Типові слідчі ситуації в методиці розслідування зловживання впливом

Автор(и)

  • І. В. Яковчук аспірант кафедри криміналістики та судової медицини Національної академії внутрішніх справ України, Україна https://orcid.org/0000-0002-8492-1370

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.163

Ключові слова:

методика, слідчі ситуації, алгоритм дій, початковий етап, розслідування, зловживання впливом

Анотація

Стаття присвячена розробці типових слідчих ситуацій початкового та наступного етапу розслідування зловживання впливом. Наголошено, що кримінальні правопорушення розслідуються в конкретних умовах часу, місця, навколишнього середовища, взаємозв’язках з іншими процесами об’єктивної діяльності, поведінкою осіб, що опинилися у сфері кримінального судочинства. Ця складна система взаємозв’язків утворює ту конкретну обстановку, яка одержала в криміналістиці загальну назву – слідча ситуація.

Автором вперше на підставі узагальнення матеріалів кримінальних проваджень, констатовано про наявність слідчої та слідчо-розшукової моделі слідчих ситуацій, встановлено критерії, що покладаються в основу їх типізації, зокрема, що стосуються різновиду суб’єкта кримінального правопорушення; способу вчинення; можливого зв’язку з іншими кримінальними правопорушеннями; предмета кримінального правопорушення; джерела інформації про кримінальне правопорушення; підтвердження чи спростування факту вчинення кримінального правопорушення; позиції підозрюваної особи; протидії розслідуванні й запропоновано алгоритм дій у кожній з них. Крім цього, зернено увагу на потребу проведення оперативно-розшукових заходів, спрямованих на встановлення всіх фактичних даних та обставин вчиненого кримінального правопорушення.

Зазначено, що за результатами опрацювання емпіричних матеріалів, нами встановлено, що для повноти та належного збору доказової бази типова програма слідчого (детектива) на початковому етапі розслідування зловживання впливом повинна передбачати: а) звернення до слідчого судді з клопотанням про проведення негласних слідчих (розшукових) дій; спостереження за особою, річчю або місцем; контроль за вчиненням злочину; обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи; обшуки під час затримання за місцем роботи, проживання чи іншого володіння підозрюваної особи; допити осіб, які володіють інформацією про службову та іншу діяльність підозрюваного; призначення судових експертиз вилучення на підставі ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.

Посилання

Іваненко І.В. Інститут слідчого судді за новим Кримінальним процесуальним кодексом України. За матеріалами конференції суддів Апеляційного суду Черкаської області та загальних місцевих судів Черкаської області, (м. Чорнобай, 19 жовт. 2012 р.). Судова влада України. URL: http://cka.court.gov.ua/sud2390/practice/uzagalnennja/0001.

Криміналістика: підручник: у 2-х т. Т. 2. / В.Ю. Шепітько, В.А. Журавель, В.О. Коновалова та ін.; за ред. В.Ю. Шепітька. Харків: Право, 2019. 328 с.

Науково-практичний коментар Кримінального кодексу України / за заг. ред. О.М. Джужі, А.В. Савченка, В.В. Чернєя. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ: Юрінком Інтер, 2018. 1104 с.

Протидія економічній злочинності: моногр. / П.І. Орлов, А.Ф. Волобуєв, І.М. Осика, Р.Л. Степанюк, І.М. Зарецька, Едвард Картер, Річард Ворнер. Х.: Нац. ун-т внутр. справ, 2004. 568 с.

Пчеліна О.В. Протидія розслідуванню злочинів у сфері службової діяльності та шляхи її подолання. Молодий вчений. 2016. № 4 (31). С. 628–632.

Пчеліна О.В. Ситуаційний підхід у методиці розслідування злочинів у сфері службової діяльності. Сучасні напрямки розвитку судової експертизи та криміналістики. Харків, 20 грудня 2016 р. С. 204–207.

Розслідування незаконного збагачення: метод. рек. / О.М. Стрільців, С.С. Чернявський, В.І. Василинчук та ін. Київ: Нац. акад. внутр.справ, 2018. 86 с.

Ромців О.І. Особливості подолання протидії під час розслідування злочинів у сфері службової діяльності: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.09. Львів. 2016. 226 с.

Салтевський М.В. Криміналістика: підручник: у 2-х ч. Ч. 2. Харків: Консум, 2001. 268 с.

Степанюк Р.Л. Ситуаційний підхід у формуванні методик розслідування злочинів, вчинених у бюджетній сфері України. Право і безпека. 2013. № 3. С. 110–115.

Черенков А.М. Використання державних реєстрів та автоматизованих баз даних в процесі доказування незаконного збагачення. Європейські перспективи. № 1. 2018. С. 123–128.

Черенков А.М. Розслідування декларування недостовірної інформації: дис. …канд. юрид. наук. Київ, 2020. 270 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-04-28

Номер

Розділ

Розділ 9. Кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза; оперативно-розшукова діяльність