Міжнародні фінансові організації як учасники правотворчої діяльності в Україні

Автор(и)

  • В. А. Шатіло доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри конституційного та адміністративного права Національного транспортного університету, Україна https://orcid.org/0000-0003-3274-4744

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.30

Ключові слова:

правотворча діяльність, міжнародні організації, міжнародні фінансові організації, міжнародні фінанси, суб’єкти фінансової діяльності, правотворчість, правотворчий процес

Анотація

Стаття присвячена визначенню особливостей участі міжнародних фінансових організацій у правотворчій діяльності України.

Зазначено, що правотворча діяльність є особливим видом діяльності, у якому можуть приймати участь різноманітні міжнародні організації, одним із видів яких є міжнародні фінансові організації. Участь міжнародних фінансових організацій в правотворчій діяльності України здійснюється в межах їх компетенції відповідно до установчих документів. Зауважено, що сучасна практика міжнародних фінансових організацій свідчить про те, що функції, якими вони наділяються під час створення, у процесі модифікації міжнародного правопорядку та з появою нових глобальних загроз поступово змінюються, і організації отримують нові повноваження, перед ними висуваються нові завдання. Тому на сучасному етапі активного розвитку міжнародних фінансових організацій акти останніх не лише здійснюють регулюючу функцію міждержавних відносин фінансового характеру, а й впливають на створення фінансових норм у національних системах права країн-членів. Виокремлено та розкрито особливості участі основних міжнародних фінансових організацій у сфері правотворчої діяльності України.

Констатовано, що співробітництво суб’єктів правотворчої діяльності з міжнародними фінансовими організаціями є дієвим інструментом ефективного правотворчого процесу в Україні. Впровадження в національне законодавство рекомендацій міжнародних фінансових організацій сприяє проведенню реформ та прийняттю необхідних нормативно-правових актів. Формами участі міжнародних фінансових організацій в правотворчій діяльності в Україні можуть бути як безпосередня (проведення консультацій, надання експертних висновків щодо законопроєктів або чинних законів), так і опосередкована (надання фінансової допомоги для прийняття необхідних нормативно-правових актів). Завдяки рекомендаціям міжнародних фінансових організацій було прийнято значну кількість нормативно-правових актів у сфері фінансів та різних галузях законодавства. Тому міжнародні фінансові організації є важливим чинником ефективної правотворчої діяльності в Україні.

Посилання

Шереметьєва О. Поняття міжнародної фінансової організації. Юридична Україна. 2017. № 2-3. С. 58–64.

Сіденко С.В, Кульбіда М.В. Міжнародні фінансові організації у процесах економічної модернізації країн. Міжнародна економічна політика. 2020. № 1-2 (32-33). С. 100–136.

Нестеренко А. Міжнародні фінанси та фінансова система держави: співвідношення та взаємозв’язок. Юридичний вісник. 2013. № 3. С. 175–181.

Вайцеховська О.Р. Місце актів міжнародних фінансових організацій у нормативно-правовому складнику міжнародного фінансового правопорядку. Юридичний науковий електронний журнал. 2021. № 9. С. 287–295.

Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей – FATF. URL: https://fiu.gov.ua/content/uk/fatf.htm.

Рекомендації FATF. Міжнародні стандарти з протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення. Методологія з оцінки технічної відповідності рекомендаціям FATF та ефективності систем протидії відмиванню коштів та боротьби з фінансуванням тероризму. Правила та процедури 5-го раунду взаємних оцінок Комітетом MONEYVAL. URL: https://fiu.gov.ua/assets/userfiles/books/5%20round%20FATF.pdf.

Співпраця Рахункової палати з INTOSAI. URL: https://rp.gov.ua/INTOS/INTOSAI/?id=129.

Співпраця Рахункової палати з EUROSAI. URL: https://rp.gov.ua/EUROS/EUROSAI/?id=117.

Багатостороння конвенція про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування від 24 листопада 2016 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/376_001-16#Text.

Про ратифікацію Багатосторонньої конвенції про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування: Закон України від 28 лютого 2019 року № 2692-VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2692-19#top.

Організація економічного співробітництва та розвитку: URL: https://mfa.gov.ua/mizhnarodni-vidnosini/organizaciya-ekonomichnogo-spivrobitnictva-ta-rozvitku.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Міжнародне співробітництво. URL: https://www.nssmc.gov.ua/activity/insha-diialnist/mizhnarodne-spivrobitnytstvo/#tab-2.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Міжнародне співробітництво. URL: https://www.nssmc.gov.ua/activity/insha-diialnist/mizhnarodne-spivrobitnytstvo/#tab-3.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-29

Номер

Розділ

Розділ 2. Конституційне право; муніципальне право