Адміністративно-правове регулювання діяльності ювенальної поліції в Україні

Автор(и)

  • Ю. В. Мех доктор юридичних наук, доцент, доцент кафедри адміністративного права та адміністративної діяльності Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.27

Ключові слова:

уповноважені підрозділи Національної поліції, ювенальна поліція, захист прав дітей, ювенальна превенція, повноваження, адміністративно-правове регулювання, правопорушення

Анотація

Стаття присвячена дослідженню стану адміністративно-правового регулювання діяльності ювенальної поліції в Україні. Повноваження уповноважених підрозділів Національної поліції в справах дітей згруповано залежно від їх змісту наступним чином: 1) ті, що стосуються привенції вчинення правопорушень дітьми; 2) ті, що стосуються виявлення правопорушень, що вчиняються дітьми; 3) ті, що стосуються охорони дітей від правопорушень. Зауважено, що використання такої детермінуючої ознаки як «ювенальна» пов’язано з специфікою діяльності уповноважених підрозділів Національної поліції та обов’язковою наявністю у цих справах суб’єкта – дитини.

За основу до визначення адміністративно-правового регулювання ювенальної поліції в України взято широкий підхід, котрий охоплює усі положення, що є обов’язковими для врахування під час функціонування системи уповноважених підрозділів поліції у справах дітей. Поняття адміністративно-правового регулювання ювенальної поліції в Україні запропоновано тлумачити як сукупність правових норм, які містяться в підзаконних нормативно-правових актах та визначають правові основи діяльності уповноважених підрозділів Національної поліції у справах дітей, їх завдання, повноваження, структуру, права та обов’язки, засоби, що використовуються для виконання поставлених завдань. Проаналізовано положення окремих нормативно-правових актів, що стосуються функціонування уповноважених підрозділів Національної поліції в справах дітей та можуть бути прикладним відображенням їх адміністративно-правового регулювання.

Відмічено, що на адміністративно-правовому рівні правового регулювання використано термін – «ювенальна превенція», а не термін «підрозділи Національної поліції, уповноважені в справах дітей». Тобто, очевидним є основне завдання означених суб’єктів. Обґрунтовано доцільність приведення законодавства у відповідність через прийняття спеціального закону, яким визначались би основні характеристики ювенальної поліції, які б в подальшому однозначно використовувались на рівні адміністративно-правового регулювання.

Посилання

Про Національну поліцію: Закон України від 02.07.2015 р. № 580-VIII. URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19.

Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей Закон України від 24.01.1995 р. № 20/95-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/20/95-%D0%B2%D1%80#n92.

Кошиков Д.О. Сутність правових засад реалізації державної політики у сфері забезпечення економічної безпеки держави. Вісник пенітенціарної асоціації України. 2020. № 11. С. 164–175.

Сучасний тлумачний словник української мови. URL: http://sum.in.ua/s/osnova.

Енциклопедія державного управління: у 8 т. Київ: НАДУ, 2011. 524 с.

Про затвердження Інструкції з організації роботи підрозділів ювенальної превенції Національної поліції України: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 19.12.2017 р. № 1044 (з змінами від 25.06.2020 р.). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0686-18#Text.

Про затвердження Порядку взяття на профілактичний облік, проведення профілактичної роботи та зняття з профілактичного обліку кривдника уповноваженим підрозділом органу Національної поліції України: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 р. № 124. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0270-19#Text.

Про затвердження Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми «Електронний кабінет ювенального поліцейського» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України»: Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 27.12.2022 р. № 855. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0055-23#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право