Досвід країн Європейського Союзу щодо запобігання кримінальним правопорушенням у сфері страхування

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.131

Ключові слова:

небанківська фінансова установа, страхування, шахрайство, запобігання, іноземний досвід, страхові випадки, незаконне одержання страхового відшкодування

Анотація

У статті наголошено, що запобігання кримінальним правопорушенням у сфері страхування в іноземних країнах не залишене осторонь уваги, а залежить, з одного боку, від масштабів розвитку самої системи страхування в країні, а з іншого – від ефективності вжитих заходів запобігання кримінальним правопорушенням, зокрема «страховому шахрайству». Тому, потребує імплементації у вітчизняне кримінальне законодавство встановлення відповідальності за вчинення «страхового шахрайства», позаяк, на відміну від українського законодавства, в кримінальному законодавстві багатьох європейських країн такий вид шахрайства (зловживання у страхуванні) розглядається як самостійне кримінальне правопорушення (Австрія, Німеччина), причому в деяких країнах відповідальність за дане діяння передбачена спеціальними статтями кримінального закону (Нідерланди). Встановлено, запобігання «страховому шахрайству» здійснюється на засадах «колективної безпеки». Основними елементами системи колективної безпеки страховиків у світовій практиці є: об’єднання зусиль всіх страхових компаній у запобіганні шахрайству на ринку страхових послуг; захист корпоративних страхових капіталів; створення інформаційного банку даних; дотримання усіма страховиками єдиних стандартів затверджених Національним банком (Латвія, Італія, Іспанія, Польща, ФРН, Франція); діяльність Національного бюро по боротьбі з шахрайством у сфері страхування.

Основна увага приділяється аналізу підходів до вибору оптимальних шляхів розвитку регулювання і нагляду в НФС. Частка активів НФС України становить лише 7% від загального обсягу активів фінансово-кредитних установ країни, однак проблеми в цьому секторі можуть мати негативний вплив на всю економіку, що було очевидно під час останньої фінансової кризи. У зв’язку з цим, впровадження ефективного управління ризиками в цьому сегменті є надзвичайно актуальним. Для НФУ, таких як страхові компанії, ризик-менеджмент повинен слугувати механізмом захисту інтересів клієнтів, власників та інвесторів, а також бути підґрунтям для прийняття обґрунтованих рішень.

Посилання

Шелестак Г.Т. Сутність і значення діяльності небанківських фінансових інститутів у розвитку фінансового посередництва в зарубіжних країнах. Науковий вісник НЛТУ України. 2016. Вип. 22. С. 336–342.

Болдова А.А., Мойко В.Ю. Ринок фінансових послуг України: глобалізаційний аспект. Збірник наукових праць Національного університету державної податкової служби України. 2012. № 1. C. 72–78.

Шостко О.Ю. Аналіз ефективної діяльності системи кримінальної юстиції у сфері протидії організованій злочинності в окремих європейських країнах. Проблеми законності. 2009. № 1. С. 176‒185.

Шуляк Ю.Л. Поняття, ознаки та види шахрайства в кримінальному праві зарубіжних країн. Держава та регіони. Серія : Право. 2010. № 3. С. 229–234.

Bundesgesetz vom 23. Jänner 1974 über die mit gerichtlicher Strafe bedrohten Handlungen (Strafgesetzbuch – StGB). URL: https://www.i4j.at/gesetze/bg_stpo.html.

Wetboek van Strafrecht. URL: https://sherloc.unodc.org/res/cld/document/nld/1881/penal-code-of-thenetherlands_html/Netherlands_Penal_Code_1881_as_amd_2014.pdf.

Станіч В.С., Менченя К.В. Кримінальний кодекс Французької Республіки. Київ: ОВК, 2017. 348 с.

Шелестак Г.Т. Сутність і значення діяльності небанківських фінансових інститутів у розвитку фінансового посередництва в зарубіжних країнах. Науковий вісник НЛТУ України. 2016. Вип. 22. С. 336–342.

Миргородська Л.О. Фінансові системи зарубіжних країн: навч. посіб. К.: Центр учбової літератури, 2018. 320 с.

Бондаренко Є.В. Протидія шахрайству у сфері автострахування: український та зарубіжний досвід. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія: «Юридичні науки». 2014. № 6-2. Т. 4. С. 62–64.

Кримінальне уложення Німеччини (нім. Deutsches Strafgesetzbuch, StGB). URL: https://www.uni-potsdam.de/fileadmin/projects/ls-hellmann/Forschungsstelle_Russisches_Recht/Neuauflage_der_kommentierten_StGB-Übersetzung_von_Pavel_Golovnenkov.pdf.

Смаглюк О.В. Шахрайство за Кримінальним кодексом України 2001 року: автореферат дис. канд. юрид. наук: 12.00.08. К., 2004. 16 с.

Кришевич О.В. Кримінальна відповідальність за шахрайство за законодавством Франції та Німеччини. Право і суспільство. 2014. 6-1. Ч. 2. С. 273–277.

Буга Г.С. Забезпечення безпеки у сфері діяльності небанківських фінансових установ в Україні: адміністративно-правові засади : монографія. Одеса: Гельветика, 2022. 404 с.

Criminal Code of the Republic of Bulgaria. URL: https://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-REF(2019)034-e

Кримінальний Закон Латвії від 07.06.1998 р. URL: https://likumi.lv/ta/id/88966-kriminallikums.

Кримінальний кодекс Литовської Республіки / переклад – К.В. Менченя; під ред. О.В. Коротюк. Київ: ОВК, 2021. 158 с.

Кримінальний (Пенітенціарний) кодекс Естонської Республіки. URL: http://www.riigikantselei.ee/arhiiv/rto/pae/2005/pae_nr17_06-12-2005.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-28

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право