Правомірність правочинів у цивільному праві
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2024.06.166Ключові слова:
римське право, правочин, правомірність правочину, публічний порядок, недійсність правочину, цивільне правоАнотація
У статті досліджується проблематика правомірності правочинів у цивільному праві України, їх історичний розвиток від римського права до сучасності та вплив римсько-правових конструкцій на формування сучасного інституту правочинів. Особлива увага приділяється аналізу співвідношення понять «правомірність» та «законність» у контексті правочинів, де правомірність розглядається як більш широке поняття, що включає відповідність не лише нормам позитивного права, але й іншим джерелам цивільного права, його принципам та звичаям.
Детально аналізується проблематика публічного порядку як критерію дійсності правочинів. Досліджується зміст поняття «публічний порядок» у контексті статті 228 Цивільного кодексу України та його співвідношення з приватноправовою природою правочину. Обґрунтовується необхідність більш широкого тлумачення поняття «публічний порядок» як оціночного критерію, закріпленого у публічно-правових нормативних актах держави. Пропонується розглядати як такі, що порушують публічний порядок, правочини, спрямовані на порушення публічно-правових нормативних актів, які визначають основи державного ладу, політичної системи та економічної безпеки держави.
У статті розглядаються актуальні проблеми судової практики щодо визнання правочинів недійсними з підстав порушення публічного порядку, зокрема у справах за позовами податкових органів. Обґрунтовується позиція, згідно з якою визначенню правочину як такого, що порушує публічний порядок, має передувати встановлення умислу сторін у кримінальному чи адміністративному провадженні. Пропонується удосконалення механізму застосування статті 228 ЦК України шляхом встановлення чітких критеріїв визначення правочину таким, що порушує публічний порядок, та необхідності попереднього встановлення відповідного правопорушення у кримінальному чи адміністративному порядку.
Дослідження базується на комплексному аналізі як історичних джерел римського права, так і сучасного цивільного законодавства України, судової практики та наукових праць провідних цивілістів. Результати дослідження мають як теоретичне значення для розвитку науки цивільного права, так і практичне значення для вдосконалення правозастосовної практики у сфері визнання правочинів недійсними.
Посилання
Бєлов Д.М., Бєлова М.В., Переш І.Є. Розуміння терміну «конституція» в період Стародавнього Риму. Аналітично-порівняльне правознавство. № 4. 2023. С. 66-70.
Бєлова М.В., Переш І.Є. Вплив римського права на сучасну зміну правової парадигми. Аналітично-порівняльне правознавство. № 5. 2023. С. 692-695.
Цивільне право України. У двох частинах. Частина 1. Підручник/ За заг. Ред.. д-ра юрид. наук Р.Б. Шишки та канд. юрид. наук В.А.Кройтора. Х.: Вид-во Харк. нац. ун-ту внутр. справ. 2008. 516 с.
Бобко Т.В. Зміст та форма правочину у цивільному праві: автореф. дис. на здоб-уття наук. ступеня канд. юрид. наук. спеціальність 12.00.03 «Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право». Х. 2011. 20 с.
Бисага Ю.М., Бєлов Д.М., Заборовський В.В. Штучний інтелект та авторські і суміжні права. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 76(2). Ч. 2. 2023. С. 299-304.
Бєлов Д.М., Бєлова М.В., Штучний інтелект в судочинстві та судових рішеннях, потенціал та ризики. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 78(4). Ч. 2. 2023. С. 315-320.
Бисага Ю.М., Бєлова М.В., Бєлов Д.М. Виклики для прав дитини у зв’язку з розвитком штучного інтелекту. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 77(3). Ч. 1. 2023. С. 88-91.
Конституція України. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Сібільов М.М. Загальна характеристика нікчемних правочинів (договорів). Економіка. Фінанси. Право. 2007. № 5. С. 16-22.
Рущак І. В. Правочини, що порушують публічний порядок, і їх недійсність: Дис. канд. юрид. наук: 12.00.03. К., 2012. 192 с.
Рущак І.В. Конструкція правочинів у цивільному праві. Вісник Запорізького національного університету.2012. № 3. С. 74-80.
Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 40-44. Ст. 356.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 І.В. Рущак, М.В. Бєлова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.