Інструменти OSINT: фіксація воєнних злочинів в Україні
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.134Ключові слова:
відкриті джерела, розвідка, інформація з відкритих джерел, OSINT, збір розвідданих, національна безпека, розслідуванняАнотація
Стаття присвячена аналізу інструментів OSINT (розвідки з відкритих джерел) та їх застосування, як перспективного інструменту моніторингу фіксації воєнних злочинів в контексті забезпечення національної безпеки. Автор розглядає, як вітчизняний, так і закордонний досвід у підходах до збору інформації через відкриті джерела, а також пропонує перелік найвідоміших інструментів OSINT. З урахуванням зростання потреби в Україні у фіксації воєнних злочинів, запропоновано ряд найефективніших інструментів у фіксації правопорушень, спрямованих на забезпечення справедливого розслідування та захист національних інтересів і гарантування національної безпеки. У ході дослідження визначено переваги використання OSINT. Серед яких, суттєва економія часу та ресурсів завдяки збору первинної інформації з відкритих джерел про діяльність суб’єктів воєнних злочинів; можливість надання керівництву країни якісно опрацьованої аналітичної інформації про потенційно небезпечні дії з боку рф, а також публічне поширення даних про порушення законодавства з боку рф, що завдяки відкритому характеру інформації, дозволить не лише протидіяти інформаційним атакам, але й встановити правосуддя. Ефективність OSINT у діяльності правоохоронних органів додатково підсилюватиметься завдяки міждисциплінарному складу фахівців цієї установи. Співвідношення між правом і OSINT, правом та діяльністю у сфері національної безпеки, а також правом і роботою правоохоронних органів базується на пріоритетності права над цими сферами. Відповідно, принцип верховенства права беззаперечно слугує ключовим принципом функціонування OSINTу контексті національної безпеки. Особливу увагу зосереджено на таких засадах: безперервність, поєднання відкритих і прихованих методів та засобів, підконтрольність і підзвітність діяльності розвідувальних органів, а також на дотриманні безсторонності й справедливості. На думку автора, активна інтеграція OSINT у роботу правоохоронної системи може стати важливим чинником ефективного регулювання правоохоронної діяльності в Україні, особливо в аспекті забезпечення національної безпеки.
Посилання
Білобров А.В., Клімушин П.С. Використання технологій OSINT для отримання інформації. Протидія кіберзлочинності та торгівлі людьми: Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 27 травня 2020 року). С. 135–137.
Яровой Т.С. OSINT як перспективний інструмент контролю за лобістською діяльністю в контексті державної безпеки. Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління, 2019, № 4(6). С. 201–208.
Мартинюк С.О. Характеристика принципів функціонування OSINT у сфері національної безпеки. Юридичний науковий електронний журнал. 2021, № 9. С. 332–334.
Минько О.В., Іохов О.Ю., Оленченко В.Т., Власов К.В. Використання технологій OSINT для отримання розвідувальної інформації. Експерт: парадигми юридичних наук і державного управління, 2019, № 4(6). С. 201–208.
Бакумов О.С., Марчук М.І., Гудзь Т.І., Венглінський О.О. Інформація: до питання про змістову еволюцію терміна. Право і безпека – Право и безопасность – LawandSafety. 2021. No 3 (82). С. 24. URL: https://pb.univd.edu.ua/index.php/PB/article/view/494/385.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. Г. Тома, О. В. Василова

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.