Теоретико-правове дослідження імплементації рішень Європейського суду з прав людини в правову систему України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.31Ключові слова:
імплементація, наближення законодавства, міжнародний документ, прецедент, Європейський суд з прав людини, правова реформаАнотація
В статті автор висвітлює питання імплементації рішень Європейського суду з прав людини в національну правову систему. Окреслено, що питання наближення національного законодавства, в тому числі і судових рішень було окреслено, ще в 1991 році, коли Україна отримала статус незалежної держави та взяла євроінтеграційних шлях правового розвитку країни.
Починаючи з 1998 року Україна ратифікувала низку Європейський конвенцій, серед них варто зазначити: Європейську конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, Європейську конвенцію з прав людини. Поштовхом для наближення права Європейського Союзу та імплементації рішень Європейського Суду з прав людини стало прийняття Верховною Радою України в 2006 році Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». І, хоча романо-германська правова система не передбачає прецедентного права, водночас в українському законодавстві прослідковуються елементи прецедентної практики.
Автор в статті наголошує, що Європейський суд з прав людини називає власну практику прецедентною. В свою чергу судовий прецедент полягає в тому, що Європейський суд під час вирішення певної справи схильний в цілому слідувати підходам, що застосовувалися ним раніше. В той же час в правозастосовній практиці виявились значні труднощі не тільки з правильним розумінням, а й із застосуванням як міжнародних документів так і рішень Європейського суду з прав людини. Застосування практики Європейського суду з прав людини має сприяти формуванню єдності судової практики у захисті прав, свобод та інтересів людини.
Також автор дає власний коментар тезам, висунутим вченими правознавцями з приводу питання імплементації рішень Європейського суду з прав людини в українське законодавство та процедури наближення Європейського законодавство до національного.
В своєму дослідження автор розкриває питання застування в національній правовій системи не лише вирішення окремих справ за аналогією, а й повноправно застосовувати прецедентне право. Також автор вважає, що необхідний розумний консенсус між Конституційним Судом України та іншими органами в державі.
Посилання
Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини: Закон України від 23 лютого 2006 року N 3477-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3477-15#Text.
Шумик О.М., Федіна Н.В. Наближення національного законодавства України до права Європейського Союзу в питаннях захисту прав і свобод людини та громадянина. URL: https://elar.navs.edu.ua/server/api/core/bitstreams/2302cde5-3116-451c-a6e4-e482826c1e2c/content.
Гулям У.Х. Імлементація практики Європейського суду з прав людини в діяльності судів України. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2022. № 57. С. 108–114.
Дубовий Д.О., Страшнюк Т.Ю. Вплив прецедентної практики Європейського суду з прав людини на вітчизняну доказову діяльність захисника у кримінальному процесі. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2020, Серія ПРАВО. Випуск 61, том 2. С. 103–106.
Мінченко Д.А. Види заходів щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Аналітичне-порівняльне правознавство. 2023. № 4. С. 596–601.
Гулям У.Х. Міжнародно-правові основи механізму імплементації рішень Європейського суду з прав людини до національної правової системи. Journal «ScienceRise:JuridicalScience». 2021. № 4 (18). С. 31–35.
Кучук А.М. Європейський суд з прав людини як чинник удосконалення забезпечення людських прав в Україні. Аналітично-порівняльне правознавство. 2023. № 6. С. 51–55.
Ткаченко В.В. Окремі питання практики застосування рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Актуальні питання юриспруденції: теоретичний та практичний виміри: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (Суми, 25-26 квітня 2018 року). У 2-х частинах. Частина 1. Суми, 2018. 304 с.
Кучук А.М., Пекарчук В.М. Вплив практики Європейського суду з прав людини на національне право: пропедевтичний аспект. Прикарпатський юридичний вісник. 2022. Випуск 4 (45). С. 17–21.
Завгородній В.А. Структура механізму імплементації рішень Європейського суду з прав людини. URL: https://lj.oa.edu.ua/articles/2018/n1/18zvazpl.pdf.
Завгородній В.А. Функціональна підсистема механізму імплементації рішень Європейського суду з прав людини в Україні. Захист прав людини: національний та міжнародноправовий виміри: ХІV Міжнародна науково-практична конференція «Від громадянського суспільства – до правової держави»: Збірник тез доповідей. – Харків: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2018. – 750 с.
Француз А.Й., Лазебна К.Ю. Механізм адаптації законодавства України до правової системи Європейського Союзу. Правничий вісник університету «КРОК». 2020. № 38. С. 66–76.
Бондарчук І. Досягнення діджиталізації адміністративного права України в контексті наближення до Європейського законодавства. Право в умовах воєнного стану: проблеми та перспективи: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Тернопіль, 12 травня 2023 року. Ірпінь: Державний податковий університет, 2023. 179 с.
Чорномаз О.Б. Проблеми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу. URL: https://science.lpnu.ua/sites/default/files/journalpaper/2017/aug/5820/vnulpurn201684531.pdf.
Фулей Т. Вплив практики Європейського Суду з прав людини на судову практику України: підходи та виміри. Право України. 2015. № 2. С. 98– 112.
Аблязов Д.Е., Кузнецова Л.В. Міжнародно-правовий захист прав людини в умовах сучасних геополітичних викликів. Захист прав людини в Україні: сучасний стан та перспективи вдосконалення: збірник тез Науково-практичного круглого столу, присвяченого 75-й річниці проголошення Загальної декларації прав людини (м. Хмельницький, 8 грудня 2023 року). Хмельницький: Хмельницький університет управління та права імені Леоніда Юзькова, 2023. С. 6-7.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Д. О. Гарбазей

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.