Банкрутство підприємств, розташованих на окупованих територіях
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.68Ключові слова:
банкрутство підприємств, окуповані території, воєнний стан, законодавче регулювання, Кодекс України з процедур банкрутства, судова практика, неплатоспроможність, активи, правова невизначеність, кредиториАнотація
У даній роботі здійснено комплексне дослідження особливостей процедури банкрутства підприємств, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях України. Актуальність дослідження обумовлена необхідністю правового реагування на виклики, які постали внаслідок широкомасштабної агресії рф, що призвела до втрати контролю над підприємствами, а також спричинила правову невизначеність у питаннях регулювання процедур банкрутства в умовах воєнного стану. В умовах війни виникають додаткові складнощі, які потребують перегляду та адаптації чинного законодавства.
Здійснено аналіз змін, внесених до Кодексу України з процедур банкрутства в період воєнного стану, які мали на меті забезпечити правовий захист підприємств, які зазнали впливу війни. У роботі детально розглядаються правові, економічні та соціальні аспекти банкрутства в умовах окупації, зокрема проблеми, пов’язані з втратою доступу до активів, недостатньою доказовою базою та невизначеним правовим статусом підприємств на окупованих територіях.
Особлива увага приділена основним проблемам, таким як відсутність доступу до майна боржників, неможливість проведення інвентаризації активів, недоступність бухгалтерських документів, а також складнощі з визначенням місця перебування керівних органів підприємств. Судова практика у справах про банкрутство в умовах війни демонструє різноманітність підходів, а також значні виклики, зокрема відмову у відкритті проваджень через розташування активів на окупованих територіях.
У результаті дослідження встановлено, що для ефективного регулювання процедури банкрутства в умовах війни необхідно створення спеціальних правових механізмів, які забезпечать доступ до активів, а також адаптацію судової практики до умов воєнного часу. Також підкреслено важливість гармонізації українського законодавства з міжнародними стандартами. Дослідження вказує на необхідність подальшого вдосконалення правової системи для забезпечення економічної стабільності та захисту прав учасників господарських відносин у повоєнний період.
Посилання
Кодекс України з процедур банкрутства: Закон України від 10 жовтня 2024 р. № 4017-IX. Відомості Верховної Ради. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2597-19 (дата звернення: 15.12.2024).
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань провадження та застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану: Закон України від 13 липня 2023 р. № 3249-IX. Відомості Верховної Ради. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3249-20 (дата звернення: 15.12.2024).
Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації: Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2024 р. № 330. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/187-2022-%D0%BF (дата звернення: 15.12.2024).
Бутирська І.А. Історія становлення регламентації правового становища учасників справи про банкрутство. Держава і право. Юридичні і політичні науки. 2014. Вип. 65. С. 127–133.
Євсікова О.В. Проблеми розгляду судових справ за участю органів Державної податкової служби в контексті оновленого законодавства про банкрутство. Юридичний вісник. 2013. № 1(26). С. 114–118.
Найдзьон Є.М. Способи скоєння злочинів, пов’язаних з фіктивним банкрутством (на основі практики діяльності підрозділів податкової міліції міністерства доходів і зборів України). Митна справа. Спеціальний випуск. 2013. С. 26–29.
Радзивілюк В.В. Концептуальні зміни цільової спрямованості новітнього законодавства про банкрутство. Право України. 2019. № 8. С. 107–119.
Стрільчук В., Іванюк Н. Удосконалення законодавства у сфері припинення діяльності суб’єкта господарювання, яке не пов’язане з його банкрутством. Підприємництво, господарство і право. 2016. № 5. С. 31–36.
Островська О.А., Ушеренко С.В., Харченко Є.Ю. Новації чеського законодавства про банкрутство та доцільність їх імплементації в Україні. Бізнес Інформ. 2018. № 2. С. 40–45.
Банкрутство під час війни: практика Верховного Суду. Верховный Суд, Огляд від 22.03.2023. URL: https://ips.ligazakon.net/document/VSS0106.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. Г. Предместніков, М. М. Пархоменко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.