Способи захисту права власності: поняття та критерії ефективності
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.37Ключові слова:
право власності, способи захисту права власності, відновлення порушеного права власності, речово-правові засоби захисту права власності, зобов’язально-правові засоби захисту права власності, судова форма захисту права власності, ефективний захист права власностіАнотація
У статті здійснено дослідження проблеми забезпечення належного захисту права власності та необхідності обрання для цього найбільш ефективного способу. Висвітлено ключові питання в цій сфері з метою впровадження державою дієвих механізмів захисту права власності, додержання прав і законних інтересів власників. Підкреслено, що обраний спосіб захисту порушеного, невизнаного чи оспорюваного суб’єктивного цивільного права повинен відповідати такому критерію, як ефективність, під яким слід розуміти спроможність відновити майнове становище, що існувало до протиправного посягання.
Вказується, ефективний захист цивільних прав не лише сприяє відновленню порушеного права, а й має велике превентивне значення, адже учасники цивільних відносин повинні бути впевнені в тому, що порушені, невизнані або оспорювані цивільні права, свободи чи інтереси будуть належним чином та надійно захищені.
Разом з тим, констатовано, що право на захист за своєю юридичною природою є невід’ємним елементом прав людини та громадянина. У зв’язку з цим проаналізовано відповідні норми Основного Закону України, Цивільного та Цивільного процесуального кодексів, які регулюють дані правовідносини, а також окремі аспекти, що стосуються розгляду справ цієї категорії в судах.
Наведено правові висновки Верховного Суду, які є важливими для впровадження єдності судової практики. Крім того, здійснено посилання на відповідні норми Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентну практику Європейського суду з прав людини.
Звернуто увагу, що способи захисту за своїм призначенням можуть вважатися визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цивільних прав та інтересів, що приводиться в дію згідно з рішенням суду в разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. При цьому, метою застосування певного способу захисту є усунення невизначеності у взаємовідносинах суб’єктів, створення необхідних умов для реалізації права й запобігання дій зі сторони осіб, які перешкоджають його здійсненню.
Незважаючи на те, що найбільш дієвою слід визнати судову форму захисту права власності, наголошено на важливості обрання в кожному випадку такого способу захисту, який зможе забезпечити реальне поновлення порушених прав і законних інтересів власників.
Посилання
Тимченко Г.П. Способи та процесуальні форми захисту цивільних прав. Дис. … канд. юрид. наук. Харків. 2002.
Галянтич М.К. Житлове право України. Навч. посібник. Київ. Юрінком Інтер. 2008. С. 426.
Ромовська З.В. Українське цивільне право. Загальна частина. Підручник. Київ. Алерта. 2009. С. 490.
Постанова ВП ВС від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/80116150.
Постанова КГС ВС від 10.11.2021 у справі № 910/8060/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/101163526.
Захист права власності. Правові позиції Верховного Суду: коментарі науковців. Печений О.П., Спасибо-Фатєєва І.В., за заг. ред. Спасибо-Фатєєвої І.В. Харків. ЕКУС. 2020.
Постанова КГС ВС від 27.08.2019 у справі № 925/366/18. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/83901431.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. А. Ліляков

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.