Актуальні питання обрання та застосування ефективного способу захисту порушених прав осіб в адміністративному судочинстві України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.103Ключові слова:
адміністративне судочинство, порушене право, судовий захист, способи судового захисту, способи захисту порушеного права, ефективне судочинство, ефективне правосуддя, ефективний спосіб захисту порушеного права особиАнотація
У статті висвітлюються актуальні питання обрання та застосування ефективного способу захисту порушених прав осіб в адміністративному судочинстві України. Звертається увага на те, що одним із ключових механізмів захисту порушених прав осіб у випадках оскарження рішень, дії чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень є адміністративне судочинство. У статті акцентується увага на тому, що адміністративні суди, виконуючи свої завдання та здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, перевіряють законність таких рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень. Поряд з цим, реалізація завдань адміністративного судочинства та ефективність судового захисту порушених прав осіб у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень значною мірою залежать від матеріально-правових та процесуальних вимог, яким має відповідати судовий розгляд. Підкреслюється, що актуальним є питання щодо вибору особою ефективного способу судового захисту своїх порушених прав. Звертається увага на те, що ефективність судового захисту порушених прав осіб закріплена у Конституції України, спеціалізованому законодавстві, міжнародних правових актах та практиці Європейського суду з прав людини. Верховний Суд у своїх рішеннях також наголошує на тому, що ефективність правосуддя в адміністративному судочинстві визначається дотриманням основоположних засад судочинства, зокрема верховенства права та справедливості. Обґрунтовується, що ефективність судового захисту порушених прав осіб в адміністративному судочинстві визначається не тільки процесуальними гарантіями доступу до правосуддя, але й результативністю застосованих способів захисту, що мають сприяти належному виконанню судових рішень та відновленню правового стану, який існував до моменту порушення. Доводиться, що ефективність судового захисту порушених прав осіб є важливою гарантією панування верховенства права та досягнення завдань адміністративного судочинства. До ключових критеріїв ефективності судового захисту порушених прав осіб в адміністративному судочинстві віднесено: функціональну спроможність судової системи, яка передбачає незалежність судової влади, відсутність політичного чи іншого зовнішнього впливу, оптимальне навантаження на суди та належне кадрове забезпечення; процедурну ефективність судового процесу, що включає забезпечення доступу до суду, дотримання принципу процесуальної економії, належну тривалість розгляду справи, а також відповідність процедури розгляду критеріям справедливого судочинства; реальне відновлення порушених прав та інтересів, яке забезпечується як судовим рішенням, так і його належним виконанням, включаючи механізми відшкодування шкоди та превентивні заходи для запобігання повторним порушенням з боку суб’єктів владних повноважень; ефективну систему виконання судових рішень, що гарантує їх своєчасне та повне виконання, адже без цього судовий захист втрачає свою практичну значущість.
Посилання
Кодекс адміністративного судочинства України: Закон України від 15.12.2017 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text.
Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини: Закон України від 23.02.2006 URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3477-15#Text.
Рішення Європейського суду з прав людини. Справа «Гурепка проти України». Заява N 61406/00) URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/980_437#Text.
Рішення Європейського Суду з прав людини. Справа «Аксу проти Туреччини». Заяви № 4149/04 та 41029/04. URL: https://ips.ligazakon.net/document/SO2369?ed=2000_10_10.
Потапенко А.В. Ефективний спосіб судового захисту приватного права 237 та інтересу як категорія процесуального права. Слово Національної школи суддів України. 2019. № 4 (29). С. 45–60.
Потапенко А.В. Визначення судом ефективного способу захисту приватного права та інтересу, який не суперечить закону. Дис.д-ра філософ. Київ, 2021. 255 с.
Горбалінський В.В. Актуальні питання обрання способів захисту прав осіб в адміністративному судочинстві України. Український правовий вимір: пошук відповідей на глобальні міжнародні виклики: мат. V міжн. наук.-практ. конф. (м. Дніпро, 26 травня 2023р.). м. Дніпро: Університет митної справи та фінансів, 2023. С. 89–91
Постанова Верховного Суду від 04.08.2020р.. Справа №340/2074/19. URL: https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/90755073.
Горбалінський В.В. Критерії визначення належності та ефективності способів захисту при оскарженні рішень суб’єктів владних повноважень. Visegrad Journal on Human Rights. 2023. Issue 5. С. 12–17. URL: https://journal-vjhr.sk/wp-content/uploads/2023/12/Vishegrad_05_2023.pdf.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 К. В. Ростовська

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.