Митна політика України на шляху до європейських стандартів: ключові аспекти
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.176Ключові слова:
Митна політика, Європейський Союз, стандарти ЄСАнотація
Максимальне наближення митної політики України до стандартів Європейського Союзу (далі – ЄС) сьогодні є одним із ключових напрямків євроінтеграції нашої держави. Цей процес має на меті гармонізувати митне законодавство, митні процедури та інструменти з європейськими стандартами, що принесе низку важливих переваг для України.
Митні питання відіграють ключову роль у процесі економічної інтеграції України з ЄС. Ефективна митна політика України, яка максимально наближена до європейських стандартів, сприяє: спрощенню митних формальностей та бар’єрів у торгівлі з країнами ЄС; створює більш сприятливий інвестиційний клімат; підвищує конкурентоспроможність української економіки; підвищує рівень прозорості та ефективності митних служб.
Основним міжнародно-правовим документом, що регулює процес наближення митної політики України до стандартів ЄС є Угода про асоціацію між Україною та ЄС. Цей фундаментальний документ передбачає суттєву поглиблену та всеохопну зону вільної торгівлі, а також визначає загальні рамки співробітництва між Україною та ЄС, включаючи наближення митного законодавства.
До основних складових наближення митної політики України до європейських стандартів слід віднести: законодавчу гармонізацію, що включає приведення національного митного законодавства у відповідність до законодавства ЄС; інституційні реформи, які включають у себе реорганізацію митної служби з метою підвищення її ефективності та прозорості; створення сучасних інформаційних систем та електронного документообігу; контроль за дотриманням митного законодавства включаючи боротьбу з контрабандою та підробками; застосування ризик-орієнтованого підходу до митного контролю; співпрацю з ЄС включаючи участь у спільних проектах та програмах з розвитку митної служби. На сьогодні основними проблемами, що виникають на шляху максимального наближення митної політики України до стандартів ЄС, є: недостатнє фінансування у модернізацію митної інфраструктури; корупція у митній сфері та відсутність достатньої кількості кваліфікованих кадрів.
Кращими шляхами вирішення проблем максимального наближення митної політики України до стандартів ЄС може бути: посилення міжнародної технічної допомоги з боку країн ЄС для реформування митної служби України; проведення антикорупційних заходів та інвестування в розвиток людських ресурсів.
Посилання
Ківалов С.В., Кормич Б.А. Митна політика України: Підручник. Одеса: Юридична література, 2001. 256 с. URL: https://surl.li/kdrofc.
Митна політика зарубіжних країн. Навчальний посібник / І.А. Гуцул. Тернопіль: ТНЕУ, 2018. 198 с. URL: https://surl.li/wixnbj.
Про затвердження Стратегії інтеграції України до Європейського Союзу: Указ Президента України від 11.06.1998 р. № 615/98. Верховна Рада України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/615/98.
Угода про партнерство i співробітництво між Україною i Європейськими співтовариствами та їх державами-членами від 14.06.1994 р. Верховна Рада України. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/998_012.
Порядок денний асоціації Україна – ЄС для підготовки та сприяння імплементації Угоди про асоціацію від 20.11.2009 р. Верховна Рада України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/card/994_990.
Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, від 27.06.2014 р. Верховна Рада України. URL: http://comeuroint.rada.gov.ua/komevroint/doccatalog/document?id=56219.
Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI. Верховна Рада України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/4495-17.
Конвенція про процедуру спільного транзиту від 20.05.1987 р. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_001-87#Text.
Україна буде готова повноцінно стати частиною європейської митної інфраструктури до моменту реалізації митної реформи у ЄС», – Сергій Звягінцев. 2024. Державна митна служба України. URL: https://customs.gov.ua/news/zagalne-20/post/ukrayina-bude-gotova-povnotsinno-stati-chastinoiu-ievropeiskoyi-mitnoyi-infrastrukturi-do-momentu-realizatsiyi-mitnoyi-reformi-u-ies-sergii-zviagintsev-1638.
Україна успішно розпочала застосування NCTS Фаза 5. 2024. Державна митна служба України. URL: https://customs.gov.ua/news/ncts-26/post/ukrayina-uspishno-rozpochala-zastosuvannia-ncts-faza-5-1581.
Поглиблення відносин між ЄС та Україною. Що, чому і як?: [посібник] /під ред. Майкла Емерсона і Вероніки Мовчан; авт. з боку CEPS: Стівен Блокманс [та ін.]; авт. З боку IED: Олександра Бетлій [та ін.]; Центр європ. політ. дослідж. (CEPS), Ін-т екон. дослідж. та політ. консультацій (IED). Київ: [б.в], 2016. 255 с. URL: http://www.krcci.pl.ua/uploads/files/ua_Deepening-EU-UKR.pdf.
Метою адміністративного реформування митних органів в рамках Нацстратегії є підвищення їх прозорості та ефективності. 2024. Міністерство фінансів України. URL: https://www.mof.gov.ua/uk/news/metoiu_administrativnogo_reformuvannia_mitnikh_organiv_v_ramkakh_natsstrategii_ie_pidvishchennia_ikh_prozorosti_ta_efektivnosti-4384.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 С. І. Денисенко, Т. В. Шлапко, О. В. Ільченко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.