Розвиток правничої думки щодо здійснення судового контролю в сфері містобудування

Автор(и)

  • С. Г. Вєліков аспірант кафедри адміністративного права та процесу, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна
  • Н. Ю. Задирака доктор юридичних наук, професор, професор кафедри адміністративного права та процесу, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.82

Ключові слова:

правовий вплив, історико-соціологічний підхід, правове регулювання, містобудування, суб’єкт владних повноважень, адміністративне судочинство, судовий контроль

Анотація

У статті наголошено, що особливості законодавчого регулювання містобудівної діяльності в Україні продовжують активно вивчатися. Значна увага приділяється судовому контролю як одному із видів державного контролю. У статті проаналізовано наукові доробки вітчизняних вчених на рівні монографічних досліджень і дисертацій щодо здійснення судового контролю в сфері містобудування. Також у статті визначено, що судовий контроль за виконанням судових рішень є окремим інститутом адміністративного процесуального права. Важливість здійснення судового контролю в сфері містобудування зумовлена наступними чинниками: історичною важливістю судочинства, зокрема адміністративного судочинства як форми захисту прав і законних інтересів приватних осіб від порушень з боку суб’єктів публічної влади; сучасною парадигмою адміністративного права, яка охоплює відносини, що виникають у процесі адміністративного судочинства, а також орієнтацією адміністративного права на захист прав людини. Тобто, судовий контроль за законністю дозвільної діяльності у сфері містобудування необхідно розглядати як невід’ємну складову державної контрольно-наглядової діяльності.

Визначено, що особливістю судового контролю у сфері містобудування, на відміну від інших форм контрольно-наглядової діяльності, є його універсальний характер, що виявляється у процесуальній формі реалізації. Процесуальна форма, у свою чергу, базується на єдиних, законодавчо закріплених правилах розгляду всіх категорій справ. Дотримання цих правил є однією з ключових умов забезпечення обґрунтованості та законності судових рішень. Крім того, автором зазначено, що судовий контроль необхідно розглядати як комплексне поняття, що поєднує правовий механізм і окремий правовий інститут. Додатково потребують аналізу підходи до визначення судового контролю як функції судової влади, форми її реалізації чи окремого виду судового провадження, а також взаємозв’язок між цими підходами у контексті розвитку правового регулювання цього явища. У висновках зазначено, що питання судового контролю в сфері містобудування залишаються, на нашу думку, мало дослідженими. Враховуючи зазначене, актуальними є проведення подальших досліджень щодо вдосконалення правового регулювання здійснення судового контролю в сфері містобудування.

Посилання

Квасніцька О.О. Дозвільні правовідносини у сфері містобудування в умовах цифровізації та лібералізації економіки. Право України. 2023. № 8. С. 124–136.

Сєнькін О.О., Клименко А.С. Реформування містобудівної діяльності як складової захисту національних інтересів України. Наукові перспективи. 2023. № 4. С. 152–161.

Удовенко І.О., Керечан Д.М., Шемякін М.В. Містобудівна діяльність в умовах війни. Наукові перспективи. 2022. № 7 (25). С. 392–403.

Вишневський Д. Розвиток систем містобудування: сутність та особливості. Містобудування та територіальне планування. 2021. № 78. С. 81–90.

Стукаленко О.В. Адміністративно-правове забезпечення будівельної галузі: монографія. Київ: Центр учбової літератури, 2016. 376 с.

Ємельянова О.М., Титок В.В., Лаврухіна К.О. Реформа містобудування України. Економіка та суспільство. 2023. Випуск 50. URL: https://economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/2385/2306 (дата звернення: 20.01.2025).

Орехова І.С. Державний контроль у сфері господарської діяльності: адміністративно-правові засади. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Одеса: Одеська національна юридична академія, 2009. 186 с.

Авер’янов В.Б. Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики. За заг. ред. В.Б. Авер’янова. К.: Факт, 2003. 384 с.

Ладиченко В.В., Потьомкін С.О. Поняття і суть судового контролю за виконанням судових рішень. Часопис Київського університету права. 2023. № 3. С. 190–198.

Гудз Б.Д. Судовий контроль за законністю адміністративної діяльності органів виконавчої влади. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Київ: Національний авіаційний університет. Київ, 2013. 218 с.

Сушко Л.П. Організаційно-правові засади здійснення судового контролю в Україні. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Київ: Національний університет біоресурсів і природокористування України, 2009. 197 с.

Фокіна А.О. Удосконалення форм судового контролю в адміністративному судочинстві. Часопис Київського університету права. 2019. № 2. С. 262–266.

Бутинець Ф.Ф., Бардаш С.В., Малюга Н.М., Петренко Н.І. Контроль і ревізія: підручник. Київ: Н.І.К., 2000. 544 с.

Шестак В.С. Державний контроль у сучасній Україні (теоретико-правові питання): монографія. Харків: Основа, 2003. 208 с.

Кропивна К.О. Судовий контроль як засіб забезпечення ефективного виконання судових рішень. Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Серія: Політологія. Соціологія. Право. 2016. Випуск 31-32. С. 177–182.

Кравчук В.М. Способи та форми здійснення судом контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах. Актуальні питання цивільного та господарського права. 2011. № 2 (27). С. 80–83.

Лещинський В.П. Адміністративно-правові засади забезпечення законності дозвільної діяльності у сфері містобудування: Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 «Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право» (08 – Право). Київ: Національний авіаційний університет, Міністерство освіти і науки України, 2024. 450 с.

Семенчук Н.О. Публічно-правові спори у сфері містобудування. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2024. 245 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-28

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право