Використання спеціальних знань під час розслідування зловживання владою або службовим становищем
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.149Ключові слова:
зловживання владою, службові кримінальні правопорушення, спеціальні знання, криміналістика, антикорупційна політика, експерт, спеціалістАнотація
У статті розглядається роль спеціальних знань у розслідуванні кримінальних правопорушень, пов’язаних із зловживанням владою або службовим становищем. Аналізується необхідність залучення експертів з різних галузей знань, зокрема економіки, права, криміналістики, цифрових технологій та соціальної психології для виявлення та доказування таких правопорушень.
Зазначено, що незважаючи на збільшення кількості розслідувань щодо зловживання владою або службовим становищем, ефективність їхнього закінчення та притягнення винних до відповідальності залишається низькою. Це вказує на необхідність удосконалення механізмів розслідування та судового розгляду таких справ для забезпечення невідворотності покарання та зміцнення довіри громадян до правоохоронної системи.
До основних видів експертиз, що застосовуються, належать почеркознавча експертиза, за допомогою якої визначають автора рукописного тексту, підпису або встановлює факт підробки, технічна експертиза документів, яка допомагає проаналізувати зміни в документах, сліди підробки, дописки, підчищення, використання неавтентичних друкарських засобів, економічна експертиза – перевіряє фінансово-господарські операції, наявність збитків, відповідність облікових документів реальним процесам та комп’ютерно-технічна експертиза, яка застосовується у випадках, коли документи зберігаються або редагуються в електронній формі.
Визначено основні проблеми та перспективи удосконалення застосування спеціальних знань у кримінальних розслідуваннях.
На сьогодні проблемними аспектами використання спеціальних знань при розслідуванні зловживання владою або службовим становищем є: відсутність належної координації між слідчими та експертними установами, недостатня кількість кваліфікованих спеціалістів у сфері економічного аналізу та цифрової криміналістики, прогалини у законодавчому регулюванні використання експертних висновків.
Встановлено, що потенційними напрямами вирішення цієї проблеми розширення міжнародного співробітництва у сфері боротьби з корупційними кримінальними правопорушеннями, використання новітніх технологій, зокрема штучного інтелекту, для аналізу великих обсягів фінансових даних, підвищення кваліфікації слідчих і прокурорів у сфері спеціальних знань.
Посилання
Офіційний сайт Офісу Генерального прокурора. URL: https://gp.gov.ua.
Теплицький Б.Б. Сучасні можливості судових експертиз під час розслідування злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку. Юридичний часопис Національної академії внутрішніх справ. 2021. № 2 (22). С. 30–37. DOI: 10.33270/04212202.30.
Призначення судових експертиз у кримінальних провадженнях про корупційні правопорушення [Текст]: метод. рек. / О.М. Шрамко, В.В. Юсупов, Ю.О. Пілюков, А.А. Саковський. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2021. 101 с.
Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень: наказ Міністерства юстиції України від 08.10.98 № 53/5. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98.
Рибальський О., Соловйов В., Журавель В. Новий інструментарій проведення фоноскопічної експертизи. Кримінально-правові, кримінологічні, кримінальні процесуальні та криміналістичні проблеми протидії злочинності в умовах воєнного стану: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 20 квітня 2022 р. / упоряд.: Євген Письменський. Київ – Львів – Дніпро, 2022. С. 116–118.
Юсупов В.В. Особливості судових експертиз під час розслідування корупційних кримінальних правопорушень та правопорушень, пов’язаних з корупцією. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 9. С. 536–540.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Т. В. Качан

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.