Імплементація зарубіжного досвіду в українське законодавство щодо протидії кіберзлочинам

Автор(и)

  • Р. В. Захаревич аспірант кафедри кримінального права та процесу, Державний податковий університет, Україна https://orcid.org/0009-0003-3783-9715

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.60

Ключові слова:

кіберзлочин, кіберзлочинність, протидія, міжнародний досвід, імплементація

Анотація

Стаття присвячена дослідженню можливості та шляхів імплементації зарубіжного досвіду в українське законодавство щодо протидії кіберзлочинам.

Встановлено, що проблематика протидії кіберзлочинності набуває особливої важливості в умовах запровадження воєнного стану. Сучасні інформаційні війни здатні завдати шкоди, співмірної або навіть більшої за ту, що спричиняється збройними конфліктами на полі бою. У зв’язку з цим суб’єкти, відповідальні за протидію кіберзлочинам, повинні вживати всіх можливих заходів для мінімізації кібератак, здійснюваних противником.

Зазначено, що одним із ключових напрямів удосконалення національної правової системи є запозичення та імплементація міжнародних ідей, концепцій та принципів. Розробка й уніфікація нормативно-правових актів, спрямованих на боротьбу з кіберзлочинністю, виступає одним із ефективних способів посилення протидії цим загрозам і розвитку міжнародної співпраці.

Зроблено висновок, що досвід США та Франції є надзвичайно важливим для української практики, оскільки поняття кіберзлочинності в національному праві досі не отримало чіткого теоретичного осмислення та законодавчого закріплення. Необхідним є також чітке розмежування видів кіберзлочинів залежно від їхнього впливу та негативних наслідків для соціальних процесів у державі. Якщо перший тип кіберзлочинів відповідно до французької класифікації достатньо врегульований положеннями Розділу XVI Кримінального кодексу України, то регулювання другого типу потребує ґрунтовного вивчення та впровадження ефективних підходів.

Зроблено висновок, що ефективний моніторинг негативних явищ у кіберпросторі, зокрема протиправної діяльності, вимагає значно більш активної міжнародної співпраці, ніж існуючі заходи боротьби з іншими формами міжнародної злочинності. Тому, окрім покращення та зміни кримінально-правових норм, постає потреба у впорядкуванні процесуальних механізмів і розбудові нових форматів міжнародного партнерства.

Крім того, одним з найбільш пріоритетних напрямів удосконалення вітчизняного законодавства є імплементація міжнародного досвіду через імплементацію зарубіжних концепцій, принципів та правових моделей. Формування й гармонізація нормативно-правового забезпечення боротьби з кіберзлочинністю є важливою умовою посилення національної кібербезпеки та розвитку ефективної міжнародної співпраці в цій сфері.

Посилання

Про основні засади забезпечення кібербезпеки України: Закон України від 05.10.2017 р. № 2163-VIII / База даних «Законодавство України» / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2163-19 (дата звернення: 24.04.2025).

Аніщук В.В., Зицик С.Г. Проблема протидії кіберзлочинності: порівняльно-правовий аналіз. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2024. Вип. 83(3). С. 19–23.

Жеребець О.М. Реалізація державної політики у сфері протидії кіберзлочинності: законодавчий аспект. Інформація і право. 2021. № 4. С. 129–134.

Саєнко М.І., Савела Є.А., Тополянський Ю.Ю. Міжнародний досвід протидії кіберзлочинності та кібершахрайству. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2021. Вип. 64. С. 386–391.

Мордань Є.Ю., Бардакова В.В., Сокол Л.В. Удосконалення вітчизняної системи протидії кіберзлочинності та кібершахрайству на основі впровадження міжнародного досвіду. Ефективна економіка. 2023. № 10. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/efek_2023_10_40.

Попко В.В. Міжнародно-правова регламентація транснаціональної кіберзлочинності у кіберпросторі. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2021. № 66. С. 276–283.

Буяджа С. Позитивний досвід правового регулювання боротьби з кіберзлочинністю в країнах ЄС. European political and law discourse. Volume 4, Issue 4, 2017, р. 41–46.

Леонов Б.Д., Серьогін В.С. Проблеми правового та експертного забезпечення правоохоронної діяльності у сфері протидії кіберзлочинності. Інформаційна безпека людини, суспільства, держави. 2019. № 3. С. 6–15.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право