Митна доктрина як стратегічний орієнтир розвитку митної системи України в умовах глобалізації
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.02.199Ключові слова:
митна доктрина, митна політика, митна парадигма, митна безпека, євроінтеграціяАнотація
У статті здійснено комплексне дослідження митної доктрини як стратегічного орієнтира розвитку митної системи України в умовах глобальної трансформації світової економіки. Особлива увага приділяється теоретико-методологічному обґрунтуванню співвідношення митної доктрини з суміжними категоріями - митною політикою, митною парадигмою та митною безпекою. Автором визначено, що митна доктрина є фундаментальною теоретико-концептуальною системою поглядів, принципів і базових положень, яка формує стратегічне бачення розвитку митної справи та займає стратегічний рівень у системі митного регулювання. На основі аналізу наукових джерел встановлено, що митна доктрина та митна політика є спорідненими, але не тотожними поняттями з чіткою ієрархією та різними функціональними ролями: якщо доктрина визначає «що треба робити і чому», то політика вказує «як саме це робити».
Досліджено історичну еволюцію митних відносин в Україні та виявлено тенденцію до трансформації підходів держави від імперативності до надання більшої диспозитивності учасникам митних правовідносин. Обґрунтовано необхідність зміни митної парадигми України від контрольно-фіскальної до сервісно-безпекової моделі, що відповідає євроінтеграційним прагненням держави та викликам глобалізації. Проаналізовано взаємозв’язок між митною доктриною та митною безпекою, визначено, що митна безпека є одним із ключових цільових станів, досягнення якого забезпечує митна доктрина, та водночас практичним критерієм ефективності її реалізації.
У статті доведено, що в умовах активізації євроінтеграційних процесів успішність інтеграції України до європейського митного простору напряму залежить від ефективності адаптації українського митного законодавства до митного права ЄС, що має ґрунтуватися на положеннях сучасної митної доктрини. Автор обґрунтовує важливість пошуку балансу між стабільністю концептуальних засад митної доктрини та гнучкістю, необхідною для адаптації до нових економічних реалій та технологічних інновацій, що є запорукою ефективного розвитку митної системи України в глобалізованому світі.
Посилання
Бригінець О.О., Марценюк А.І. Адаптація національного законодавства до норм Європейського Союзу: митна справа. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Право. Ужгород. Вип. 46. Т. 1. 2017. С. 121–123.
Приймаченко Д.В. Митна політика держави та її реалізація митними органами: Монографія. Дніпропетровськ: Академія митної служби України, 2006. 332 с.
Пипяк М.І., Кокарча Ю.А. Реформування митного законодавства україни в умовах євроінтеграції. Нове українське право. Випуск 6. Том 2, 2022. С. 104–109.
Іващук І.О. Митна доктрина глобального простору : дис. на здобуття наук. ступеня д-ра екон. наук : спец. 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. Тернопіль: ТНЕУ, 2010. 627 с.
Підсумки роботи митних органів України у 2005 році: Інформаційно аналітичний збірник. К.: ДМСУ, 2006. 105 с.
Вдовіна Г.В. Митна політика України в умовах глобалізації. Вісник соціально-економічних досліджень. No 2-3 (70-71), 2019. С. 130–144.
Войцещук А.Д. Митний простір України :глобальні виклики та ризики : монографія. Тернопіль : ТНЕУ. 2018. 438 с.
Кахович О.О., Кахович Ю.О. Проблемні питання формування митної політики в Україні. Юридичний науковий електронний журнал. 2017. № 2. С. 77–79.
Бєлов Д.М. Парадигма українського конституціоналізму. В. Березний: РК «Євростандарт», 2011. 400 с.
Новосад І. Митна безпека як важлива складова економічної безпеки держави. Світ фінансів. № 2. 2015. С. 145–155.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. В. Дейнеко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.