Місце і роль копного судочинства у формуванні засад доброчесності та доступу до правосуддя в Україні (XIV–XVIII ст.)
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.1Ключові слова:
копний суд, копне судочинство, доступ до правосуддя, доброчесність, правосуддяАнотація
У статті проаналізовано місце і роль копного судочинства у формуванні засад доброчесності та доступу до правосуддя в Україні (XIV–XVIII ст.). Зазначено, що в українських селах впродовж XIV–XVIII ст. судочинство здійснювали копні суди. Копний суд був громадським органом сусідського об’єднання сільських територіальних громад. Він здійснював судочинство у цивільних і кримінальних справах, розслідував злочини, здійснював примирення винного з потерпілим та виконував свої рішення на українських землях у XIV–XVIII ст. Показано, що склад копного суду становили копники, тобто копні судді (судні мужі) та присутня на судовому розгляді громада. Копні судді добре знали українське звичаєве право, мали загострене почуття справедливості та відповідальності, відзначалися високою моральною чистотою, чесністю, жили чесно, дотримувалися правил моралі та звичаєвого права. Тільки вони мали право прийняти рішення у справі. Наголошено, що історичний досвід організації та діяльності копних судів в Україні свідчить про наявність в українського народу демократичних традицій здійснення правосуддя. Національний історичний правовий досвід свідчить, що доступ до правосуддя і доброчесність суддів є характерними рисами українського права, які формувалися і функціонували на українських землях упродовж століть. З досвіду діяльності копного судочинства в Україні упродовж XIV–XVIII ст. випливає, що для сучасного українського судді доброчесність має сприйматися як його професійна незалежність, чесність, неупередженість, непідкупність, сумлінність, дотримання етичних норм та демонстрація бездоганної поведінки в професійній діяльності та особистому житті, а також стосовно яких немає сумнівів щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя судді або членів його сім’ї задекларованим доходам та ін. Доступ до правосуддя та доброчесність судді є також важливими під час розбудови громадянського суспільства та демократичної, правової держави.
Посилання
Яким чином забезпечується доступ до правосуддя? URL: https://www.prostir.ua/?news=yakym-chynom-zabezpechujetsya-dostup-do-pravosuddya.
Доброчесність суддів: аналіз практики Верховного Суду. //dejure.foundation/dobrochesnist-suddiv/.
Бедрій М. Копні суди на українських землях у XIV–XVIII ст.: історико-правове дослідження. Львів: Галицький друкар, 2014. С. 45.
Бедрій М. Основні ознаки українських копних судів (XIV-XVIII ст.) Часопис Київського університету права. 2009. № 1. С. 34.
Черкаський І. Громадський (копний) суд на Україні-Русі XVI–XVIII в.в. Праці комісії для виучування історії західноруського та вкраїнського права. Вип. 4, 5. Київ, 1928. C. 85.
Падох Я. Суди й судовий процес старої України. Нью-Йорк, Париж, Сидней, Торонто, Львів, 1990. C. 86.
Тищик Б., Бедрій М. Копне судочинство в Україні та особливості його здійснення (XIV-XVIII ст.) Право України. 2010. № 1. С. 69–70.
Ясинский М. “Село” и “верв” Русской Правды. Антологія української юридичної думки / Редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова) та ін. – Том 2: Історія держави і права України: Руська Правда. – Київ: Юридична думка, 2002. – C. 272.
Бедрій М. Розслідування злочинів в українському копному судочинстві (XIV–XVIII ст.) Проблеми законності. Вип. 111. Харків, 2010. С. 252–254.
Бедрій М. Копні суди на українських землях у XIV–XVIII ст.: історико-правове дослідження. Львів: Галицький друкар, 2014. С. 43.
Бедрій М. Копні суди на українських землях у XIV–XVIII ст.: історико-правове дослідження. Львів: Галицький друкар, 2014. С. 44-45.
Костицький М. Відновне правосуддя в контексті правової політики в Україні. URL: www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf
Бедрій М. Стадія судового розгляду в українському копному судочинстві (XIV–XVIII ст.) Вісник Львівського університету. Серія юрид. Вип. 51. Львів, 2010. С. 22–23.
Падох Я. Суди й судовий процес старої України. Нью-Йорк; Париж; Сидней; Торонто; Львів, 1990. С. 89.
Бедрій М. Докази та доказування в українському копному судочинстві (XIV–XVIII ст.) Підприємництво, господарство і право. 2009. № 12. Київ, 2009. С. 154–155.
Бедрій М. Рішення українських копних судів: порядок прийняття, зміст, оскарження та виконання (XIV–XVIII ст.) Держава і право. Київ, 2009. Вип. 43. С. 176–178.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. Й. Бойко, І. В. Ковальчук, О. В. Заяць

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.