Недоліки Хартії Європейського Союзу про основоположні права та необхідність доповнення новими правами і свободами: теоретичний аналіз

Автор(и)

  • Т. М. Заворотченко кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії держава і права, конституційного права та державного управління, юридичного факультету Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, Україна https://orcid.org/0009-0002-7799-0922

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.18

Ключові слова:

захист прав людини, міжнародні інституції, основні права людини, права меншин, верховенство права

Анотація

У статті досліджено основні недоліки Хартії Європейського Союзу про основоположні права. Доведено питання щодо необхідності доповнення Хартії новими правами і свободами. Актуальність цієї теми обґрунтовується завдяки діяльності міжнародних утворень, а саме Ради Європи та Європейського Союзу. Зауважено, що у європейському просторі основоположні права людини зазнали суттєвого розвитку як щодо їх комплексу, так і стосовно змістовного наповнення та урізноманітнення окремих прав і свобод. Наголошено на тому, що Хартія створює не рівні умови між всіма закріпленими та гарантованими можливостями людини й громадянина. Зазначено, що одним з варіантів внесення змін і доповнень до тексту Хартії є її безпосередня, повна інтеграція у змінені редакції установчих договорів Європейського Союзу. Акцентовано увагу на тому, що в даний час Хартія розглядається державами-членами як більший та прогресивний каталог основних прав людини, ніж Європейський суд з прав людини Ради Європи, який враховуючи свою фундаментальну значимість, є все ж таки тільки визнаним «мінімумом стандартів» для Європейського Союзу. Підкреслено, що розповсюдження юридичної сили Хартії на нашу країну має бути обумовлено тим, що вона має стати повноцінним учасником Європейської політики добросусідства, що у свою чергу підключить до цього специфічного напряму взаємодії інші держави. Висвітлено положення про те, що визнаючи в цілому значення Хартії в міжнародно-правовій системі захисту прав і основних свобод людини та її місце в ієрархії джерел права Європейського Союзу, можемо одночасно приймати належним чином до уваги особливості національного законодавства та національної практики і, відповідно, вживати належного в аспекті застосування положень документа заходів. За результатами здійсненого дослідження зроблено висновки щодо значення та перспектив Хартії для України, а саме йдеться про обов’язковість дотримання Хартії державами-партнерами Європейського Союзу. Надано висновок про те, що в перспективі Хартія про основні права, прийнята від імені всіх держав-членів Європейського Союзу, може стати для України тим регіональним правотворчим актом, вдало доповнюючим новим змістом поняття «національні цінності», які як об’єкти національної безпеки держав-членів Європейського Союзу і як належна їм у сукупності духовна, інтелектуальна і матеріальна власність, можливо, будуть включені до відповідних нормативних правових актів України.

Посилання

Charter of Fundamental rights of the European Union (2007/C 303/01). Notices from European Union institutions and Bodies. European Parliament. Council. Commission. Official journal of the European Union. 2007. P. 303.

Bulletin Quotidian Europe. 18 & 19.12.2000. № 7866.

Oined cases C-92/09 and C-93-09 Volker and Markus Scheke Gb R (C-92/09) Harmut Eifert (C-93/09) v. Land Hessen, available at URL: http://www/curia.europa.eu/juris/document.jsf?docid=79001&mode=req&pageindex=1&dir=&oce=ffrst&part=1&text=&doclang=EN&cid=318654.

Маринів І.І. Взаємодія Суду Європейського Союзу із Європейським Судом із прав людини в аспекті захисту прав людини. Право і суспільство. № 5. Ч. 2. 2019. С. 181–188.

Rosas A. is EU a Human rights organization? First annual CLEER lecture. CLEER Working papers. 2011/1.

Rosas A. Justice in Haste, justice denied? The European Count of justice and the Area of Freedom, Sucurity and justice. Cambridge Yearbook of European Legal Studies. 2008-2009. Vol. 11.

Небеська М.С., Проданець Н.М. Значення положень Хартії основних прав Європейського Союзу для модернізації закріплених у Конституції України прав і свобод людини. Південноукраїнський правничий часопис. № 1. 2018. С. 11–13.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-29

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право