Банкрутство фізичної особи - підприємця в Україні

Автор(и)

  • О. В. Михальнюк кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільного права ННІ права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна https://orcid.org/0000-0001-7685-131X
  • Б. Пиріг магістрант кафедри цивільного права ННІ права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.42

Ключові слова:

фізична особа, фізична особа - підприємець, підприємництво, банкрутство, неплатоспроможність, процедура, наслідки

Анотація

Стаття розкриває сутність інституту банкрутства фізичної особи – підприємця (далі – ФОП) в Україні як правової процедури врегулювання відносин між неплатоспроможним боржником та його кредиторами. Проаналізовано чинне законодавство, що регулює банкрутство ФОП, зокрема Цивільний кодекс України та Кодекс України з питань банкрутства, визначаючи ключові умови та підстави для порушення справи про банкрутство.

У статті детально розглянуто процесуальні аспекти банкрутства ФОП, включаючи підсудність справ, порядок подання заяви про банкрутство, критерії для її порушення, а також наслідки відкриття провадження, такі як внесення відомостей до Єдиного державного реєстру та порядок задоволення вимог кредиторів. Особливу увагу приділено черговості задоволення вимог кредиторів, яка має відмінності від процедури банкрутства юридичних осіб, та наслідкам завершення процедури банкрутства, включаючи звільнення боржника від боргів та встановлені законом обмеження для осіб, визнаних банкрутами.

Крім того, стаття аналізує актуальні питання судової практики, зокрема щодо визначення юрисдикції спорів, пов’язаних з банкрутством ФОП, та можливість обмеження боржника у виїзді за кордон під час провадження у справі про неплатоспроможність. Наведено приклади судових рішень Верховного Суду та апеляційного господарського суду з цих питань. Проаналізовано підхід до розмежування юрисдикції справ та застосування стандарту підвищеного доказування вимог кредиторів.

Також у статті було розглянуто особливості процедури банкрутства ФОП у період дії воєнного стану в Україні, розглядаючи тимчасові положення Кодексу України з питань банкрутства, що адаптують процедуру банкрутства до надзвичайних умов, зокрема, щодо продовження строків, призупинення штрафних санкцій та спрощення окремих процесуальних дій, регулюють проведення зборів кредиторів, відповідальність арбітражного керуючого, продовження процесуальних строків, нарахування відсотків, авансування винагороди арбітражного керуючого та інші важливі аспекти.

Посилання

Бутирська І.А. Банкрутство фізичних осіб: проблеми теорії та практики. Економіка та право. 2021. № 1, с. 91-92.

Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: у 2 т. / за ред.: О.В. Дзери, Н.С. Кузнєцової, В.В. Луця. К.: «Юрінком Інтер», Т. 1. 5-те вид., перероб. і доп. 2013. 832 с.

Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар / За ред. розробників проекту Цивільного кодексу України. К.: «Істина», 2004. 928 с.

Цвєткова К., Рудник І. Нововведення у процедурі банкрутства. URL: https://eba.com.ua/novovvedennya-u-protseduri-bankrutstva-shho-zminylos-u-2023-rotsi.

ВС КЦС, справа № 398/3936/20 від 20.09.2023 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/113867151.

ВС ЦКС, справа № 2-1053-1108 від 08.09.2022 р. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/106190918.

Бялий Г., Жеревчук М. Судова практика Верховного Суду у справах про банкрутство фізичних осіб: на що варто звернути увагу. Юридична газета Online. URL: https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/sudova-praktika-verhovnogo-sudu-u-spravah-pro-bankrutstvo-fizichnih-osib-na-shcho-varto-zvernuti-uva.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-24

Номер

Розділ

Розділ 3. Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне приватне право