Організація судової діяльності з використанням інформаційних технологій

Автор(и)

  • Д. О. Березюк аспірант кафедри адміністративно-правових дисциплін, Львівський державний університет внутрішніх справ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.71

Ключові слова:

доступ до правосуддя, судова діяльність, цифрові технології, цифрова трансформація, соціотехнічні системи, штучний інтелект

Анотація

У статті на підставі комплексного системного аналізу розглянуто організацію судової діяльності з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Масштабні зміни соціальної дійсності, пов’язані з технологічним прогресом, цифровою трансформацією, запровадженням цифрових платформ, перетворять усі сфери державної діяльності, включаючи судову. Впровадження судових цифрових платформ як організаційно-функціональних та технологічних феноменів зумовлює трансформацію традиційних моделей організації судової діяльності, веде до перетворення багатьох судових інститутів, таких як судова система, доступ до суду, підсудність та інші. Необхідність системного правового регулювання організації судової діяльності під час цифрової трансформації державних інститутів визначає актуальність дослідження з практичної точки зору. Об’єктом дослідження є правовідносини, пов’язані з організацією судової діяльності в умовах цифрової трансформації. Предмет дослідження є організація судової діяльності в умовах цифрової трансформації. Методологічну основу дослідження склали загальнонауковий діалектичний метод, загальні та приватні наукові методи пізнання. Організація судової діяльності сприймається як інтегральне поняття, що включає інституційні та функціональні складові. З позиції інституційного підходу організація судової діяльності представляє сукупність правових інститутів, організаційних форм і правил, що регулюють організаційно-забезпечену діяльність усередині судової системи, націлених на належне здійснення судами функції відправлення правосуддя. За чинниками розвитку аргументовано інституційну модель організації судової діяльності, основу якої становлять ознаки судової системи, побудованої як доступна технологічна платформа. Судові технологічні платформи використовуються в країнах ЄС. У цифровому середовищі судова система організується як доступна у мережі Інтернет для фізичних і юридичних осіб цифрова платформа, яка є гарантією єдності судової системи та віддаленої реалізації зацікавленими особами організаційних та процесуальних прав.

Посилання

Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року: Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 р. № 179. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/179-2021-%D0%BF#Text.

Висновок № 26 (2023) Консультативної ради європейських судів: Рухаючись вперед: використання асистивних технологій у судочинстві (Страсбург, 1 грудня 2023 року). URL. https://hcj.gov.ua/sites/default/files/field/vysnovok_kryes_no_26_neoficiynyy_pereklad.pdf.

Ковалів М.В., Єсімов С.С., Назар Ю.С., Гаврильців М.Т. та інші. Судові та правоохоронні органи: навчальний посібник. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2016. 388 с.

Функціонування Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. URL. https://dsa.court.gov.ua/dsa/inshe/func_ecits.

Ковалів М.В., Єсімов С.С., Ярема О.Г. Інформаційне право України: навчальний посібник. Львів: Львівський державний університет внутрішніх справ, 2022. 416 с.

Про схвалення Концепції розвитку штучного інтелекту в Україні: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2020 р. № 1556-р. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-2020-%D1%80#Text.

Борщенко В.В. Інформаційні технології в судочинстві: сучасний стан та перспективи. Вісник Одеського національного університету. Серія: Правознавство. 2024. Том 26. Випуск 1 (38). С. 7–11.

Дзьобань О.П., Яроцький В.Л. Соціологічний та аксіологічний напрямки сучасних правових досліджень: загальне бачення. Інформація і право. 2018. № 1 (24). С. 5–13.

Резворович К.Р., Лазарєва О.Л. Роль цифрових технологій у здійсненні цивільного судочинства в умовах воєнного стану в Україні. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2024. № 1. С. 95–99.

Єсімов С.С. Цифрові платформи у контексті надання публічних послуг. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 4. С. 352–357.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення укладення угоди між Україною та Європейським Союзом про взаємне визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства Європейського Союзу у сфері електронної ідентифікації: Закон України від 01.12.2022 р. № 2801-ІХ. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2801-20#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-28

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право