Договір таймшеру: правова природа та проблемні аспекти

Автор(и)

  • М. В. Менджул докторка юридичних наук, професорка, професорка кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна
  • І. В. Стільник аспірант кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.41

Ключові слова:

договір, таймшер, відносини з таймшером, споживач, установник таймшеру, туристичні послуги, правове регулювання

Анотація

У статті досліджено правову природу договору таймшеру, виявлено проблемні аспекти, які потребують врегулювання під час рекодифікації ЦК України у аспекті європеїзації приватного права.

Досліджено поширений підхід розглядати природу договору через правовідношення, виокремлено характерні для нього особливі характеристики договірного правовідношення.

Здійснено огляд підходів до розуміння вченими таких понять як «договір таймшеру», «таймшер», «клубний відпочинок» та «володіння відпусткою». Обґрунтовано неприпустимість ототожнення вказаних термінів. Для з’ясування правової природи договору таймшеру, здійснено його порівняння із договором оренди. Зауважено, що в ЄС вже скалося розуміння різності цих договорів, так при таймшері право користування як об’єкт не можна передати, а також різні підходи до строків користування та оплати за договорами оренди та таймшеру.

Окремо з’ясовано ознаки майнових відносин, які виникають при укладені договору таймшеру, зауважено, що вони не є інвестиціного характеру, адже споживач укладає договір таймшеру для організації своєї відпустки. Наведено для посилення аргументованості даної позиції порівняння із договором про участь у фонді фінансування будівництва.

Розглянуто довірчу природу таймшеру, а також здійснено його порівняння із споживчими продуктами. Доведено, що договори таймшеру мають комплексну (мішану) правову природу, поєднують різні ознаки договорів про надання послуг.

Наведено результати компаративних досліджень щодо закріплення правових засад регулювання таймшеру у таких державах як Нідерланди, ФРН, Австрія, Ліхтенштейн, Сполучене Королівство, Бельгія, Ірландія, Румунія, Іспанія, Італія, Португалія, Фінляндія, Франція, Швеція, Хорватія, Чорногорія. Доведено, що Україні слід обрати шлях за якого, у ЦК України передбачити норми про особливості регулювання договору таймшеру із імплементацією при цьому основних положень директив ЄС щодо регулювання таймшерних відносин, внесення потрібних змін також до закону про захист прав споживачів.

Посилання

Сергій Вавженчук. Деякі ознаки договору як юридичного факту та договору-правовідношення. Підприємництво, господарство і право. 2019 № 5. С. 6–11.

Музика М.В. Договір таймшеру в цивільному праві: дисертація на здобуття наук. ступ. доктора філософії. Хмельницький, 2023. 224 с.

DIRECTIVE 2008/122/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL of 14 January 2009 on the protection of consumers in respect of certain aspects of timeshare, long-term holiday product, resale and exchange contracts. URL: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:033:0010:0030:EN:PDF.

Плукар І.І. Договір управління майном у сфері будівництва житла: дис. … канд. юрид. наук: 12.00.03. Київ, 2016. 237 с.

Daniela Penela, Ana Isabel Morais, Amy Gregory. An analytical inquiry on timeshare research: A continuously growing segment in the hospitality industry. International Journal of Hospitality Management. Volume 76, Part A, January 2019, P. 132–151.

Федорченко Н.В. Правова природа договору про надання правових послуг. Проблеми цивільного права та процесу. Харків, 2017. С. 96–98.

Шимон С.І. Об’єкт і предмет договору і цивільного правовідношення: нотатки до наукової дискусії. Юридична Україна. 2011. № 4. С. 58–64.

Черняк О.Ю., Музика М.В. Договір таймшеру в контексті рекодифікації цивільного законодавства України. Право та державне управління. 2023. № 2. С. 25–30.

Про захист прав споживачів: Закон України від 10.06.2023 № 3153-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3153-20#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-24

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право