Сучасний стан та тенденції корисливо-насильницьких злочинів, що вчиняються іноземцями у складі організованих груп в умовах збройного конфлікту в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.129Ключові слова:
користь, насильство, злочин, корисливо-насильницька злочинність, іноземець, етнічна група, організована група, злочинна організація, стан, структура, динаміка, статистика, латентністьАнотація
У статті наголошено, що на ситуативне ускладнення, поряд з чинниками суто криміногенного характеру, значною мірою впливають військові дії, щоденні ракетні обстріли й диверсійно-підривна діяльність по всій державі, а також відсутність контролю за частиною території й відповідно посилення міграційних процесів, зокрема, внутрішнього переміщення населення. Автором проведений аналіз стану, структури та динаміки корисливо-насильницьких злочинів, що вчиняються іноземцями у складі організованих груп в умовах збройного конфлікту в Україні. Звертається увага на те, що корисливо-насильницькі злочини розміщені у різних розділах Особливої частини Кримінального кодексу України та відображаються у статистичній звітності з часу введення у дію сучасних форм такої звітності (2013 р.). Водночас, державна статистика не містить даних про такі злочини учинені іноземцями у складі організованих груп.
Встановлено, що в умовах загального скорочення показників кримінальної активності, спостерігалися як позитивні, так і негативні тенденції, щодо організованої корисливо-насильницької злочинності за участі іноземців. Так у 2014–2015 рр. кількість виявлених організованих груп та злочинних організацій сформованих на етнічній основі скоротилася, а в наступні роки (2016–2024 рр.) зросла майже в три рази. В умовах воєнного стану спостерігається щорічне збільшення кількості виявлених організованих груп та злочинних організацій сформованих на етнічній основі, які відзначились у груповій корисливо-насильницькій злочинності, під час вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів з використанням зброї.
Серед усіх злочинних угруповань іноземців майже абсолютну більшість становили організовані групи. Було виявлено майже тисяча іноземців, які відзначились у груповій корисливо-насильницькій злочинності, під час вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів.
Наголошено, що злочинна діяльність організованих груп і злочинних організацій за участі іноземців характеризується різноманітністю, позаяк вчиняються не поодинокі кримінальні-протиправні діяння, а множинні, за декількома напрямами прибутковості, з використанням різної тактики і механізмів вчинення. Іншою тенденцією є розширення сфер їх злочинних інтересів, більш чітка спеціалізація кримінальної діяльності, яка перебуває в постійній динаміці, а також професіоналізація, що підвищує рівень прихованості.
Посилання
Головкін Б.М. Корислива насильницька злочинність в Україні: феномен, детермінація, запобігання: монографія. Харків: Право, 2011. 440 с.
Єпринцев П.С. Теорія та практика запобігання організованій злочинності: автореф. дис. … док. юрид. наук: 12.00.08. Хмельницький. 2023 р. 41 с.
Закалюк А.П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика : у 3 кн.: Київ: Ін Юре, 2007. Кн. 1: Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. 424 с.
Калиновський О.В., Ремський В.В. Етнічна організована злочинність: історія та сучасність. Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика). 2010. № 23. С. 28–36.
Кримінальна ситуація в Україні в умовах війни: основні тенденції. 2022 рік: монографія / авт. кол.: М.Г. Вербенський, О.Г. Кулик, І.В. Наумова та ін. Київ : Юрінком Інтер, 2023. 388 с.
Поклад В.І. Методологія та методика вивчення латентної злочинності: навч. посіб. Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2007. 120 с.
Про зареєстровані кримінальні правопорушення та результати їх досудового розслідування. Офіс Генерального прокурора. URL: http://www.gp.gov.uа/uа/stаt.html.
Про осіб, які вчинили кримінальні правопорушення. Офіс Генерального прокурора. URL: https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-osib-yaki-vchinili-kriminalni-pravoporushennya-2.
Про результати боротьби з організованими групами та злочинними організаціями. Офіс Генерального прокурора. URL: https://gp.gov.ua/ua/posts/pro-rezultati-borotbi-z-organizovanimi-grupami-ta-zlochinnimi-organizaciyami-2.
Севрук В.Г. Протидія злочинам, що вчиняються організованими групами і злочинними організаціями, які сформовані на етнічній основі: теорія та практика: монографія. Київ: «Видавництво Людмила», 2022. 1092 с.
Стрелковська Ю.О. Кримінологічна характеристика та протидія етнічній організованій злочинності. Актуальні проблеми держави і права. 2009. Вип. 47. С. 148–158.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. В. Посудевський

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.