Перспективи правового регулювання механізму поновлення права власності та користування земельними ділянками після розмінування у повоєнній перспективі
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.2Ключові слова:
розмінування земель, земельна реституція, поновлення права власності на землі, компенсація шкоди, екологічна безпекаАнотація
Стаття присвячена дослідженню правових аспектів поновлення права власності та користування земельними ділянками після їх розмінування в умовах повоєнного відновлення України. З огляду на масштабні територіальні втрати, спричинені мінуванням земель унаслідок російсько-української війни, актуальність питання правового регулювання реабілітації земельного фонду набуває особливого значення. Досліджено взаємозв’язок між протимінною діяльністю та гарантіями речових прав на землю, включаючи юридичну кваліфікацію тимчасових обмежень щодо доступу до земельних ділянок у контексті забезпечення безпеки населення. Окреслено особливості поновлення права власності на землі після завершення розмінування, а також вказано на проблеми компенсації збитків, завданих воєнними діями, у межах механізму земельної реституції.
Авторами здійснено аналіз міжнародних нормативно-правових актів, що регламентують гуманітарне розмінування земель та екологічну безпеку. Разом з тим, розглядаються імперативні норми міжнародного права, які зобов’язують Україну здійснювати системні заходи з очищення територій від мінно-вибухових пристроїв, забезпечувати реституцію прав власників земельних ділянок та розробляти механізми компенсації заподіяної шкоди.
Досліджуються нормативні прогалини, що обумовлюють правову невизначеність у питаннях реінтеграції земель після розмінування, а також перспективи вдосконалення нормативно-правового регулювання з урахуванням міжнародних стандартів. Вказується на необхідність встановлення спеціального правового режиму тимчасово вилучених земель та запровадження ефективної адміністративної процедури реєстрації відновлених прав. Визначено необхідність інтеграції правових гарантій для землевласників і землекористувачів у процесі розмінування.
Зроблено висновок, що поновлення права власності та користування земельними ділянками після розмінування потребує розробки комплексного нормативного механізму, що передбачатиме процесуальні аспекти реституції речових прав на земельні ділянки після їх розмінування, компенсаційні заходи щодо відшкодування шкоди власникам земель та землекористувачам, а також гармонізацію національного земельного законодавства з міжнародно-правовими стандартами.
Посилання
Конвенція про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення від 18.09.1997. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_379#Text.
Носік В.В. Законодавче забезпечення права на доступ до використання сільськогосподарських земель в умовах воєнного стану як передумова продовольчої безпеки. Продовольча та екологічна безпека у воєнний і післявоєнний часи: правові виклики для України та світу: тези доповідей учасників Міжнародної наук.-практ. онлайн/офлайн конференції (м. Київ, 16 вересня 2022 р.). Київ: ФОП Ямчинський О.В., 2022. С. 30–33.
Попович Т.Г. Розмінування приватних земель: приватно-публічні питання землекористування. Сучасні виклики для приватного права України: європеїзація, діджиталізація, війна: збірник наук. праць за результатами Другої Всеукраїнської наук.-практ. конф. (13 грудня 2024 р., Київ-Хмельницький). Київ: НДІППіП імені акад. Ф.Г. Бурчака НАПрН України, 2024. С. 106–112.
Юзва В.В. Особливості відновлення системи землекористування в Україні у поствоєнний період: кваліфікаційна робота на здобуття освітнього ступеня «магістр»: спец. 193. ЧНУ ім. Петра Могили. Миколаїв, 2024. 91 с. URL: https://krs.chmnu.edu.ua/jspui/handle/123456789/3688.
Гопцій Д., Анопрієнко Т. Забруднення земель в Україні внаслідок війни: оцінка масштабів проблеми та пошук шляхів її вирішення. Екологічна і біологічна безпека в умовах війни: реалії України. Збірник матеріалів науково-практичної конференції (Україна, Київ, 19-20 липня 2023 р.). Київ, 2023. С. 114.
Деревянко Б. Правові та організаційні аспекти поточного і повоєнного розмінування та рекультивації земель в Україні. Економіка війни та повоєнний економічний розвиток України: проблеми, пріоритети, завдання правового регулювання. Збірник матеріалів міжнародної наук.-практ. конф. (21 квітня 2023 р., м. Київ) /за заг. ред.: В.В. Поєдинок. Київ: Ліра-К, 2023. С. 47–52.
Діденко Т., Бас О. Проблеми проведення гуманітарного розмінування на території України. Наука про цивільний захист як шлях становлення молодих вчених: матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. курсантів, студентів, ад’юнктів (аспірантів). Черкаси: ЧІПБ імені Героїв Чорнобиля НУЦЗ України, 2024. С. 51–53.
Основні положення Женевських конвенцій та додаткових протоколів до них. Довідкове видання. 2023. 87 с. URL: https://blogs.icrc.org/ua/wp-content/uploads/sites/98/2023/11/0365_154-ebook.pdf.
Пиріков О.В., Чумаченко С.М., Яковлєв Є.О. Геоінформаційний системний підхід до аналізу впливу збройних конфліктів на екологічний стан навколишнього природного середовища. Екологічна безпека та природокористування. 2022. № 1 (41). С. 5–17.
Про схвалення Національної стратегії протимінної діяльності на період до 2033 року та затвердження операційного плану заходів з її реалізації у 2024–2026 роках: Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.06.2024 № 616-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/616-2024-%D1%80#Text.
Афтанасів В.М., Ільків Н.В. Механізм державного регулювання земельних відносин в умовах мінної загрози: досвід України. Теоретико-прикладні проблеми правового регулювання в Україні: матеріали VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Львів, 06 грудня 2024 року)/ за заг. ред. І.В. Красницького. Львів: ЛьвДУВС, 2024. С. 275–278.
Постанова Верховного Суду від 22.06.2020 у справі № 922/2155/18. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/90154778.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Н. В. Ільків, В. М. Афтанасів

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.