Представництво як правовий інститут адміністративного судочинства
DOI:
https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.52Ключові слова:
адміністративний процес, принципи, правове регулювання, захист, права, свободи, законний інтересАнотація
У статті на підставі чинного законодавства розглянуто представництво як правовий інститут адміністративного судочинства. Об’єкт дослідження складають правові відносини у сфері представництва. Основою дослідження виступають норми адміністративного права про представництво, доктринальна юридична література, в якій аналізуються правовідносини у сфері представництва. З метою обґрунтування оптимальних висновків щодо різних аспектів інституту представництва використано системно-правовий метод. Вказано, що представництво в адміністративному судочинстві є особливим вид судового представництва, яке визначається як встановлена нормами адміністративно-процесуального права окрема діяльність однієї особи (представника) з метою надання юридичної допомоги, захисту прав і законних інтересів іншій особі (яку представляють). Зазначено, що особливість відносин представництва в адміністративному судочинстві у тому, що волевиявлення представника може створювати, змінювати чи припиняти права та обов’язки особи, але не самого представника. Це відіграє важливу роль при характеристиці значення правоздатності та дієздатності представника та представленого в порівнянні з учасниками інших адміністративно-правових відносин. Адміністративне процесуальне законодавство та його імперативні норми можуть тією чи іншою мірою обмежувати свободу волі сторін у частині виникнення, зміни чи припинення відносин представництва, регулювання обсягу та меж повноважень, питань здійснення повноважень. Проте, за загальним правилом, вони є джерелом відносин представництва, а зазначені питання регулюються розсудом сторін. Відносинам представництва в адміністративному судочинстві як публічно-правовому інституту властиві структурні особливості, що характеризують цілу низку інших правових відносин. Як самостійний вид процесуально-правової діяльності представництво в адміністративному судочинстві є різновидом судового представництва, має властиві йому характеристики, відособленість нормативної регламентації та системи суб’єктів представництва, основні загальні та специфічні ознаки.
Посилання
Адміністративне право України (загальна частина): навчальний посібник / Остапенко О.І., Ковалів М.В., Єсімов С.С. та ін. Вид. 2-е, доповнення. Львів: СПОЛОМ, 2021. 616 с.
Проць І.М. Співвідношення законодавств про адміністративне судочинство та про адміністративні правопорушення. Аналітично-порівняльне правознавство. 2023. № 1. С. 374–379.
Цвіркун Ю. Представництво в адміністративному судочинстві: аналіз законодавства та судової практики. Слово національної школи суддів України. 2023. № 4 (45). С. 162–173.
Будзан Л.Д. Теоретико-правові та практичні проблеми представництва інтересів юридичних осіб в адміністративному процесі. Часопис Київського університету інтелектуальної власності та права. 2024. Випуск 5. С. 9–15.
Ковалів М.В., Сидор М.Я. Реалізація адміністративного судочинства на основі цифрової платформи. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Серія юридична, 2024. Випуск 2. С. 36–41.
Єсімов С.С. Реалізація принципу змагальності в адміністративному судочинстві при використанні інформаційних технологій. Аналітично-порівняльне правознавство. 2022. № 5. С. 251–257.
Павлович-Сенета Я.П., Лозинський Ю.Р. Публічно-правовий спір і його значення для вдосконалення законодавства про адміністративне судочинство. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 4. С. 377–379.
Грищук А.Б., Лепіш Н.Я. Поняття процесуальної форми адміністративного судочинства. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2023. Том 2. № 76. С. 41–46.
Шопіна І.М. Забезпечення позовів в адміністративному судочинстві як дискреційне повноваження адміністративних судів. Європейські перспективи. 2022. № 2. С. 34–40.
Кодекс адміністративного судочинства України: Закон України від 06.07.2005 р. № 2747-ІV. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text.
Велика українська юридична енциклопедія: у 20 томах. Том 5. Адміністративне право. Харків: Право, 2020. 960 с.
Вельков А. Поняття, види та сутність представництва громадянина та держави в адміністративному суді. Law. State. Technology. 2024. № 3. С. 47–51.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 О. Г. Ярема, І. Ю. Росовська

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.