Механізм адміністративного провадження за зверненнями громадян: правові аспекти та особливості реалізації

Автор(и)

  • К. В. Татарінова студентка третього курсу Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, Україна https://orcid.org/0009-0008-8061-7444
  • М. В. Колеснікова кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри адміністративного, господарського права та фінансово-економічної безпеки Навчально-наукового інституту права Сумського державного університету, Україна https://orcid.org/0000-0003-3060-158X

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.18

Ключові слова:

адміністративне провадження, заява, звернення громадян, пропозиція, процедура, скарга, суб’єкти владних повноважень

Анотація

Стаття присвячена висвітленню особливостей механізму подання та розгляду адміністративних проваджень за зверненням громадян. Встановлено, що ефективність захисту прав, свобод і законних інтересів громадян від будь-яких категорій порушень суб’єктами владних повноважень прямопропорційно залежить від результативності нормативно-правового регулювання гарантії здійснення конституційних прав, у тому числі права громадян на звернення. З’ясовано тлумачення терміну «адміністративне провадження», дефініція котрого закріплена в правових нормах Закону України «Про адміністративну процедуру» задля ґрунтовного розуміння юридичного значення даного адміністративно-правового інституту. З метою отримання можливості забезпечення найбільш об’єктивної оцінки дієвості адміністративних проваджень за зверненням громадян в Україні, було досліджено зарубіжний досвід деяких країн з практики реалізації розглядуваної правової категорії. Як наслідок, встановлено певні індивідуальні відмінності в порядку здійснення права на звернення, однак у міжнародній площині виявлена абсолютна ефективність механізму реалізації права на звернення. Проаналізувавши чинне законодавство України, було визначено, що в Україні класифікація звернень громадян обумовлює виокремлення трьох видів звернень: пропозиція (зауваження), заява (клопотання) і скарга. Для окреслення послідовності здійснення адміністративно-процесуальних правовідносин у даній сфері, було охарактеризовано систему стадій адміністративного провадження за зверненням громадян з подальшим роз’ясненням значення адміністративно-правового механізму розгляду звернень громадян. Спираючись на наукове-дослідне опрацювання тематики, досліджено класифікацію суб’єктів провадження за зверненнями громадян. У статті наведено статистичні дані, котрі синтезують кількість поданих громадянами України звернень до різних державних органів. З’ясовано, що звернення громадян поділяються на письмові й усні, унаслідок чого проаналізовано ключові правові аспекти подання та розгляду звернень громадян до органів публічної адміністрації. Узагальнено, що адміністративні провадження за зверненням громадян мають певні особливості реалізації, проте вони є дієвим інструментом та процесуальним засобом захисту громадянин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Посилання

Петелька О.І. Адміністративна процедура в Україні: поняття, особливості. Innovations in education: prospects and challenges of today: the 2nd International scientific and practical conference (January 16-19, 2024). Sofia, Bulgaria. 2024. С. 125–127.

Про адміністративну процедуру: Закон України від 17.02.2022 № 2073-IX. URL: http://surl.li/tbqkgf.

Малетич М.М. Європейські та національні адміністративні провадження: порівняльно-правове дослідження. Дис. … докт. юрид. наук : 12.00.07 / Запорізький національний університет. Запоріжжя, 2021. 398 с.

Савич Є.С. Конституційно-правове закріплення права на звернення в Україні та зарубіжних країнах: порівняльний аналіз. Науковий вісник публічного та приватного права. 2020. Вип. 3. С. 42–47.

Міжнародний досвід законодавчого регулювання права громадян на звернення : Інформаційна довідка, підготовлена Європейським інформаційно-дослідницьким центром на запит комітету ВРУ. URL: http://surl.li/ygejuq.

Про звернення громадян: Закон України від 02.10.1996 № 393/96-ВР. URL: http://surl.li/gvmnuu (дата звернення: 27.08.2024).

Гебеш С.А. Етапи відкриття провадження в адміністративній справі. Прикарпатський юридичний вісник. 2020. № 6 (35). С. 71–75.

Котляревська Г.М. Адміністративно-правове забезпечення механізму звернення громадян в Україні. Дис. … докт. юрид. наук: 12.00.07 / Запорізький національний університет. Запоріжжя, 2020. 434 с.

Інформація про роботу із зверненнями громадян, що надійшли до Кабінету Міністрів України у січні – червні 2024 р. / Кабінет Міністрів України: офіційний веб-сайт. URL: http://surl.li/yrxmwq.

Звіт про роботу зі зверненнями громадян, які надійшли до Державної податкової служби України та її територіальних органів за перше півріччя 2024 року / Державна податкова служба України: офіційний веб-сайт. URL: http://surl.li/ddajfc.

Будь О. Особливості порядку розгляду звернень громадян в органах Національної поліції України: адміністративно-правові аспекти. Věda a perspektivy. 2022. № 12 (19). С. 159–173.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право