Сучасний стан та напрями розвитку системи моніторингу земель і ґрунтів в Україні

Автор(и)

  • С. В. Шарапова кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри земельного та аграрного права, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна https://orcid.org/0000-0001-6731-7772
  • В. А. Кашкіна студентка ІІ курсу факультету прокуратури, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.5

Ключові слова:

моніторинг земель, моніторинг ґрунтів, інтеграція, інтероперабельність, інформаційна система, державний земельний кадастр, функції управління, охорона земель

Анотація

У статті розглядаються ключові аспекти функціонування та перспективи розвитку системи моніторингу земель і ґрунтів в Україні. Проаналізовано нормативно-правову базу, яка регламентує здійснення моніторингу земель та моніторингу ґрунтів. Підкреслено, що моніторинг земель виступає важливою управлінською функцією в процесі охорони, раціонального використання та відновлення земель, і має надзвичайне важливе значення для сфери управління землекористуванням. Акцентовано увагу, що інформація про якісний стан земель є ключовим елементом у системі управління земельними ресурсами. Така інформація дозволяє своєчасно виявляти негативні зміни, зокрема деградацію ґрунтів, забруднення, ерозійні процеси, зниження родючості та інші фактори, що впливають на екологічну та господарську цінність земель. У статті окреслено основні завдання моніторингу земель і представлено його ключові компоненти.

Підкреслено, що у зв’язку з новими екологічними, економічними та соціальними викликами, а також потребами воєнного часу, постала нагальна необхідність оновлення підходів до збору, обробки та використання інформації про якісний стан земель і ґрунтів.

Проаналізовані основні положення Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2024 року № 848 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу земель і ґрунтів». Акцентовано увагу, що дана Постанова є важливим кроком у напрямку вдосконалення системи моніторингу земель і ґрунтів в Україні, оскільки впроваджує комплексний підхід до оцінювання якісного стану земельних ресурсів, забезпечує своєчасне виявлення негативних змін їх якості та дозволяє оперативно реагувати на виявлені загрози.

Зроблено наголос на важливості та необхідності інтероперабельності та інтеграції державних електронних інформаційних ресурсів. Зазначається, що інтеграція дозволяє об’єднувати дані з різних джерел, зокрема, з державного земельного кадастру та інших інформаційних ресурсів, що дозволяє оновлювати інформацію про зміни в землекористуванні та підвищувати ефективність управління земельними ресурсами. Інтероперабельність у сфері земельних ресурсів означає здатність різних інформаційних систем взаємодіяти між собою, обмінюватися геопросторовими даними, аналітикою та результатами кадастру та моніторингу без втрати змісту або потреби у ручному втручанні.

Посилання

Про схвалення Концепції Державної цільової екологічної програми моніторингу довкілля: розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 липня 2023 р. № 610-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/610-2023-%D1%80#Text.

Положення про моніторинг земель: Постанова Кабінету Міністрів України від 20 серпня 1993 р. № 661 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 760). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/661-93-%D0%BF#Text.

Третяк А.М., Третяк В.М., Прядка Т.М., Капінос Н.О., Лобунько Ю.В. Земельний моніторинг в Україні: поняття та методологія формування. Агросвіт. 2022. № 1. С. 3–12.

Положення про моніторинг ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення: Наказ Міністерства аграрної політики України від 26.02.2004 р. № 51. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0383-04#Text.

Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державної системи моніторингу довкілля, інформації про стан довкілля (екологічної інформації) та інформаційного забезпечення управління у сфері довкілля: Закон України від 20 березня 2023 року № 2973-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2973-20#Text.

Про затвердження Порядку проведення моніторингу земель і ґрунтів: Постанова Кабінету Міністрів України від 23 липня 2024 року № 848. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-2024-%D0%BF#Text.

Держгеокадастр забезпечив інтероперабельність Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами з використанням системи «Трембіта»: веб-сайт. URL: https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-zabezpechyv-interoperabelnist-derzhavnogo-zemelnogo-kadastru-z-inshymy-informaczijnymy-systemamy-z-vykorystannyam-systemy-trembita.

Інтеграція. В.М. Трегобчук, С.В. Мочерний, С.П. Павлюк, В.В. Копійка, Л.Г. Мельник / Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І.М. Дзюба, А.І. Жуковський, М.Г. Железняк [та ін.]; НАН України, НТШ. Київ: Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2011. URL: https://esu.com.ua/article-12384.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право