Міжнародний досвід психологічної підготовки до служби у поліції та психологічного забезпечення поліцейських

Автор(и)

  • А. С. Желізняк ад’юнкт кафедри адміністративного права і процесу Навчально-наукового інституту підготовки фахівців для підрозділів превентивної діяльності НПУ Дніпровського державного університету внутрішніх справ, Україна https://orcid.org/0009-0003-6586-6550

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.15

Ключові слова:

психологічне забезпечення, поліція, поліцейський, емоційний стан, рівень підготовки, психологічна підтримка, психологічний супровід

Анотація

У статті здійснено розкриття міжнародного досвіду психологічної підготовки до служби у поліції та психологічного забезпечення поліцейських та визначені перспективи його імплементації в Україні. Констатовано, що на шляху європейської інтеграції України, її зближення з Європейським Союзом не лише на законодавчому рівні, а й на рівні звичаєвих норм і правил, які існують у суспільстві, необхідним і важливим є розгляд міжнародного досвіду у правоохоронній сфері, зокрема щодо відбору кандидатів на службу до поліції, професійну підготовку поліцейських та їх подальше психологічне забезпечення. Досвід розвинутих зарубіжних держав свідчить про те, що у поєднанні з використанням конкретних знань, навичок та здібностей для захисту людей, суспільства і держави, поліцейські мають бути насамперед морально підготовленими до того, щоб діяти в особливих умовах і ситуаціях. Все це засвідчує факт того, що психологічний елемент все ж таки являється ключовим елементом у професійній підготовці поліцейських і є надзвичайно важливим, адже робота у правоохоронній системі здебільшого пов’язана з підвищеним рівнем стресу, постійними емоційними та фізичними навантаженнями. Зроблено висновок про те, що для фахової підготовки поліцейських характерні певні принципи і підходи, у цілому подібні для різних країн, зокрема: раціональність, профільність підготовки, специфіка професійної діяльності та консультування у сфері підготовки поліцейських. Підкреслено, що зазначене відбувається завдяки активним методам навчання, кейс-методикам у аудиторіях для удосконалення проведення поліцейських операцій, у професійній, відбувається безпосередньо у практичних поліцейських органах (підрозділах). Наголошено, що розробка передових наукових теорій в області практичних досліджень і набутого досвіду є безперервним сполученням між освітнім процесом і практикою правоохорони, натомість міжнародна інтеграція сприятиме подоланню розриву між національними системами підготовки поліцейських кадрів. Вищезазначене видається надзвичайно важливим завданням у повоєнній відбудові України та наближенню діяльності Національної поліції до передових європейських стандартів.

Посилання

Про Національну поліцію України: Закон України від 2 липня 2015 року № 580-VІІ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text.

Про міжнародні договори України: Закон України від 29 червня 2004 року № 1906-ІV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1906-15#Text.

Бондаренко В.В. Досвід підготовки працівників патрульної поліції європейських країн. Юридична психологія. Психологічне забезпечення правоохоронної діяльності. 2017. № 1 (20). C. 102–109. URL: https://psychped.navs.edu.ua/index.php/psychped/article/view/421/423.

Шевчук О.О., Томма Р.П. Досвід підготовки поліцейських кадрів у зарубіжних країнах. Південноукраїнський правничий часопис. 2018. № 4. Ч. 2. С. 92–95. URL: http://www.sulj.oduvs.od.ua/archive/2018/4/part_2/24.pdf.

Звірянський Г.В., Михайловська О.О. Психологічне забезпечення службової діяльності поліції: міжнародний досвід та перспективи правового регулювання в Україні. Актуальні проблеми психологічного забезпечення службової діяльності працівників правоохоронних органів: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції (м. Київ, 31 жовтня 2024 року) С. 20–23. URL: https://surl.li/wbuxsp.

Андросюк В.Г., Галустян О.А. Міжнародний досвід психологічної підтримки поліцейських і військовослужбовців перед звільненням зі служби. Юридична психологія. 2024. № 2 (35). С. 34–44. URL: https://psychped.navs.edu.ua/index.php/psychped/article/view/1665/1656.

Ташматов В.А., Третьякова Т.М. Напрями системи психологічного забезпечення поліцейських в Україні. Габітус. Соціальна психологія. Юридична психологія. 2022. Вип. 39. С. 257–261. URL: http://habitus.od.ua/journals/2022/39-2022/46.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право