Конституційно-правова основа організації місцевого самоврядування в Португалії

Автор(и)

  • Я. О. Бондаренко аспірант НДІ державного будівництва та місцевого самоврядування НАПрН України, Україна https://orcid.org/0009-0006-3363-8440

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.17

Ключові слова:

органи місцевого самоврядування, Португалія, іберійська муніципальна система, регіональне самоврядування, конституційно-правова основа місцевого самоврядування

Анотація

Україна перебуває в активній фазі переговорного процесу з Європейською Комісією щодо членства нашої держави в Європейському Союзі. Напрацьовуються Дорожні карти, триває дискусія. Однією із частин переговорної рамки є положення щодо територіальної організації влади, регіонального і місцевого самоврядування.

Побудова національної моделі місцевого самоврядування відповідно до стандартів Європейської хартії місцевого самоврядування є одним із основних завдань нашої держави. І відповідний процес буде неповним без аналізу і досліджень муніципальної влади у зарубіжних країнах. При цьому доцільним і корисним видаються дослідження країн, яким не приділялося багато уваги у вітчизняній муніципальній науці. В цілому, сучасний розвиток вітчизняної муніципальної влади обумовлює дослідження і вивчення практик організації місцевої влади зарубіжних держав.

З урахуванням загальноприйнятої класифікації муніципальних систем на англо-саксонську, континентальну і іберійську, остання не має комплексних і глибоких досліджень. При цьому розповсюдженою є думка, що така муніципальна система існує саме в Іспанії і Португалії. Тому одним із завдань цієї статті є вивчення конституційної-правової основи місцевого самоврядування в Португалії.

Отже, в статті наведено аналіз розділів і статей, які регулюють місцеве і регіональне самоврядування в Португалії. Зокрема, зазначається про більш ніж 40 статей. Отже, португальська Конституція доволі детально і повно передбачає відповідні інститути. Особливістю територіальної організації публічної влади в Португалії є функціонування самоврядування на материковій частині і в автономних регіонах, а саме на Азорських островах і Мадейрі. Крім того, цікавим вбачається практика функціонування міжмуніципальних одиниць та асоціації муніципалітетів/парафій для певних цілей. Таким чином, держава заповнює певний вакуум управління на регіональному рівні. В цьому контексті цікавим видається ще один факт – закріплення в Конституції адміністративних регіонів, водночас їх фактична відсутність за наслідками референдуму. Таким чином, і виник певний вакуум регіонального самоврядування і управління. В свою чергу, особливості управління на Азорських островах і Мадейрі засвідчують ознаки іберійської моделі місцевого самоврядування. Статусу і повноваження Представника Республіки це підтверджують.

Посилання

Конституція Португалії 1976 року URL: https://diariodarepublica.pt/dr/geral/en/relevant-legislation/constitution-of-the-portuguese-republic.

Місцеве самоврядування в Україні та зарубіжних державах: порівняльно-правові аспекти: монографія / за загальною редакцією доктора юридичних наук, професора О.В. Батанова, доктора юридичних наук, професора О.В. Марцеляка, доктора юридичних наук, професора А. Берлінгуера. Київ: Вид-во «ОСНОВА», 2020. 672 с.

Попко В.В. Іберійська модель місцевого самоврядування. Часопис Київського університету права. 2016/3. С. 390–395.

Федоренко В.Л., Чернеженко О.М., Конституційні моделі місцевого самоврядування та управління в державах-учасницях ЄС, Швейцарії та Україні, конституційні моделі місцевого самоврядування, місцеве самоврядування, Ліра-К, 2017. 288 с.

Чиркін А.С., Волович Д.О., Тищенко О.С., Особливості іберійської моделі місцевого самоврядування. Порівняльно-аналітичне право. № 1. 2020 р. С. 123–126.

OECD (2020), Decentralisation and Regionalisation in Portugal: What Reform Scenarios?, OECD Multi-level Governance Studies, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/fea62108- en. 128 p. URL: https://www.oecd.org/content/dam/oecd/en/publications/reports/2020/02/decentralisation-and-regionalisation-in-portugal_5f253373/fea62108-en.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-29

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право