Загрози стійкості фінансової безпеки держави
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.38Ключові слова:
загрози фінансовій безпеці, фінансова безпека, верховенство права, демократія, фінансова діяльність, людський капітал, євроінтеграція, оптимізація, суверенітетАнотація
У статті розглянуто і звернено увагу на питання та проблеми, що пов’язані із забезпеченням фінансової безпеки держави, особливу увагу приділено різного роду загрозам стійкості фінансової безпеки держави в сучасних умовах економічних та політичних викликів. Зазначено, що фінансова безпека є складовою національної безпеки, одним з найважливіших складників економічної безпеки, і що така безпека є гарантом економічного розвитку та стійкості країни, забезпечує суверенітет і цілісність всієї країни, а також достойний рівень життя її громадян. Наведено характеристику внутрішнім і зовнішнім загрозам, що впливають на стійкість фінансової безпеки держави. Звернено увагу на необхідності вчасного виявлення та попередження загроз, що впливають на стійкість фінансової безпеки держави.
Визначено загрози фінансовій безпеці держави, зокрема такі як: недотримання принципу верховенства права; недосконалість державного управління при забезпеченні фінансової безпеки; неефективність системи контролю за витратами бюджетних коштів; непродумана грошово-кредитна політика держави; неефективність податкової системи; корумпованість державних органів та тиск на бізнес; надмірний дефіцит Державного бюджету; «тіньова» економіка; зростання зовнішньої заборгованості; відтік людського капіталу та демографічна криза; нераціональне використання іноземних кредитів та фінансової допомоги.
Зроблено посилання на трактування відомих науковців України щодо визначення фінансової безпеки держави та загроз такій безпеці.
Приділено увагу актуальності питання загроз стійкості фінансової безпеки держави в сучасний умовах, а саме в глобальних викликів, економічної невизначеності та військових конфліктів.
Перелічено явища і чинники, що можуть призвести до створення зовнішніх загроз національній безпеці у фінансовій сфері.
Окремо приділено увагу таким загрозам стійкості фінансової безпеки держави як питання верховенства права та людського капіталу. Наведені статистичні дані щодо виїзду громадян за кордон.
Запропоновано основні рекомендації та шляхи забезпечення фінансової безпеки в теперішніх умовах, враховуючи актуальні загрози стійкості фінансовій безпеці.
Посилання
Варналій З.С. Економічна та фінансова безпека України в умовах глобалізації. – Київ, Знання України, 2020 р. – 423 с.
Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення): монографія. Київ: КНТЕУ, 2004. 759 с.
Фінанси: підручник / І.О. Лютий, С.Я. Борінець, З.С. Варналій та ін.: за ред. І.О. Лютого. Київ: Ліра-К, 2017. 720 с.
Марченко О.М., Пушак Я.Я., Ревак І.О. Фінансова безпека держави: навч. посібник. Львів, 2020. 356 с.
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2012 р. № 569-р «Про схвалення Концепції забезпечення національної безпеки у фінансовій сфері». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/569-2012-%D1%80#Text.
Ukraine Refugee Situation. UNHCR collation of statistics made available by the authorities. 2025. URL: https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine.
Опендатабот. Аналітика. Перетини кордону. 2024. URL: https://opendatabot.ua/analytics/ukrainians-emigration-trend-2024.
Конституція України: Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30, ст. 141.
Лекція імені Бінгема з верховенства права, 2024. URL: https://so.supreme.court.gov.ua/news/1233/lektsiia-imeni-binhema-z-verkhovenstva-prava-?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR4NJoRiabwxHpj44LTUoENn9x7eH2SANC8KIU8Go5js9vrYOjpro_mpOLUSbA_aem_Y6QPmeU34ho2fEEnJmlB9A.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Д. В. Сакалюк

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.