Принципи стадії відкриття виконавчого провадження
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.39Ключові слова:
виконавче провадження, принципи виконавчого провадження, стадії виконавчого провадження, стадія відкриття виконавчого провадження, стягувач, суд, відкриття виконавчого провадження, диспозитивність, виконавчий документАнотація
Стаття присвячена науковій проблемі виокремлення принципів стадії відкриття виконавчого провадження як самостійної групи принципів виконавчого провадження, а також дослідження змісту окремих принципів цієї стадії.
Встановлено, що стадія відкриття виконавчого провадження ґрунтується на дії принципів виконавчого провадження, відображених у ст. 2 Закону «Про виконавче провадження», та на принципах, які характеризують її як окрему стадію виконавчого провадження. У зв’язку з цим, усі принципи стадії відкриття виконавчого провадження можна поділити на загальні принципи стадії відкриття виконавчого провадження та спеціальні принципи стадії відкриття виконавчого провадження.
Загальними принципами стадії відкриття виконавчого провадження визначено такі принципи виконавчого провадження як принципи диспозитивності, обов’язковості виконання рішень, розумності строків виконавчого провадження. Спеціальними принципами цієї стадії можна визначити такі принципи як принцип відкриття виконавчого провадження виключно на підставі виконавчого документа та принцип забезпечення доступу стягувачу до органів та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень. Проаналізовано зміст кожного з цих принципів.
Визначено, що диспозитивність як принцип на стадії відкриття виконавчого провадження означає, що виконавець не вправі самостійно без звернення визначеного законодавством суб’єкта відкривати виконавче провадження, а його дії є похідними від дій відповідного суб’єкта. При аналізі принципу розумності строків виконавчого провадження встановлено, що не всі строки на стадії відкриття виконавчого провадження є розумними. У зв’язку з цим запропоновані зміни до законодавства.
Встановлено також, що зміст принципу відкриття виконавчого провадження виключно на підставі виконавчого документа означає, що таке провадження відкривається виключно за наявності виконавчого документа. Відсутність у стягувача виконавчого документа, визначеного як такого законодавством, унеможливлює відкриття виконавчого провадження та примусове виконання рішення. Принцип забезпечення доступу стягувачу до органів та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень є тим положенням, яке гарантує право особи, яка отримала на свою користь рішення юрисдикційного органу, реалізувати його примусове виконання.
Посилання
Виконавче провадження: підручник / за ред. Н.Ю. Голубєвої. Одеса: Фенікс, 2020. 460 с.
Андрушко А.В. Принцип диспозитивності цивільного процесуального права України: монографія. Харків: Консум, 2006. 172 с.
Слинько Д.В. Юридичний процес: історія, теорія, практика: монографія. Харків: НТМТ, 2017. 415 с
Слинько Д.В., Калєніченко Л.І. Принципи стадій юридичного процесу. Вісник Харківського національного університету внутрішніх справ. 2020. № 2 (89). С. 36–43.
Калінін Р.С. Щодо принципів виконавчого провадження в Україні. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2014. Вип. 27 (2). С. 141–144.
Шиман Є.О. Принцип диспозитивності у виконавчому провадженні. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 9. С. 150–153.
Крупнова Л.В. Система виконавчого провадження в Україні: теоретико-правові та праксеологічні аспекти: дис.… д-ра юрид. наук: 12.00.07. Київ, 2018. 455 с.
Городовенко В. Принцип обов’язковості судового рішення. Вісник академії правових наук України. 2012. № 1. С. 160–173.
Рішення Конституційного Суду України від 15 травня 2019 року у справі у справі за конституційною скаргою Хліпальської Віри Василівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини другої статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» (щодо забезпечення державою виконання судового рішення). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v002p710-19.
Лужанський О.С. Принцип розумності строків виконавчого провадження. Цивілістична процесуальна думка. 2016. № 4. С. 42–45.
Проект Закону про примусове виконання рішень № 5660 від 14.06.2021. URL: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=72223.
Андронов І.В. Темпоральний аспект примусового виконання рішень // Виконавчий процес: теорія і практика. Концепції вчених з удосконалення законодавства про виконавче провадження. Монографія. / за заг. ред. докторки юридичних наук, професорки, заслуженої юристки України Фурси С.Я. Київ: Алерта 2023. 448 с. С. 218–247.
Снідевич О.С. Примусове виконання ухвал у цивільних справах: проблеми теорії та практики. Юридичний вісник. 2023. № 6. С. 62–68.
Малярчук Л.С. Ухвала суду як виконавчий документ – підстава для відкриття виконавчого провадження. Jurnalul juridic naţional: teorie şi practică. 2019. № 4 (1). С. 96–100.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 А. С. Спектор

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.