Адміністративно-правовий статус таборів для військовополонених
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.28Ключові слова:
адміністративно-правові відносини, постанова, правовий статус, табори для військовополонених, змістовно-складові характеристики, Женевська конвенція, персонал таборуАнотація
У статті досліджується адміністративно-правовий статус таборів для тримання військовополонених у контексті збройної агресії рф проти України. Підкреслюється зростання актуальності теми в умовах воєнного стану на території України та необхідність імплементації норм міжнародного гуманітарного права в національне законодавство для його вдосконалення.
Автори акцентують увагу на специфіці таборів як адміністративно-правових інституцій зі спеціальним правовим режимом. Розкрито структуру таборів, до якої входить три відокремлені структурні частини (адміністративна, житлова, виробнича).
Окрему увагу приділено історичним аспектам функціонування подібних таборів у період Другої світової війни, що дозволяє краще зрозуміти еволюцію адміністративних практик у цій сфері. У статті подано ґрунтовний аналіз ключових елементів адміністративно-правового статусу таборів: організаційної структури, особливостей управління, режиму тримання військовополонених, гарантій прав і свобод. Визначено, що табори для військовополонених є особливими адміністративно-правовими утвореннями, діяльність яких регламентується Женевськими конвенціями, Додатковими протоколами та постановами Кабінету Міністрів України.
В ході дослідження встановлено, що сучасна нормативна база в Україні частково адаптована до міжнародного гуманітарного права, проте містить істотні прогалини, зокрема щодо правового статусу персоналу таборів, умов їхньої служби та соціального захисту. Також в дослідженні звертається увага на нагальну потребу вдосконалення правового статусу персоналу таборів, оскільки існуюча нормативна база є фрагментарною та не забезпечує належного рівня юридичного й соціального захисту. Запропоновано розробити спеціалізовані підзаконні акти для врегулювання цієї проблеми. Автор обґрунтовує необхідність перегляду та доповнення чинної нормативної бази з метою забезпечення правопорядку, безпеки та гуманного ставлення до військовополонених, а також приведення адміністративно-правової практики у відповідність до міжнародних зобов’язань України.
Посилання
Плахтій В.М. Зміст та особливості адміністративно-правового статусу військової служби правопорядку у збройних силах України Вісник кримінологічної асоціації України. 2024. № 2 (32). С. 767–775.
Потильчак О.В. Радянські режимні установи для військовополонених та інтернованих в УРСР (1939–1954 рр.): організація, дислокація, структура: автореф. дис.. д-ра. істор. наук: 07.00.01. Київ, 2005. 37 с. Стор 20.
Про затвердження Порядку тримання військовополонених: постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2022 р. № 413. Офіційний вісник України. 2022. № 31. Ст. 1649.
Грушко М.В. Становлення та специфіка міжнародно-правового режиму військовополонених: дис. канд. юрид. наук: 12.00.11. Одеса, 2015. 283 c.
Міжнародне гуманітарне право: посібник для працівників Держ. кримінал.-викон. служби України / Т. Короткий, А. Галай, М. Єлігулашвілі, І. Заворотько, М. Пашковський, В. Пузирний, Н. Хендель; за заг. ред. віцепрезидента УАМП Т. Короткого; Пенітенціарна академія України; УГСПЛ. Київ; Одеса: Фенікс, 2023. 236 с.
Мицька О.І. Окремі питання режиму утримання військовополонених в Україні Протидія кримінальним правопорушенням в умовах воєнного стану: збірник матер. Всеукраїн. наук.-практ. конф., (м. Кропивницький, 27 жовтня 2022 року). Кропивницький, 2022. 369 с.
Плахтій В.М., Красковський Є.М., Турецький В.В Особливості правового статусу військовополонених, яких утримують в установах виконання покарань Державної кримінально-виконавчої служби України. Науковий вісник Сіверщини. Серія: Право: 2022. № 2 (16). С. 7–16.
Звіт про результати відвідування державної установи «Табір для військовополонених «Захід 1» 17.08.2023. м. Київ, 2023. 24 с.
Про Державну кримінально-виконавчу службу України: Закон України від 23.06.2005 р. № 2713-IV. Відомості Верховної Ради України. 2005. № 30. Ст. 409.
Мицька О.І., Абрамович Є.О. Проблемні аспекти правового статусу персоналу таборів для утримання військовополонених Кримінально-виконавча система України та її роль у розбудові правової і соціальної держави: матеріали ХІІІ Всеукраїн. заочної наук.-практ. конф. (м. Чернігів, 31 травня 2024 р.) / голов. ред. В.Ф. Пузирний; Пенітенціарна академія України. Чернігів: ПАУ, 2024. 194 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. І. Мицька, К. Ю. Сіренко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.