектичний, гносеологічний, аксіологічний, порівняльно-правовий, феноменологічний, формально-логічний, синергетичний та ін. Також доцільним є використання ряду методологічних підходів (інтегративного, компаративістського, діяльнісного, інструментального, комплексного і т.д.) і методологічних принципів дослідження (об’єктивності, системності, цілісності тощо).
Відзначено, що в умовах інтеграції та глобалізації постала необхідність дослідження стану міжнародного правопорядку в цілому, міжнародного енергетичного правопорядку зокрема. Спостерігається динаміка міжнародно-правового регулювання, водночас залишаються деякі прогалини або певне відставання такого регулювання в енергетичній сфері, проблеми ефективності міжнародного енергетичного правопорядку та дієвості його гарантій. Разом з тим, вбачається необхідним детальне вивчення поняття і природи цього явища, сутнісних ознак і характеристик, співвідношення з іншими різновидами міжнародного правопорядку, особливостей організації та функціонування тощо. Отже, зазначені аспекти зумовлюють продовження ґрунтовних концептуальних досліджень у даному напрямі, з урахуванням теоретичної і практичної специфіки.
Оптимальним є розуміння міжнародного енергетичного правопорядку як фундаментальної комплексної складової сучасної системи міжнародно-правових відносин, міжнародного правопорядку. Обґрунтованим є посилення його ролі й значення у сучасному світопорядку, системі міжнародного права, універсальному і регіональному рівнях міжнародно-правового регулювання тощо. Це підкреслюють періоди політико-правової, соціально-економічної нестабільності, триваючі збройні конфлікти, у т.ч. гібридні війни, агресія росії проти України, в результаті чого відбувається руйнування об’єктів енергетичної інфраструктури, порушення енергетичних й інших прав і свобод людини і громадянина, прав та інтересів держав, продовжують існувати серйозні загрози міжнародному миру і безпеці. Тому перед науковою спільнотою, експертами, посадовими особами держав і міжнародних організацій, іншими суб’єктами міжнародного права постали завдання, що потребують невідкладного розв’язання, глобального і стратегічного характеру.
Посилання
Цілі сталого розвитку та їх адаптація для України. URL: https://dev.sd4ua.org/shho-take-stalij-rozvitok.
Міжнародне публічне право: підручник: у 2 т. / [В.В. Мицик, М.В. Буроменський, О.В. Буткевич та ін.]; за ред. В.В. Мицика. Харків : Право, 2019. Т. 1: Основи теорії. 2019. 416 с.
Пронюк Н.В. Сучасне міжнародне право: навч. посібник. К.: КНТ, 2010. 280 с.
Сироїд Т.Л. Міжнародне кримінальне право: підручник. Харків, 2023. 512 с.
Енциклопедія міжнародного права: у 3 т. / редкол.: Ю.С. Шемшученко, В.Н. Денисов (співгол.) та ін.; Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. Т. 3. М-Я. Київ: Академ періодика, 2019. 992 с.
Міжнародне право у світлі динамічних змін: контури майбутнього міжнародного правопорядку: кол. монографія. Львів- Дрогобич, 2021. С. 33-46.
Камінська Н., Остудімов Б. Забезпечення енергетичної безпеки: теоретичні, міжнародно-правові та конституційно- правові засади: моногр. Київ, 2024. 205 с.
Білоцький С.Д., Єделєв Р.С. Новітні тенденції в правових засадах міжнародної енергетичної безпеки. Сучасні проблеми розвитку міжнародного та європейського права: моногр. / заг. ред. д.п.н., проф. В. Копійки. К., 2023. С. 28-47.
Забара І.М. Міжнародний правопорядок: до питання передумов, сфери встановлення і періодизації (теоретичні аспекти). Актуальні проблеми міжнародних відносин. 2016. Вип. 127. С. 87-94.
International Energy Agency, «World Energy Outlook» (2023). URL: https://www.iea.org/reports/world-energy-outlook-2023.
Talus K. EU Energy Law and Policy: A Critical Account. Oxford University Press (2013). URL: https://global.oup.com/academic/product/eu-energy-law-and-policy-9780199686391?cc=ua&lang=en.
Journal of World Energy Law &Business, Oxford Academic (2024). URL: https://academic.oup.com/jwelb.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 В.Б. Гдичинський
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.