Правове забезпечення державної безпеки у прикордонних районах України правоохоронними органами

Автор(и)

  • О. І. Нікітенко доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України, Україна
  • В. В. Журавель аспірант Науково-дослідного Інституту публічного права, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.30

Ключові слова:

безпека прикордонних районів, правоохоронні органи, верховенство права, принцип законності, державний кордон, міжнародне право, внутрішня безпека, правопорядок, суверенітет, територіальна цілісність

Анотація

Стаття присвячена правовому забезпеченню державної безпеки у прикордонних районах України правоохоронними органами та особливостям захисту правопорядку, прав і свобод громадян від можливих правопорушень та створенню сприятливих умов у прикордонній сфері держави та життєдіяльності людини і принципів існування в навколишньому середовищі. Захист державного кордону міститься в загальних положеннях законодавчих актів з цих питань, а саме: Законі України «Про державний кордон України» та «Державну прикордонну службу України».

Не зменшуючи значення наукового доробку, слід констатувати на необхідності комплексного наукового дослідження питань правового забезпечення державної безпеки у прикордонних районах України правоохоронними органами, з урахуванням сучасних викликів та загроз національній безпеці держави, та захищеності від внутрішніх та зовнішніх загроз.

Аналіз законодавчого та нормативно-правового забезпечення безпеки державного кордону України дозволив встановити, що з набуттям державної незалежності новітня українська держава спрямувала зусилля на врегулювання питання спільного державного кордону із суміжними державами на підставі усталених принципів міжнародного права. З’ясовано, що за роки незалежності Україною було здійснено ряд суттєвих кроків щодо законодавчого та нормативно-правового врегулювання питань безпеки державного кордону на всій його протяжності, зокрема, першими національними законодавчими актами з питань державного кордону України були такі: Декларація про державний суверенітет України, яка прийнята Верховною Радою Української РСР 16 липня 1990 р. декларацією було визначено, що: «Верховна Рада України проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах», Закон України «Про державний кордон України» від 4 листопада 1991 р. у положеннях якого визначено поняття державний кордон України як «… лінія і вертикальна поверхня, що проходить по цій лінії, які визначають межі території України – суші, вод, надр та повітря нового простору». Та постанова Кабінету Міністрів України «Про прикордонний режим» від 27 липня 1998 р.

Посилання

Внутрішня безпека в прикордонних районах України: монографія. О.І. Нікітенко. Хмельницький: НАДПС ім. Богдана Хмельницького, м. Біла Церква: БНАУ. 2020 р. – 370 с.

Доповідь з питань правоохоронної діяльності на пленарному засіданні Конституційної Асамблеї. 6 грудня 2012 р., м. Київ, с. 3-4.

Закон України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів». Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 11, ст. 50.

Закон України «Про державний кордон України». Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 2, ст. 5.

Закон України «Про Державну прикордонну службу». Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, № 27, ст. 208.

Закон України «Про державну таємницю». Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 16, ст. 93.

Закон України «Про Національну поліцію». Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2015, № 40-41, ст. 379.

Конституція України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. ст. 2, 17, 92.

Міжнародна поліцейська енциклопедія: у 10 т. / Від. ред. Ю.І. Римаренко, В.Я. Тацій. К: Концерн «Видавничій дім» «ін юре» 2003 р.

Резолюція 34/169 Генеральної Асамблеї ООН. Кодекс поведінки посадових осіб по підтримці правопорядку. Кодекс, Резолюція від 17.12.1979 № 34/169, ст. 26.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 7. Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право