Ціннісні орієнтації співробітників поліції як фактор плинності кадрів в Національній поліції України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.80Ключові слова:
ціннісні орієнтації, плинність кадрів, Національна поліція України, співробітники поліції, організаційні цінностіАнотація
У статті досліджено проблему плинності кадрів у Національній поліції України через призму ціннісних орієнтацій її співробітників. Актуальність дослідження зумовлена високим рівнем звільнень серед поліцейських, що негативно впливає на ефективність правоохоронної діяльності та довіру суспільства. Традиційні дослідження плинності кадрів часто зосереджуються на матеріальних аспектах, проте дана робота акцентує увагу на значенні ціннісних орієнтацій як потенційного фактора, що впливає на рішення поліцейських залишатися на службі чи звільнятися. Метою дослідження є аналіз взаємозв’язку між ціннісними орієнтаціями співробітників поліції та плинністю кадрів у Національній поліції України. У статті розглянуто теоретичні засади дослідження ціннісних орієнтацій, їхню роль у контексті правоохоронної діяльності та світовий досвід у вивченні плинності кадрів у поліції. Особливу увагу приділено аналізу статистики плинності кадрів в Національній поліції України за вказаний період, виявленню основних причин звільнень та дослідженню впливу ціннісних орієнтацій на ці процеси. Було представлено праці українських науковців, які досліджують цінності, ціннісні орієнтації та плинність кадрів у правоохоронних органах. Розглянуто специфіку ціннісних орієнтацій, що формуються у співробітників поліції в процесі професійної підготовки, та їхню відповідність організаційним цінностям. Проаналізовано вплив зовнішніх факторів, таких як реформи в поліції та воєнний стан в країні, на ціннісні пріоритети та рівень плинності кадрів. У висновках наголошено на важливості ціннісних орієнтацій як фактора плинності кадрів у Національній поліції України. Високий рівень добровільних звільнень свідчить про необхідність глибшого розуміння цінностей співробітників та причин їхніх рішень. Рекомендовано проведення подальших досліджень для виявлення конкретних ціннісних орієнтацій поліцейських та розробки стратегій для підвищення рівня утримання кадрів, зокрема через удосконалення процесів набору та навчання, а також покращення організаційної культури та умов праці.
Посилання
Звіт за результатами аналітичного дослідження перспектив удосконалення кадрової політики та зміни умов оплати праці поліцейських з метою підвищення конкурентоспроможності служби в поліції на ринку праці. URL: https://mvs.gov.ua/upload/1/7/9/2/2/3/zvit-za-rezultatami-analiticnogo-doslizennia-1.pdf (дата звернення: 09.05.2025).
Тулінов В.С., Мердова О.М. Поліцейська діяльність: підручник / ред. С.С. Вітвіцького. Київ: ВД Дакор, 2021. 372 с.
Рошканюк В., Нагорна О. Ціннісні орієнтації співробітників поліції як фактор плинності кадрів в Національній поліції України. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2023. Т. 1, № 76. С. 250–254.
Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII: станом на 16 серп. 2024 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text (дата звернення: 09.05.2025).
Фрідріх Ю. Питання довіри: відносини між громадянами та поліцією на деокупованих і прифронтових територіях. URL: https://gppi.net/assets/Friedrich_2024_A_Matter_of_Trust_UKR_final.pdf (дата звернення: 09.05.2025).
Ряшко О. Цінність і ціннісні орієнтації в професійній діяльності поліції: філософсько-правовий аспект. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. 2015. № 2. С. 356–367.
Роман Ш. Проблема толерантності правоохоронців у сучасному мультикультурному суспільстві. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Серія: “Юридичні науки”. 2020. № 3 (27). С. 133–138.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 М. В. Логінова

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.