Генеза правових засад регулювання праці неповнолітніх в окремих європейських державах

Автор(и)

  • Т. О. Товт аспірантка кафедри цивільного права та процесу ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.1.86

Ключові слова:

праця неповнолітніх, трудові права, гарантії, обмеження, міжнародні стандарти, європейські держави

Анотація

У статті представлено результати історико-правового аналізу правових засад регулювання праці неповнолітніх в окремих європейських державах. Виявлено, що перші спроби регулювати працю неповнолітніх мали місце ще у найдавніші часи в Єгипті, Вавилоні та Римі, переважно через учнівство, залучення дітей рабів до праці було нормою та не обмежувалося. Обґрунтовано, що до ХIII століття практика поєднання праці та навчання поширилася у країнах Західній Європі у формі ремісничих цехів, а перший Статут ремісників був прийнятий у Англії ще в 1563 році.

Доведено, що промислова революція змінила ставлення до професійного навчання, виникла потреба у працівниках із STEM освітою. В результаті почали стрімко розвиватися освітні заклади, зокрема у Лондоні в 1823 році Джорджем Біркбеком був заснований інститут, а у Франції технічна освіта в національному масштабі розпочалася з 1880 року. Виявлено, що у 1839 році Пруссія була однією із перших країн, яка прийняла закон про контроль за практикою дитячої праці в своїх промислових регіонах, що обмежував дитячу працю на фабриках і встановлював кількість годин, які дитина може працювати. Після багатьох дискусій у 1847 році в Сполученому королівстві був прийнятий 10-годинний закон, що обмежував загалом тривалість робочого часу до 10 годин на фабриках (відомий як Закон лорда Ешлі). Характер учнівства та регулювання праці неповнолітніх суттєво змінився після Другої світової війни, зі значними відмінностями між різними країнами.

Виявлено, що на міжнародному рівні процеси щодо врегулювання дитячої праці розпочалися з першої Міжнародної конференції праці в Берліні у 1890 році, а також створення у 1900 році в Базелі Міжнародної асоціації з трудового законодавства для сприяння положенням про дитячу працю як частину міжнародного трудового законодавства.

Проведений аналіз дозволив нам у ґенезі правових засад регулювання праці неповнолітніх у європейських державах виокремити 5 періодів (первинний етап, середньовічний етап, етап першої трансформації під впливом промислової революції, етап становлення міжнародних стандартів регулювання праці неповнолітніх та захисту їх прав та сучасний етап.

Посилання

Apprenticeship. URL: https://www.britannica.com/topic/apprenticeship (Дата звернення: 10 квітня 2025 р.).

Defending Prussian Social Policy: The Child Labor Law of 1839. URL: https://www.h-net.org/reviews/showrev.php?id=11358 (Дата звернення: 20 квітня 2025 р.).

Michael Thomas Sadler. URL: https://www.britannica.com/biography/Michael-Thomas-Sadler (Дата звернення: 20 квітня 2025 р.).

Factory Act United Kingdom, 1833. URL: https://www.britannica.com/event/Factory-Act-United-Kingdom-1833 (Дата звернення: 20 квітня 2025 р.).

Anthony Ashley Cooper, 7th earl of Shaftesbury. URL: https://www.britannica.com/biography/Anthony-Ashley-Cooper-7th-earl-of-Shaftesbury (Дата звернення: 24 квітня 2025 р.).

Richard Oastler. British industrial reformer. URL: https://www.britannica.com/biography/Richard-Oastler (Дата звернення: 26 квітня 2025 р.).

Child labour. URL: https://www.britannica.com/topic/child-labour (Дата звернення: 29 квітня 2025 р.).

Mary E. Miller. Historical Background of the Child LaborRegulations: Strengths and Limitations of theAgricultural Hazardous Occupations Orders. Journal of Agromedicine. April 2012. URL: https://www.researchgate.net/publication/223971547_Historical_Background_of_the_Child_Labor_Regulations_Strengths_and_Limitations_of_the_Agricultural_Hazardous_Occupations_Orders (Дата звернення: 29 квітня 2025 р.).

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-24

Номер

Розділ

Розділ 5. Трудове право; право соціального забезпечення