Адміністративне затримання військовозобов’язаних та резервістів: проблематика правового регулювання
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.31Ключові слова:
адміністративне затримання, адміністративне затримання та доставлення військовозобов’язаних та резервістів до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військовозобов’язаний, призов на військову службу під час мобілізації, ухилення від призовуАнотація
Стаття присвячена проблематиці правового регулювання питань адміністративного затримання військовозобов’язаних та резервістів, а також концептуальним напрямам його вдосконалення. Актуальність дослідження пов’язана, головним чином, із тим, що запроваджені законодавством України правила оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, їх адміністративного затримання та доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не узгоджуються ані з конституційними, ані з конвенційними положеннями про право на свободу та особисту недоторканність. Методи дослідження включають, зокрема, формально-юридичний метод, методи аналізу й порівняння та інші методи наукового пізнання. Прогалиною у правовому регулюванні питань адміністративного затримання є визначення правових наслідків закінчення його максимального строку, а також інших порушень порядку адміністративного затримання, за винятком відшкодування шкоди, яка була заподіяна внаслідок цього. Цей недолік особливо несприятливо позначається на рівні захищеності прав військовозобов’язаних та резервістів, які були піддані адміністративному затриманню. Концептуальні напрями поліпшення якості правового регулювання адміністративного затримання військовозобов’язаних та резервістів включає, насамперед, закріплення особливостей його підстав та процедури на рівні підзаконних нормативно-правових актів, належне забезпечення затриманим військовозобов’язаним та резервістам можливості для реалізації їх права на правову допомогу та на оскарження їх адміністративного затримання. Крім того, мають бути визначені правові наслідки закінчення максимального строку адміністративного затримання військовозобов’язаних та резервістів, а також інших порушень порядку адміністративного затримання. Цими наслідками має бути негайне звільнення військовозобов’язаних та резервістів з приміщень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, що додатково стимулюватиме їх керівників до своєчасного вирішення питання про наявність підстав для призову військовозобов’язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації та реалізації відповідного рішення.
Посилання
Пелех З.Б. Адміністративно-правове забезпечення реалізації права громадян на свободу та особисту недоторканність: дис. … докт. філософії: 081 «Право». Київ, 2022. 212 с.
Давиденко П.О. Механізм забезпечення конституційних прав людини в умовах воєнного стану: дис. … докт. філософії: 081 «Право». Харків, 2023. 233 с.
Іщенко Д.Ю. Особливості застосування доставлення та адміністративного затримання органами національної поліції та територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки в справах про порушення правил військового обліку. Юридичний науковий електронний журнал. 2024. № 4. С. 375–378. https://doi.org/10.32782/2524-0374/2024-4/88.
Щиголь О.С., Величко М.Г. Адміністративне затримання військовозобов’язаних: юридична колізія. Перший крок у науку: Конотопські наукові студії – 2024: тези доповідей ІІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції молодих учених, аспірантів, студентів, учнів (20 травня 2024 р., м. Конотоп) / за заг. ред. Г.А. Коломоєць, Г.В. Буянової, Т.В. Гребеник, Т.В. Шульги, М.М. Іващенко. Конотоп, 2024. С. 105-106.
Кононець В., Богуславський М. Окремі проблемні питання в діяльності Національної поліції України при проведенні мобілізаційної роботи під час дії воєнного стану. Організаційно-правове забезпечення підрозділів превентивної діяльності Національної поліції: матеріали Всеукр. кругл. столу (м. Дніпро, 7 червня 2024 р.). Дніпро: ДДУВС, 2024. С. 24–26.
Кодекс України про адміністративні правопорушення: Закон України від 7 грудня 1984 року № 8073-X. Дата оновлення: 1 лютого 2025 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text.
Про Національну поліцію: Закон України від 2 липня 2015 року № 580-VIII. Дата оновлення: 16 серпня 2024 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text.
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#Text.
Катаєв Я.Д., Самойлович А.А. Актуальні питання дотримання законодавства України працівниками ТЦК СП. Молодь – аграрній науці і виробництву. Актуальні питання законодавства: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. здобувачів вищої освіти (БНАУ, 24 квітня 2022 р.). Біла Церква, 2024. С. 43-44.
Council of Europe European Convention on Human Rights of 1950 (as amended by Protocols Nos. 11, 14 and 15, supplemented by Protocols Nos. 1, 4, 6, 7, 12, 13 and 16). Retrived fsrom https://www.echr.coe.int/documents/d/echr/convention_ENG.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. М. Пилип’юк

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.