Підвищення рівня доброчесності як завдання національно-патріотичного виховання військовослужбовців Збройних Сил України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.163Ключові слова:
доброчесність, доброчесна поведінка, військові посадові особи, Збройні Сили України, військовослужбовці, національно-патріотичне виховання, соціально-ціннісні потреби, правові цінності, офіцери запасуАнотація
Мета статті - охарактеризувати підвищення рівня доброчесності як завдання національно-патріотичного виховання військовослужбовців Збройних Сил України.
З’ясовано, що у Законі України «Про запобігання корупції» категорія доброчесності не визначається, хоча неодноразово згадується, а в інших правових актах надмірна лаконічність законодавця не дає змоги усвідомити всі важливі аспекти цього феномену. Це породжує різні розуміння сутності доброчесності у численних кодексах доброчесної поведінки, в яких означена категорія постає як набір довільно обраних характеристик.
Обґрунтовано, що з огляду на основну конституційну функцію Збройних Сил України - оборону України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності - доброчесність військовослужбовців як правова категорія носить загальносоціальний, а не внутрішньовідомчий характер. Це потребує уніфікації розуміння вказаної дефініції з тим, щоб уникнути її довільного тлумачення суб’єктами правозастосування.
Визначено, що підвищення рівня доброчесності як завдання національно-патріотичного виховання військовослужбовців Збройних Сил України уявляє собою здійснення комплексу організаційних, правових, педагогічних, психологічних та інших заходів, спрямованих на усвідомлення персоналом цього військового формування пріоритету інтересів людини, суспільства і держави над приватними інтересами. Виконання цього завдання в умовах правового режиму воєнного стану ускладнюється внаслідок комплектування військових частин в процесі призову за мобілізацією особами, як мають значні відмінності цінностей, мотивів, способів поведінки.
Для уніфікації існуючих вимог доцільно закріпити поняття доброчесності на законодавчому рівні (у Законі України «Про запобігання корупції»), оскільки довільне тлумачення цієї категорії сприяє відмінностям правозастосовної практики. Потребує змін Кодекс доброчесної поведінки та професійної етики військових посадових осіб, державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, в якому має бути посилена загальносоціальна складова доброчесності. Також виховання доброчесності як завдання національно-патріотичного виховання має знайти своє відображення у Законі України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності», оскільки виконання інших завдань вказаного виду виховання не уявляється можливим без активних дій суб’єктів правовідносин для втілення у своїй професійній діяльності інтересів людини, суспільства і держави.
Посилання
Пояснювальна записка до проекту Закону України про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності. URL: https://itd.rada.gov.ua/3d7a3fe1-7a74-4e82-a398-4b14d882fdc9.
Шахвета С.В., Шароватова О.П. Освітній та професійний розвиток особистості як базові складові системи виховання доброчесності. Ефективне врядування та виховання доброчесності в секторі безпеки та оборони: матеріали ІV Міжнародного науково-практичного форуму (м. Київ, 12 грудня 2023 року). Київ, 2023. С. 21.
Доброгурський В.І., Жук П.В., Репіло Ю.В., Гурова С.Ю. Наслідки неефективного виховання доброчесності та перешкоджання проявам корупції в секторі безпеки та оборони. Key Issues of Education and Sciences: Development Prospects for Ukraine and Poland: International Multidisciplinary Conference. (Stalowa Wola, Republic of Poland, 20- 21 July 2018). Volume 2. Stalowa Wola: Izdevnieciba «Baltija Publishing», 2018. Р. 39–41.
Табачук Г.В., Дунський В.С., Звягін Д.О. «Запобігання корупції та виховання доброчесності військовослужбовців» – складова дисципліна у підготовці громадян України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу. URL: https://conferences.vntu.edu.ua/index.php/apozbt/apozbt2021/paper/viewFile/13981/11845.
Жуков С.В. Проблеми адміністративно-правового забезпечення доброчесності суддів: монографія. Київ: Леся, 2018. 412 с.
Кодекс доброчесної поведінки та професійної етики військових посадових осіб, державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затверджений Міністром оборони України 17 березня 2017 року. URL: https://www.mil.gov.ua/content/coruption/Codecs.pdf.
Про державну службу: Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19#Text.
Правила етичної та доброчесної поведінки працівників Міністерства внутрішніх справ України: затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 квітня 2024 року № 230. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0596-24#Text.
Положення про організацію системи роботи з питань запобігання та виявлення корупції в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженому наказом Міністерства оборони України 05 лютого 2024 року № 81. URL: https://s3.eu-west-1.amazonaws.com/mod.gov.ua-statics-bucket/Polozhennya_pro_organizacziyu_sistemi_roboti_z_pitan_zapobigannya_ta_viyavlennya_korupcziyi_3aa799f948.pdf.
Положення про вищі військові навчальні заклади: затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 р. № 467. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/467-2021-%D0%BF#Text.
Бєлова М.В., Бєлов Д.М., Гуманістичні засади правової системи: діалектика теорії та практики в умовах сучасних викликів. Аналітично-порівняльне правознавство. № 5. 2024. С. 24–29.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Т.О. Карабін, Д.М. Бєлов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.