Підвищення рівня доброчесності як завдання національно-патріотичного виховання військовослужбовців Збройних Сил України

Автор(и)

  • Т.О. Карабін доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри адміністративного, фінансового та інформаційного права ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна https://orcid.org/0000-0002-6538-5269
  • Д.М. Бєлов доктор юридичних наук, професор, професор кафедри конституційного права та порівняльного правознавства ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Заслужений юрист України, Україна https://orcid.org/0000-0002-7168-9488

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.163

Ключові слова:

доброчесність, доброчесна поведінка, військові посадові особи, Збройні Сили України, військовослужбовці, національно-патріотичне виховання, соціально-ціннісні потреби, правові цінності, офіцери запасу

Анотація

Мета статті - охарактеризувати підвищен­ня рівня доброчесності як завдання національ­но-патріотичного виховання військовослужбов­ців Збройних Сил України.

З’ясовано, що у Законі України «Про запо­бігання корупції» категорія доброчесності не визначається, хоча неодноразово згадується, а в інших правових актах надмірна лаконічність законодавця не дає змоги усвідомити всі важ­ливі аспекти цього феномену. Це породжує різні розуміння сутності доброчесності у численних кодексах доброчесної поведінки, в яких означе­на категорія постає як набір довільно обраних характеристик.

Обґрунтовано, що з огляду на основну кон­ституційну функцію Збройних Сил України - оборону України, захист її суверенітету, терито­ріальної цілісності і недоторканності - доброчес­ність військовослужбовців як правова категорія носить загальносоціальний, а не внутрішньові­домчий характер. Це потребує уніфікації розу­міння вказаної дефініції з тим, щоб уникнути її довільного тлумачення суб’єктами правозастосування.

Визначено, що підвищення рівня доброчес­ності як завдання національно-патріотичного виховання військовослужбовців Збройних Сил України уявляє собою здійснення комплексу організаційних, правових, педагогічних, пси­хологічних та інших заходів, спрямованих на усвідомлення персоналом цього військового формування пріоритету інтересів людини, су­спільства і держави над приватними інтереса­ми. Виконання цього завдання в умовах пра­вового режиму воєнного стану ускладнюється внаслідок комплектування військових частин в процесі призову за мобілізацією особами, як мають значні відмінності цінностей, мотивів, способів поведінки.

Для уніфікації існуючих вимог доцільно за­кріпити поняття доброчесності на законодав­чому рівні (у Законі України «Про запобігання корупції»), оскільки довільне тлумачення цієї категорії сприяє відмінностям правозастосовної практики. Потребує змін Кодекс доброчесної по­ведінки та професійної етики військових поса­дових осіб, державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, в Міністерстві оборони України та Збройних Си­лах України, в якому має бути посилена загальносоціальна складова доброчесності. Також ви­ховання доброчесності як завдання національ­но-патріотичного виховання має знайти своє відображення у Законі України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської іден­тичності», оскільки виконання інших завдань вказаного виду виховання не уявляється мож­ливим без активних дій суб’єктів правовідносин для втілення у своїй професійній діяльності ін­тересів людини, суспільства і держави.

Посилання

Пояснювальна записка до проекту Закону України про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності. URL: https://itd.rada.gov.ua/3d7a3fe1-7a74-4e82-a398-4b14d882fdc9.

Шахвета С.В., Шароватова О.П. Освітній та професійний розвиток особистості як базові складові системи виховання доброчесності. Ефективне врядування та виховання доброчесності в секторі безпеки та оборони: матеріали ІV Міжнародного науково-практичного форуму (м. Київ, 12 грудня 2023 року). Київ, 2023. С. 21.

Доброгурський В.І., Жук П.В., Репіло Ю.В., Гурова С.Ю. Наслідки неефективного виховання доброчесності та перешкоджання проявам корупції в секторі безпеки та оборони. Key Issues of Education and Sciences: Development Prospects for Ukraine and Poland: International Multidisciplinary Conference. (Stalowa Wola, Republic of Poland, 20- 21 July 2018). Volume 2. Stalowa Wola: Izdevnieciba «Baltija Publishing», 2018. Р. 39–41.

Табачук Г.В., Дунський В.С., Звягін Д.О. «Запобігання корупції та виховання доброчесності військовослужбовців» – складова дисципліна у підготовці громадян України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу. URL: https://conferences.vntu.edu.ua/index.php/apozbt/apozbt2021/paper/viewFile/13981/11845.

Жуков С.В. Проблеми адміністративно-правового забезпечення доброчесності суддів: монографія. Київ: Леся, 2018. 412 с.

Кодекс доброчесної поведінки та професійної етики військових посадових осіб, державних службовців та інших осіб, уповноважених на виконання функцій держави, в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затверджений Міністром оборони України 17 березня 2017 року. URL: https://www.mil.gov.ua/content/coruption/Codecs.pdf.

Про державну службу: Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19#Text.

Правила етичної та доброчесної поведінки працівників Міністерства внутрішніх справ України: затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 квітня 2024 року № 230. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0596-24#Text.

Положення про організацію системи роботи з питань запобігання та виявлення корупції в Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженому наказом Міністерства оборони України 05 лютого 2024 року № 81. URL: https://s3.eu-west-1.amazonaws.com/mod.gov.ua-statics-bucket/Polozhennya_pro_organizacziyu_sistemi_roboti_z_pitan_zapobigannya_ta_viyavlennya_korupcziyi_3aa799f948.pdf.

Положення про вищі військові навчальні заклади: затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 р. № 467. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/467-2021-%D0%BF#Text.

Бєлова М.В., Бєлов Д.М., Гуманістичні засади правової системи: діалектика теорії та практики в умовах сучасних викликів. Аналітично-порівняльне правознавство. № 5. 2024. С. 24–29.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-16

Номер

Розділ

Розділ 13. Актуальні питання сучасної правової науки