Врегулювання спору за участю судді, медіація, мирова угода, врегулювання спору в третейському суді як заходи альтернативного вирішення спорів
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.01.32Ключові слова:
спір, мирне врегулювання спору, інститут примирення сторін, врегулювання спору за участю судді, медіація, мирова угода, врегулювання спору в третейському судіАнотація
В статті зазначається, що відповідно до пілотних рішень Європейського суду з прав людини Україна має розвивати інститут примирення сторін. Інноваційним правовим інститутом, який було запроваджено в систему цивільного процесуального права України, став інститут врегулювання спору за участю судді. В 2021 році було прийнято Закон України «Про медіацію», який визначив правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту (спору), принципи медіації, статус медіатора, вимоги до його підготовки та інші питання, пов’язані з цією процедурою. Вплив на цей Закон здійснила Директива про медіацію від 21 травня 2008 р.
Виділяються спільні та відмінні риси таких заходів альтернативного вирішення спорів, як врегулювання спору за участю судді, медіація, мирова угода, врегулювання спору в третейському суді. Спільними рисами є такі: мета – мирне врегулювання спору; підстава – згода сторін; звернення особи до суду не є перепоною для застосування будь-якого з засобів мирного врегулювання спору; на початку застосування процедури мирного врегулювання спора особа, яка її проводить, зобов’язана роз’яснити сторонам мету, порядок проведення врегулювання спору, права та обов’язки сторін; учасники, а також суб’єкти, що забезпечують проведення врегулювання спору за участю судді, медіації, мирової угоди, третейського суду, не мають права розголошувати конфіденційну інформацію; засоби мирного врегулювання спорів не застосовуються, якщо вони можуть вплинути на права і законні інтереси третіх осіб, які не є учасниками врегулювання спору; вразі, якщо «у справу вступила» третя особа, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору – заборонено проводити врегулювання спору за допомогою цих засобів; сторона спору має право припинити застосування мирного засобу врегулювання спору; застосування засобів мирного врегулювання спору не може порушувати права та інтереси інших осіб, інтереси держави чи суспільні інтереси.
Виділено відмінні риси врегулювання спору за участю судді, медіації, мирової угоди, врегулювання спору в третейському суді.
Акцентовано увагу, що на відміну від врегулювання спору за участю судді, законодавством України встановлюються обмеження щодо підвідомчості справ третейським судам (ст. 6 Закону України «Про третейські суди»), а також можуть передбачатися особливості проведення медіації в окремих категоріях конфліктів (спорів) (ч. 2 п. 1 ст. 3 Закону України «Про медіацію»).
Посилання
Рекомендації № R (86)12 Комітету міністрів державам-членам Ради Європи від 16 вересня 1986 р. щодо заходів з попередження і зменшення надмірного робочого навантаження в судах. URL: https://court.gov.ua/userfiles/06.pdf.
Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юрiй Миколайович Iванов проти України» від 15 жовтня 2009 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/974_479.
Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України» від 9 січня 2013 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/974_947.
Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів: Закон України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2147-19.
Степанова Т. Щодо розмежування понять «медіація», «досудове урегулювання спору» та «урегулювання спору за участю судді». Південноукраїнський правничий часопис. 2018. URL: http://www.sulj.oduvs.od.ua/archive/2018/4/part_1/8.pdf#
Цивільний процесуальний кодекс України : Закон України від 18 березня 2004 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text.
Господарський процесуальний кодекс України : Закон України від 06.11.1991 р. № 1798-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12.
Кодекс адміністративного судочинства України : Закон України від 6 липня 2005 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text.
Про третейські суди: Закон України від 11 травня 2004 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1701-15#Text.
Про медіацію: Закон України від 16 листопада 2021 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1875-20#Text.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Ю. Мележик

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.