Роль держави у забезпеченні поваги до прав людини в діяльності суб’єктів господарювання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.48Ключові слова:
права людини, суб’єкти господарювання, державне регулювання, соціальне партнерство, корпоративна відповідальністьАнотація
У статті досліджується роль держави у забезпеченні поваги до прав людини в діяльності суб’єктів господарювання. Автор аналізує зміну традиційної парадигми відповідальності за дотримання прав людини виключно державою до сучасної концепції, що передбачає активну участь бізнесу у цьому процесі. Особлива увага приділяється Керівним принципам ООН з питань бізнесу та прав людини, які встановили три основні компоненти: обов’язок держави захищати права людини, відповідальність бізнесу поважати права людини та необхідність забезпечення доступу до ефективних засобів правового захисту.
У роботі обґрунтовано, що держава як головний гарант прав і свобод людини діє на основі концепції «суспільного договору» з урахуванням балансу колективних та індивідуальних інтересів. Розкрито багатоаспектну роль держави не лише як механізму примусу, але й як соціальної інституції, що забезпечує добробут громадян. Встановлено нерозривний зв’язок між принципом поваги прав людини, демократією та верховенством права, а також взаємозалежність між дотриманням прав людини та міжнародною безпекою.
Автор аналізує сучасні тенденції розвитку концепції відповідального бізнесу, згідно з якою суб’єкти господарювання повинні не лише отримувати прибуток, але й досягати соціальних цінностей та забезпечувати дотримання прав людини. Розглядаються особливості регулювання цих відносин через інструменти «м’якого права» (soft law), які демонструють високу ефективність завдяки залученню бізнес-спільноти до вирішення правозахисних питань. На прикладі України показано практичні кроки щодо впровадження міжнародних стандартів у цій сфері, зокрема створення Міжсекторальної платформи експертів для просування стандартів поваги до прав людини у підприємницькій діяльності.
У висновках обґрунтовано формування нової парадигми соціально-економічних відносин, де державні інституції та бізнес функціонують на засадах соціального партнерства у рамках нового суспільного договору. Підкреслено необхідність критичного переосмислення усталених принципів праворозуміння та правозастосування, а також консолідації зусиль держави, бізнесу та громадянського суспільства для забезпечення антропоцентричної та екологічно орієнтованої моделі економічного розвитку.
Посилання
Deva, Surya. Guiding Principles on Business and Human Rights: Implications for Companies. SSRN Electronic Journal. 2012. doi:10.2139/ssrn.2083477.
Власюк В., Хорохонько О. Роль держави в сфері захисту прав людини: права — захищати, свободи — не займати. 7 лютого 2018. URL: https://sud.ua/ru/news/blog/114688-rol-derzhavi-v-sferi-zakhistu-prav-lyudini-prava-zakhischati-svobodi-ne-zaymati.
Дацюк Т.К., Крамаренко О.М., Ткаченко О.М. Роль державотворення в утвердженні прав та свобод громадян в Україні. Aкадемічні візії. 2023. Випуск 22. URL: https://rep.dnuvs.ukr.education/server/api/core/bitstreams/ee6062ef-baed-4ffc-af1f-a77b22244df7/content.
Кононенко В.П. Становлення принципу поваги прав людини в Європі, його зв’язок з міжнародною та національною безпекою. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 75. Ч. 1. 2023. С. 104–109.
Бунчук О. Юридизація принципу поваги прав людини. URL: https://law.chnu.edu.ua/yurydyzatsiia-pryntsypu-povahy-prav-liudyny.
Токунова А.В. Шляхи розвитку концепції бізнесу і прав людини в господарському законодавстві України. Дніпровський науковий часопис публічного управління, психології, права. Випуск 6. 2022. С. 170–176.
Гулєвська Г., Адашис Л. Концепція бізнесу та прав людини в контексті сучасних глобальних трендів. Бізнес і права людини: перспектива нового суспільного договору. № 1. 2021. С. 48–63.
Просування поваги прав людини у сфері бізнесу в контексті імплементації Цілей сталого розвитку в Україні: зб. наук.-практич. матер. / за наук. ред. В.А. Устименка. Київ: НАН України, Інститут економіко-правових досліджень, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, 2020. 248 с.
Бєлов Д.М., Бєлова М.В., Палапа Б.Б. Соціальне підприємництво: поняття та ознаки. Науковий вісник УжНУ. Серія «Право». Випуск 75(1). Ч. 1. 2023. С. 149–155.
Громовчук М.В., Бєлов Д.М. Гуманізм як філософсько-правова категорія в умовах формування нової парадигми в праві. Аналітично-порівняльне право. № 3. 2022. С. 301–310.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. С. Бай

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.