Порядок та особливості створення венчурних корпоративних фондів за українським законодавством
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.70Ключові слова:
інститут спільного інвестування, пайовий інвестиційний фонд, компанія з управління активамиАнотація
У статті описано законодавчий порядок та особливості створення венчурних корпоративних фондів за законодавством України. Автор акцентує увагу на тому, що використання венчурних корпоративних фондів в моделях продажу нерухомості існують на ринку нерухомості багато років, оскільки вони мають ряд податкових переваг для продавців нерухомого майна. Нещодавніми змінами в законодавчому регулюванні цих правовідносин законодавець намагався уніфікувати моделі залучення інвестицій в будівництво житлової нерухомості та виключив інститути спільного інвестування із раніше дозволених способів інвестування. Проте, оскільки така схема залучення інвестицій дозволяє українським забудовникам значно оптимізувати податкове навантаження, то вона не зникла з ринку нерухомості, а лише зазнала певних змін. Саме тому інститути спільного інвестування, незважаючи ні на що, залишаються популярним та домінуючим механізмом в процесі залучення інвестицій для будівництва нерухомості.
Враховуючи це, актуальним питанням є процес та особливості створення венчурних корпоративних фондів, як одного із можливих видів залучення коштів в будівельний процес через інститути спільного інвестування. При цьому, автор наголошує, що процес створення венчурного корпоративного фонду довготривалий, складний, та потребує послідовного дотримання виконання етапів створення такого фонду. Порушення цієї послідовності буде підставою для відмови у реєстрації фонду в Єдиному державному реєстрі інститутів спільного інвестування Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Дослідження правового регулювання процесу та особливостей створення венчурних корпоративних фондів за законодавством України має прикладне значення та в першу чергу необхідне для майбутніх засновників таких фондів, щоб досконало знати процес та уникати помилок в процесі створення фонду, які можуть негативно впливати на і без того довготривалий процес реєстрації. Окрім того, матеріали цього дослідження можуть бути корисними та використовуватись в навчальних цілях здобувачами освіти за правничими та економічними спеціальностями.
Посилання
Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому: Закон України від 15 серпня 2022 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2518-20#Text.
Про інвестиційну діяльність: Закон України від 18 вересня 1991 року URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1560-12#Text.
Про інститути спільного інвестування: Закон України від 05 липня 2012 року URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5080-17#Text.
Про затвердження Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду: Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 червня 2013 року URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1187-13#Text.
Яворська О.С. Правовий статус суб’єктів спільного інвестування. Часоп. Акад. адвокатури України. 2013. № 19. С. 1–5.
Сущ О.П. Особливості правового становища корпоративних інвестиційних фондів. Право та інновації. 2015. № 4 (12). С. 44–50.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 А. О. Сніжко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.