Особливості організаційно-правової форми взаємодії слідчого та дізнавача із прокурором під час досудового розслідування
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.151Ключові слова:
взаємодія, слідчий, дізнавач, прокурор, досудове розслідування, форми взаємодії, організаційно-правова форма взаємодіїАнотація
Дослідження присвячене комплексному аналізу організаційно-правової форми взаємодії слідчого та дізнавача з прокурором під час досудового розслідування, з акцентом на виявленні її особливостей, зокрема, правового регулювання та механізмів реалізації. У статті окреслено проблему недостатньої правової регламентації організаційно-правової форми взаємодії. Кримінальний процесуальний кодекс України регулює процесуальні аспекти, тоді як організаційні відносини залишаються поза чітким правовим унормуванням. Саме тому виникає потреба у вивченні організаційно-правової форми як системи правовідносин, що базується насамперед на відомчих нормативно-правових актах і спрямована на забезпечення узгодженої діяльності слідчого, дізнавача та прокурора.
У роботі розглянуто правову природу взаємодії зазначених суб’єктів, яка регламентується як Кримінальним процесуальним кодексом України, так і відомчими актами, зокрема наказом Офісу Генерального прокурора № 309 від 30 вересня 2021 року та Інструкцією № 575 від 7 липня 2017 року. Обґрунтовано, що ці відомчі нормативно-правові акти регулюють окремі організаційні аспекти, однак не повною мірою вирішують проблему відсутності цілісного підходу до правового регулювання взаємодії між слідчим та дізнавачем із прокурором.
Теоретична частина дослідження також зосереджена на розмежуванні понять «організаційно-правова», «організаційна» та «організаційно-тактична» форми взаємодії. Наголошено, що організаційно-правова форма взаємодії є похідною від процесуальної, але потребує окремого нормативного врегулювання для забезпечення законності, чіткості та скоординованості дій. Недостатня увага до цього аспекту ускладнює розподіл обов’язків і може негативно впливати на результати розслідування, створює можливості для невчинення тих чи інших необхідних дій без настання юридичної відповідальності. Дослідження пропонує переглянути традиційні підходи до правового регулювання взаємодії слідчого, дізнавача та прокурора, внісши корективи до теоретичного осмислення проблеми та вдосконаливши нормативну базу.
Посилання
Про організацію діяльності прокурорів у кримінальному провадженні: Наказ Офісу Генерального прокурора від 30.09.2021 № 309. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0309905-21 (дата звернення: 19.02.2025).
Інструкція з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 07.07.2017 № 575. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0937-17 (дата звернення: 19.02.2025).
Порядок організації діяльності прокурорів і слідчих органів прокуратури у кримінальному провадженні: Наказ від 28.03.2019 № 51. Верховна Рада України. Законодавство України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0363-19 (дата звернення: 19.02.2025).
Когут І.А. Форми взаємодії слідчого та дізнавача із прокурором під час досудового розслідування. Європейські перспективи. 2024, № 3. С. 40–45.
Войтович Н. Проблемні питання нормативно-правового регулювання взаємодії правоохоронних органів. Літописець. Випуск 16: Збірник наукових праць VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції «Права людини: історичний вимір і сучасні тенденції (до річниці прийняття Загальної декларації прав людини)» (м. Житомир, 9 грудня 2020 року). Житомир: Житомирський державний університет імені Івана Франка, 2021. С. 54–57.
Новіченко А. Організаційно-правові форми взаємодії поліції і територіальних громад в умовах воєнного стану. Наше право. 2022. № 4. С. 11–19.
Погорецький М.А., Хотенець В.М. Процесуальні і організаційно-тактичні форми взаємодії органів дізнання і досудового слідства. Право і Безпека. 2002. № 1. С. 178–183.
Сиводєд І.С. Процесуальні аспекти взаємодії прокурора, слідчого та оперативних працівників з державними та недержавними суб’єктами, міжнародними організаціями під час розслідування кримінальних правопорушень, вчинених на окупованій території України. Право та державне управління. 2024. № 1. С. 134–144.
Бондар Г.Ю. Проблема визначення сутності та значення взаємодії в діяльності слідчих правоохоронних відомств. Вісник Національного університету внутрішніх справ. 2003. Вип. 22. С. 138–143.
Шаповаленко Є.В., Герус Т.С. Поняття і форми взаємодії слідчих та оперативних працівників Національної поліції України під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій. Актуальні питання та перспективи розвитку кримінального аналізу в правоохоронній системі України: матеріали міжвідом. наук.-практ. конф. (Київ, 11 серп. 2022 р.) / редкол.: С.С. Чернявський, Д.І. Овсянюк, В.В. Корольчук. Київ: Нац. акад. внутр. справ, 2022. С. 182–185.
Возіян В.А. Основні напрями взаємодії слідчих з іншими підрозділами національної поліції у протидії незаконному обігу наркотичних засобів. Південноукраїнський правничий часопис. 2019-3. С. 50–53.
Гюльмагомедов Д. Планування: для тих, хто розуміє цей біль. JustTalk. URL: https://justtalk.com.ua/post/planuvannya-dlya-tih-hto-rozumie-tsej-bil (дата звернення: 22.02.2025).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. А. Когут

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.