Поняття податкових пільг за законодавством України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.35Ключові слова:
пільга, державна допомога, певні переваги, платники податків, податковий контроль, податки, збориАнотація
У статті на підставі комплексного системного аналізу чинного законодавства розкривається поняття податкових пільг. Аналізуються питання реалізації податкових пільг, підстави для надання податкових пільг, їх особливості та нормативне закріплення в податковому законодавстві в умовах різних соціально-економічних і політичних змін у державі – пандемії, військової агресії російської федерації, погіршення умов господарської діяльності. Платники податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії. Використання пільг як інструменту правового впливу в податковій сфері дозволяє розширювати перелік використовуваних методів заохочувальної спрямованості, що має позитивний ефект для економічної сфери держави. Досліджено механізм надання податкових пільг платникам податків. Проаналізовано види податкових пільг в Україні і суб’єктів податкового контролю спеціальної і загальної компетенції. Зазначено, що норми законодавства, що визначають підстави, порядок та умови застосування пільг з податків і зборів, не можуть мати індивідуального характеру. Податково-пільгові правовідносини не є самостійними, а виникають та розвиваються у процесі податкової діяльності держави, що обумовлено необхідністю врахування особливостей економічного та правового розвитку. Наголошено, що податкові пільги є формою втілення однієї з базових функцій податків – регулюючої функції, тоді як процес встановлення та надання податкових пільг служить інструментом державного податкового регулювання у практичній діяльності уповноважених державних органів. Важливою характеристикою податкового права є його динамізм, що виражається в інтенсифікації правового регулювання через формування нових правових категорій і правових інститутів. Особливості застосування податкових пільг у податковому і фінансовому праві потребує подальшого дослідження, адже податкові пільги дають змогу цілеспрямовано впливати на економічну поведінку платників податків та підтримувати пріоритетні напрями господарювання.
Посилання
Савінова А.В. Співвідношення податкових пільг із іншими категоріями. Правова позиція. 2023. № 3 (40). С. 52–58.
Ковалів М.В., Єсімов С.С., Проць І.М., Скриньковський Р.М., Лозинський Ю.Р. Фінансове право України: навчальний посібник. Львів: СПОЛОМ, 2022. 394 с.
Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 р. № 2755-ІV. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/2755-17.
Єсімов С.С., Проць І.М. Податковий суверенітет держави у контексті правової політики. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 2. С. 441–446.
Ружицький Ю., Покотилова О. Емпіричні дослідження місця та ролі податків у суспільстві. Modeling the development of the economic systems. 2024. № 2. С. 8–13.
Курепіна О.Ю. Стимулюючий правовий режим господарювання з умовою набуття суб’єктом господарювання спеціального правового статусу. Право і суспільство. 2024. № 2. С. 128–136.
Горин В.П. Була П.В., Чорноус В.С. Податкова політика України в умовах воєнного часу: реалії, безпекові виклики та перспективи подолання. Інвестиції: практика та досвід. 2024. № 18. С. 23–31.
Єсімов С.С. Взаємозв’язок податкового обов’язку з принципами податкового права. Аналітично-порівняльне правознавство. 2024. № 1. С. 380–385.
Бліхар М.М. Васильків О.А. Правова природа податків та зборів. Аналітично-порівняльне правознавство. 2022. № 5. С. 206–211.
Риндюк В.І. Система права в контексті сучасних підходів до праворозуміння. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія ПРАВО. 2022. Випуск 70. С. 59–63.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 І. М. Проць, Р. М. Скриньковський, В. П. Пєтков

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.