Детермінанти, що впливають на вчинення кримінальних правопорушень у сфері оподаткування

Автор(и)

  • Ю. А. Мороз кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права та процесу Державного податкового університету, Україна https://orcid.org/0000-0003-3873-9751

DOI:

https://doi.org/10.24144/2788-6018.2025.03.2.65

Ключові слова:

детермінанти злочинності, ухилення від сплати податків, податкові кримінальні правопорушення, кримінальна відповідальність, податкове законодавство

Анотація

У статті проаналізовано детермінанти, причини та умови, що обумовлюють вчинення кримінальних правопорушень у сфері оподаткування. Кримінальні правопорушення у сфері оподаткування – це незаконні дії, спрямовані на ухилення від сплати податків або інших платежів до бюджету, які порушують податкове законодавство та завдають шкоди державній фінансовій системі. Ці правопорушення можуть мати різну форму і спричиняти як економічні, так і соціальні наслідки. Особливу увагу приділено комплексному вивченню та дослідженню факторів, що формують підґрунтя для податкової злочинності, зокрема таких як соціально-психологічна нестабільність у суспільстві, низький рівень правосвідомості платників податків, економічні труднощі у діяльності підприємств, недовіра до органів державної влади, політична напруга, корупційні ризики в роботі контролюючих органів та ін. Висвітлено та досліджено сучасний стан чинного законодавства України у сфері оподаткування і кримінальної відповідальності за вчинення податкових кримінальних правопорушень, акцентовано увагу на наявних в ньому суперечностей, прогалинах і відсутності дійсно ефективних правозастосовних механізмів.

Доведено, що податкова злочинність має комплексну природу, яка поєднує економічні, організаційно-правові та ментальні аспекти. Наголошується на необхідності перегляду окремих норм кримінального і податкового законодавства, забезпечення їх чіткого узгодження, а також підвищення професійного рівня працівників податкових органів і правоохоронних структур. Слід зазначити, що детермінанти, що впливають на вчинення кримінальних правопорушень у сфері оподаткування, охоплюють різноманітні фактори, які сприяють виникненню і поширенню таких правопорушень. Вони можуть бути економічними, соціальними, організаційними та правовими.

У підсумку зроблено висновок про доцільність системного удосконалення національного законодавства та практики його застосування з метою підвищення ефективності протидії кримінальним правопорушенням у сфері оподаткування, а також про потребу в гармонізації українських підходів до боротьби з податковими правопорушеннями із загальновизнаними міжнародними стандартами.

Посилання

Податковий кодекс України: Закон України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text.

Кримінальний кодекс України: Закон України від 05.04.2001 р. № 2341-III. URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2341-14.

Скороход І.В. Податкове право України як основний регулятор податкової діяльності. Південноукраїнський правничий часопис. 2018. № 4. Ч. 2. С. 135–138.

Кобелька Д.М. До проблеми визначення поняття правопорушень у фінансовій сфері. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Юриспруденція. 2014. Вип. 11 (1). С. 195–197.

Літвінцева А. Фінансова відповідальність за порушення податкового законодавства. Підприємництво, господарство і право. 2016. № 6. С. 150–154.

Гетманцев Д.О., Макарчук Р.В., Толкачов Я.С. Юридична відповідальність за податкові правопорушення: наук.-практ. посіб. Київ: Юрінком Інтер, 2015. 752 с.

Парфентій Л.А. Ухилення від сплати податків в Україні: причини та методи боротьби. Бізнес Інформ, № 3, 2018. С. 290–295.

Баїк О., Грицак З. Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів): сучасний погляд на проблему. Вісник НУ «Львівська політехніка». Серія юридична, 2023. Том 10, № 4(40). С. 263–271.

Бригінець О.О. Правове забезпечення фінансової безпеки України: дис. … д-ра юрид. наук. Ірпінь, 2017. 464 с.

Рєзнік О.М. Адміністративно-правові засади діяльності правоохоронних органів із забезпечення фінансово-економічної безпеки України: дис. д-ра юрид. наук. Суми. 2019. 509 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-07-04

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право