Особливості формування правосвідомості студентів закладів вищої освіти: реалії сьогодення

Автор(и)

  • О.М. Ратушна старший викладач кафедри історії, музеєзнавства та культурної спадщини Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка», Україна https://orcid.org/0000-0001-8029-9337

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.159

Ключові слова:

правосвідомість, правова культура, ціннісні правові орієнтації, правомірна поведінка, правова соціалізація, студент закладу вищої освіти, ювенальна превенція

Анотація

Стаття присвячена особливостям формуван­ня правосвідомості студентів закладів вищої освіти в контексті викликів та реалій воєнного сьогодення, що є важливим завданням для пов­ноцінного розвитку громадянського суспільства і правової держави.

Наголошено, що закладам вищої освіти, в межах освітнього простору, потрібно приділяти увагу формуванню і розвитку ціннісних право­вих установок студентів, правової культури та правосвідомості. Формувати особистість з пра­вомірними переконаннями, повагою до права, національних символів, до людської гідності і прав та свобод людини потрібно на основі ви­значеної загальнодержавної політики, зокрема, в освітньому просторі і безпосередньо в закла­дах вищої освіти.

З’ясовано, що усвідомлення особливостей поведінки, допустимої, чи не допустимої самореалізації у суспільстві та сприйняття правил і норм соціальної взаємодії між людьми в державі залежить від внутрішніх переконань та право­свідомості особи.

Наголошено, що студенти закладів вищої освіти, під час навчання набувають певних фа­хових компетентностей, а також, продовжують процес власної соціалізації. Цей процес прямо залежить від того в якому середовищі форму­ється особа, які ціннісні установки вона виро­бляє під впливом оточення.

Зазначено, що в закладах вищої освіти до­цільно створювати правові консультативні цен­три, які, окрім безкоштовної правової допомоги, надаватимуть консультації і роз’яснюватимуть студентам норми чинного законодавства, знайо­митимуть їх з особливостями правових систем, спонукатимуть студентів до осмислення ролі і значення права для суспільства.

Акцентовано увагу на тому, що сформовані в молодому віці ціннісні установки та орієнтації стануть основою для правомірної поведінки лю­дини і дозволять усвідомити цінність прав, сво­бод людини і громадянина, людської гідності та людини, загалом. Це стане запорукою того, що така особа в майбутньому буде здатна формува­ти демократичне суспільство і правову державу на основі загально-цивілізаційних норм і прин­ципів співжиття людства.

Посилання

Правосвідомість. Вільна енциклопедія Вікіпедія. 2019. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C

Попадинець Г.О. Правосвідомість і правова культура як чинники становлення громадянського суспільства. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки : збірник наукових праць. 2016. № 850. С. 422-427.

Соколовський О.О. Правосвідомість як необхідний елемент підвищення рівня розвитку суспільства й становлення правової держави. Актуальні проблеми філософії та соціології: Науково-практичний журнал. Одеса, 2017. Вип. 20. С. 115-119.

Атаманова Н.В., Дяченко О.В. Правова культура та її роль у формуванні правопорядку сучасної української держави. Нове українське право, Вип. 1, 2022. С. 82-87.

Олейников С.М. Правомірна поведінка. Велика українська юридична енциклопедія : у 20 т. Редкол.: В.Я. Тацій та ін. ; Нац. акад. прав. наук України ; Ін-т держави і права імені В.М. Корецького ; Нац. юрид. ун-т імені Ярослава Мудрого. Харків, 2017. Т. 3 : Загальна теорія права. С. 568-573.

Зайцев О.М., Польова А.В., Демідова А.О. Основні критерії визначення поняття «правомірна поведінка». DICTUM FACTUM. Випуск 2(14). С. 29-35.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 12. Філософія права